Domů
Jaderné elektrárny
Čínská CNNC se zajímá o stavbu další jaderné elektrárny v EU
Zdroj: Wikimedia Commons.

Čínská CNNC se zajímá o stavbu další jaderné elektrárny v EU

Čínská státní společnost CNNC projevila zájem o dostavbu jaderné elektrárny Belene v Bulharsku, jejíž výstavba je nyní pozastavena. Projekt byl zastaven v roce 2012 po tlaku ze strany EU, aby země snižovala svoji energetickou závislost na Rusku.

Další z možností, jak by mohla Čína proniknout do evropské energetiky, se rýsuje v Bulharsku. K řadě investic v oblasti energetické infrastruktury a podílu na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C by mohlo dojít k účasti čínských investorů na projektu jaderné elektrárny Belene.

Rozhodnout o případném pokračování stavby by se mělo do konce letošního června.

„Čínská státní společnost CNNC nám zaslala oficiální dopis, ve kterém vyjádřila zájem o účast na jaderné elektrárně Belene.“

Temenuzhka Petkova, ministryně pro energetiku Bulharska

Plány na JE Belene jsou aktuálně pozastaveny a bulharská vláda hledá partnery ke stavbě. Nicméně na stejném problému skončila výstavba i v roce 2012, od kdy je projekt pozastaven.

Současně byla problematická i účast Ruska na výstavbě elektrárny, které mělo pro JE Belene dodat dva reaktory o instalovaném výkonu 1000 MW. Především ze strany Evropské unie byla Ruská účast kritizována, a proto se rozhodla bulharská vláda projekt pozastavit.

Významnou ránu nicméně projekt dostal po rozhodnutí v arbitráži, které přisoudilo ruské společnosti Rosatom odškodné přes 600 mil. EUR za to, že byl projekt ukončen.

Problémem je nicméně stále financování, v aktuální situaci není jednoduché ekonomicky ospravedlnit výstavbu jaderného zdroje. V souvislosti s ekonomikou projektu Boyko Borissov, bulharský předseda vlády, navrhl, aby se projekt stal pan-balkánským projektem, na jehož financování by se podílely kromě Bulharska i další státy.

„Mohli bychom uvažovat o společném financování balkánského projektu výroby elektřiny? Myslím si, že v současné době by to bylo pro jadernou elektrárnu Belene ideální řešení.“

Boyko Borrissov, předseda vlády Bulharska

Bulharsko již nyní má dva reaktory typu VVER, které jsou součástí jaderné elektrárny Kozloduy. Ta měla dříve šest bloků a celkový výkon elektrárny přesahoval 4 GW. Nicméně čtyři reaktory typu VVER 440 již byly odstaveny v letech 2004, resp. 2007.

Komentáře

(1)

Petr

20. březen 2018, 11:21

Bulharsko nemůže stavět nové elektrárny, na to tam mají moc levnou elektřinu a odbojné bouřící se obyvatelstvo na ni zaměřené.

Spíš by měli začít přemýšlet nad opětovným spuštění těch zavřených bloků po generální rekonstrukci, to by zvádl i tamní ČEZ, když stejně nemají peníze ani na jejich rozebrání. Plus by na to dostali v EU zákulisní podporu od Německa, které se bude taky k roku 2021 maximálně snažit o znovunajetí jaderek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.