Domů
Jaderné elektrárny
Čína zahájila práce na čtyřech nových jaderných blocích s reaktory VVER-1200
Zdroj úvodní fotografie: Oficiální stránky Kremlu
Zdroj: Kreml

Čína zahájila práce na čtyřech nových jaderných blocích s reaktory VVER-1200

Práce na dvou blocích jaderné elektrárny Tchien-wan a dvou blocích jaderné elektrárny Sü-ta-pao byly zahájeny. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimír Putin. Čtyři reaktory VVER-1200 jsou součástí řady strategických dohod, které Rusko a Čína podepsaly v roce 2018.

Jaderná elektrárna Tchien-wan (Tianwan), která se nachází ve městě Lien-jün-kang (Lianyungang) v čínské provincii Ťiang-su (Jiangsu), je nejlepším příkladem rusko-čínské hospodářské spolupráce, uvedl Rosatom. První dva bloky s reaktory VVER-1000 byly uvedeny do komerčního provozu v roce 2007. V roce 2010 byla podepsána dohoda o výstavbě dalších dvou bloků s reaktory VVER-1000, které byly uvedeny do komerčního provozu v roce 2018.

V březnu 2019 byla v Pekingu podepsána rámcová smlouva na stavbu 7. a 8. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan. Současně s touto dohodu byla podepsána další rámcová dohoda o dostavbě 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Sü-ta-pao (Xudabao) v provincii Liao-ning (Liaoning).

V souladu s oběma dohodami Rosatom navrhne jaderný ostrov a dodá klíčové vybavení včetně dodávky jaderného paliva. Uvedení bloků do komerčního provozu je naplánováno na roky 2026 a 2027 resp. 2027 a 2028.

"Zahájení výstavby čtyř bloků začalo současným litím betonu základů ve dvou lokalitách, 7. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan  a 3. bloku jaderné elektrárny Sü-ta-pao. Tím je splněn čínský cíl zahájit výstavbu čtyř bloků v polovině roku 2021," uvedl Ředitel Světové jaderné asociace pro oblast Číny, Francois Morin.Se zahájením výstavby základů pro 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan a pro 4. blok jaderné elektrárny Sü-ta-pao se počítá 2. polovině roku 2021. Tím pádem může Čína podle různých oficiálních předpovědí a prohlášení splnit cíl výstavby osmi nových bloků ročně," dodal Morin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Josef
25. květen 2021, 22:06

Výstavbu zvládnou levně a za 5 let, ale my to budeme stavět draze a za 10 let......

Rostislav Žídek
26. květen 2021, 00:35

Asi postradam pochopeni pro smysl to vubec stavet pri dvojnasobnych nakladech a case...

Od doby vyhozeni Ruska z tendru se ve mne zlomil nazor spise k tomu radeji uz jadro nestavet.

A v noci hold pojedou paroplynky...

Josef
26. květen 2021, 09:57

Problém je v tom, že ČR nemá vůči jádru dobrou alternativu. Od poloviny října do konce února je vysoká spotřeba energie kterou na našem území nevyrobíte jinak než v uhelné nebo jaderné el.

Energetik 007
26. květen 2021, 10:04

Souhlas pokud teplo z JEDU nejsou schopni dotáhnout do Brna, z JETE do Budějic a to ještě jen polovinu města..

Tak to fakt asi nemá smysl.

Westinghouse a EDF nic nepostaví včas,

Korejci odsouhlasili konec využití JE a ČEZ si nedokáže ohlídat ani stavbu 20km trubky do Budějic, ve Varně ekologizaci elektrárny tak jak chtějí proboha stavět JE nemají ani lidi na pořádné zadání nebo ohlídání stavby.

Vinkler
26. květen 2021, 16:33

To teplo je sice zdarma, ale dotáhnout trubky je drahé. Teplo ty náklady na dopravu nesplatí v konkurence schopné ceně. A je lepe z něho tedy udělat ještě trochu eletriky navíc.

Energetik 007
27. květen 2021, 05:41

Z Temelína do Budějic, Plané, Soběslavi.... je to kousek a po rovině pro horkovod jednoduché..

