Čínská CNNC se zajímá o stavbu další jaderné elektrárny v EU

DomůJaderné elektrárnyČínská CNNC se zajímá o stavbu další jaderné elektrárny v EU

Čínská státní společnost CNNC projevila zájem o dostavbu jaderné elektrárny Belene v Bulharsku, jejíž výstavba je nyní pozastavena. Projekt byl zastaven v roce 2012 po tlaku ze strany EU, aby země snižovala svoji energetickou závislost na Rusku.

Další z možností, jak by mohla Čína proniknout do evropské energetiky, se rýsuje v Bulharsku. K řadě investic v oblasti energetické infrastruktury a podílu na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C by mohlo dojít k účasti čínských investorů na projektu jaderné elektrárny Belene.

Rozhodnout o případném pokračování stavby by se mělo do konce letošního června.

„Čínská státní společnost CNNC nám zaslala oficiální dopis, ve kterém vyjádřila zájem o účast na jaderné elektrárně Belene.“
Temenuzhka Petkova, ministryně pro energetiku Bulharska

Plány na JE Belene jsou aktuálně pozastaveny a bulharská vláda hledá partnery ke stavbě. Nicméně na stejném problému skončila výstavba i v roce 2012, od kdy je projekt pozastaven.

Výroba elektřiny vBulharsku

Současně byla problematická i účast Ruska na výstavbě elektrárny, které mělo pro JE Belene dodat dva reaktory o instalovaném výkonu 1000 MW. Především ze strany Evropské unie byla Ruská účast kritizována, a proto se rozhodla bulharská vláda projekt pozastavit.

Významnou ránu nicméně projekt dostal po rozhodnutí v arbitráži, které přisoudilo ruské společnosti Rosatom odškodné přes 600 mil. EUR za to, že byl projekt ukončen.

Problémem je nicméně stále financování, v aktuální situaci není jednoduché ekonomicky ospravedlnit výstavbu jaderného zdroje. V souvislosti s ekonomikou projektu Boyko Borissov, bulharský předseda vlády, navrhl, aby se projekt stal pan-balkánským projektem, na jehož financování by se podílely kromě Bulharska i další státy.

„Mohli bychom uvažovat o společném financování balkánského projektu výroby elektřiny? Myslím si, že v současné době by to bylo pro jadernou elektrárnu Belene ideální řešení.“
Boyko Borrissov, předseda vlády Bulharska

Bulharsko již nyní má dva reaktory typu VVER, které jsou součástí jaderné elektrárny Kozloduy. Ta měla dříve šest bloků a celkový výkon elektrárny přesahoval 4 GW. Nicméně čtyři reaktory typu VVER 440 již byly odstaveny v letech 2004, resp. 2007.