Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech tři nabídky
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech tři nabídky

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

„Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ uvedl dnes člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky jsou podle ČEZ podkladem pro nadcházející vyjasňování technických a komerčních parametrů. Pro samotný výběr dodavatele však sloužit ještě nebudou. „Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,“ doplnil Pleskač.

Francouzská EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse projevovaly zájem o stavbu v Dukovanech už dříve, jejich nabídky tak nejsou překvapením. Stát si od nich už před zahájením aktuálního tendru vyžádal vyplnění bezpečnostních dotazníků. Cílem bylo zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. V minulosti se hovořilo také o zájmu ruské společnosti Rosatom a čínské firmy CGN. Ty se však nakonec stát z bezpečnostních důvodů rozhodl do tendru nepozvat.

„Jsme hrdí na to, že máme příležitost rozšířit naši dlouhodobou podporu jaderného průmyslu v České republice. Při pokračujícím směřování Česka k bezpečnější, čistší a jistější energetické budoucnosti je naše technologie AP1000 bezkonkurenční v rozsáhlé a bezpečné dekarbonizaci elektrické sítě,“ řekl dnes k podání nabídky prezident divize Energy Systems společnosti Westinghouse David Durham.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

sip rot rdo

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Roman Čejka
30. listopad 2022, 19:08

Američané měli být již dávno z bezpečnostních důvodů vyřazeni.

Ovlivňování politické situace v ČR a státní terorismus v podobě zničení NorthStreamu se neslučuje s dodávkami jaderných bloků či zbraní.

Emil
30. listopad 2022, 19:14

Na základě dojmů a spekulací se už naštěstí nevylučuje.

Karásek
30. listopad 2022, 21:40

Tak za cenu 160 mld se to teda nestaví. Olkiluoto, Hinkly Point, Flemanville i Vogtele to stálo daleko víc a to bylo ještě v dost starých cenách. Spolu s inflací by se dala očekávat cena na hranici 1000 000 000 000 Kč. A rok 2036 taky není reálný.

Martin P
1. prosinec 2022, 14:35

Před lety tady "antijaderně smýšlející" pánové vypočítávali cenu stavby + cenu peněz na stavbu v souhrnu cca 300mld. /blok (1000-1200MW). Odkudpak jste vzal ten bilion korun? To tam máte zahrnutou hyperinflaci jak v Zimbabwe nebo tehdejší Výmarské Republice...

Ono asi nebude mít smysl s vámi dlouze diskutovat, ale nenapadlo vás, že firma velikosti ČEZ může blok např. financovat průběžně ze zisku? Nebo že ceny vstupů (energií) mohou být za dva roky na hodnotách pod 70EUR/MWh a tedy že nemusí být vše drahé hned 4x - 10x?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se