To raději v této lokalitě pálí tak 300 000 tun uhlí a nebo dováží zemní plyn 5000km z Ruska.

Richard Vacek
26. květen 2021, 17:10

Asi až zpětně si řada lidí uvědomí, že zažili sešup (západní) Evropy do bezvýznamnosti. Jako přímí účastníci zatím nevnímají, že Evropa není schopna realizovat náročnější investice a přichází o kompetence, které kdysi měla. V jaderné energetice to je pěkně vidět.

Carlos
26. květen 2021, 19:24

Východ nemá kam moc klesat, žeano...

A mimochodem Evropské entity náročné investice umí, jinak by se nedělal Brennerský, Gotthardský, Semmerinský úpatní tunel, nestavěl se Koralmbahn, HS2, nestavěly by se rozlehlé větrné parky... Jestli někdo neumí dělat stavby, tak je to spíš postkomunistická Evropa, ne západní, která, mimochodem, spíš provádí doplňování a úpravy toho co už má a nemusí se tak hnát. To že v ČR se přes 25 let pořád špekuluje, stát se do věcí nekompetentně míchá, dělá v tom bor-l. Není shodné pro celou Evropu. To je problém zdejšího Broukpytlíkova.

Co jste udělal/děláte proti tomu sešupu, jak říkáte? Nevím, jste politicky aktivní, obepisujete alespoň poslance, přispíváte stranám na kampaně nebo jste se dal na podnikání a snažíte se proti tomu jít svou aktivitou? Když si vyjedu letecké snímky,tak pořád vidím desítky jezů bez elektráren, když si udělám rešerši stojících, využití místa je mnohdy mizerné... Investujete do nových technologických firem a podobně? Nebo prostě jenom sedíte na gauči a ukájíte se v dřívbylolípistické sebelítosti, která je příznakem nastupující sešlosti věkem, jak je známo už tisíce let?

Nezlobte se, ale pokud nevykonáváte svou drobnou správcovskou roli v existenci tohoto světa, necháváte po své nepřítomnosti vakuum, tak se nedivte když ji někdo začne dělat za Vás podle sebe.

Filip
26. květen 2021, 20:55

No, nevím, západ je vyspělí, ale v zimních měsících bytostně závislý na el. energii z Balkánu, vyrobené ve velmi primitivních Te na uhlí. Němci do pár měsíců odstaví veškeré JE, a závislost ještě více vzroste. K velkému, dlouhému blackoutu v zimnich měsících je v Západní Evropě docela blízko. A víte co, já jim to přeji. Není nad to okusit vlastní medicínu o zelené energii. To bude sranda, až v DE si v některých oblastech nejen že v zimě nerozsvití, ale ani nenabiji telefon, auto. Pár takovýchto zim, a vláda zelených komsomolcu skončí. Sejdeme se tu po prvním pořádném blackoutu, věnujeme tichou vzpomínku obětem blackoutu, podumame kde zelení aktivisté udělali chybu, zda to náhodou nějak neuspechali a se strachem v očích budeme vyhlizet osud české energetiky která je v rukách velmi hloupých lidí. .

yxz
26. květen 2021, 21:56

Dobrý večer pane Carlos,

s panem Vackem musím souhlasit. J.energetika a její zdárná výstavba je ukázkou (ne)schopnosti státu. Když jste mluvil o evropských tunelech, určitě víte o tunelu Pajares..?

A než vyřknete soudy co pro zvelebení "Evropana"(y) dělám já, ač mne vůbec neznáte věřte, že mám solární FTV zdroj na střeše. Sice jen 2,7kWp, ale pro zkušenosti s tímto zdrojem dostatečné. Je to skvělý zdroj, ale elektrárnou bych to od prosince do začátku března až tak nenazýval. Zateplený dům, tři děti.. snad pro dokreslení stačí. Ale cítím úplně stejně jako pan Vacek, že Evropa v energetice pokulhává. A tak nějak mi přijde, že se stále a stále střílí do vlastních nohou . Snad se mýlím. Snad ...

Hezký večer.

Carlos
27. květen 2021, 00:48

Dobrý večer,

s Vaší osobou ve sporu nejsem a soudit Vás nebudu. Jen mne malinko štvou komentáře na hranici trollení za nějakým účelem, ev. defétismus. potkávám toho nějak moc v poslední době. Takže jsem po panu Vackovi vyletěl trochu. Čím dál tím častěji totiž tady čítávám lamentace jak velcí zlí melouni všechno ničí, přičemž jediný důvod proč mají takovou podporu a vliv je právě to že jsou jediní koho je slyšet a kdo přichází, byť s pitomými, řešeními.

Jsem lehce masochista a tak občas zavítám i na takový jeden levicový magazín, lidi tam umí dobře popsat problém, ale řešení je zle a máte při tom čtení chuť se sbalit a odejít za domorodci na ostrov do konce života lovit mušle a sbírat kokosy, nebo lovit kokosy a sbírat mušle. A problém je že střední střída si toho problému nevšímá, nebo má nějaké zkratkovité vysvětlení. A pak to končí pochody středem Berlína žádajícími znárodnění bytů. (A nebo stavbu sociálních bytů v bohatých ulicích atd.)

Ten problém tu reálně je stojí na třech nohách: Růst populace (ČR asi 500k za 30 let), pokračující urbanizace a zmenšování domácností (více samotářů a méně vícegeneračních). To by vyřešila klasická městská zástavba, tlak na růst měst do výšky, prostě rozvoj sídel. Co udělali viktoriáni? Postavili řadovky ve velkém (a po sto a něco letech šly třeba k zemi. Od slumů se zdmi na jednu cihlu až po výstavní ulice úředníků. Dělá to někdo dnes? Ne. A není to ani v regulačních plánech, přitom je to kompromis mezi RD a moderní bytovou výstavbou v panelácích 2.0. Ale to musí na těch radnicích vylobovat a vybojovat ten místní střední stav aby toto vzniklo. Ten má přístup na tu radnici, ne miliardář co má oboru za městem. Jinak je tu vakuum do kterého se nacucne/vecpe vyvlastňování a šílenosti. Ale ne, český (a nejen ten) střední stav se bude tvářit že 3+kk 48m^2 na malém městě za 4 mega je OK. Nebo že užitně stejný byt za 18k Kč ve Vídni s energiemi odpovídá bytu za 12k Kč bez energií v Brně. Není a víme to oba. To je selhání správcovství.

Velký problém je že lidi (pod)vědomě se mstí a závidí. Dnes jsem si četl krátkou rešerši vize Španělska v roce 2050 podle jejich socialistického premiéra. Je to copy-paste toho co tam zná až moc lidí protože kolaps ekonomiky a správcovství. Snaha pomstít se tím že se realita nejchudších aplikuje na celou společnost. (krom vedení strany) A nebo to je možná jenom dost pěkný popis pravítkového inženýra pokud se nic nezmění.

A ten vzorec máte všude v tomto. Kde lidi přestali dbát na správu, tam se objeví nějaké šílenství. Jedno jestli je to doprava, nebo energetika, bydlení. Pokud nemá dojít ke zlu, tak se ty problémy musí řešit dřív než přerostou mez. Což se ve všech oblastech stalo už. Bohužel a bude to těžké napravovat. Pokud se nemají začít hroutit energetické sítě, tak je třeba aby výrobu proudu začaly mnohem víc do rukou brát občané a podniky a ne čekat na stát že to vyřeší. Nebo že to vyřeší nějaká megakorporace. Ano, možná to vyřeší, ale nebude se to asi moc líbit.

Ten tunel jsem, popravdě, neznal, díky za info. Díval jsem se v rychlosti co je o něm na wikipedii a zdá se že trefili dost vydatnou zvodeň, to se to pak zle vrtá, podobný problém hrozí u tunelu mezi Ústím a Chocní.

Aler
27. květen 2021, 15:51

Já třeba rozvíjím firmu, vlastní kvalifikaci a knowhow a postupně řešími imigrační víza jinam, což je, chcete-li v místě podnikat, na roky práce.

energetik
28. květen 2021, 08:52

Chudáci Číňané, to mají blbý. Ještě další karcinogenní jaderné emise a budou to mít kompletní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se