EDF: Francouzské reaktory s anomáliemi nevyžadují okamžitou opravu

DomůJaderné elektrárnyEDF: Francouzské reaktory s anomáliemi nevyžadují okamžitou opravu

Francouzská společnost EDF minulý týden oznámila, že objevila anomálie na svarech parogenerátorů ve svých jaderných elektrárnách. Po prvotním šetření byl identifikován potenciální problém u celkem šestnácti parogenerátorů vyrobených společností Framatome v šesti elektrárnách. Analýza EDF nicméně ukázala, že zařízení mohou zůstat v provozu a není třeba je urychleně opravovat. O dalším postupu rozhodne francouzský jaderný regulátor během následujících měsíců.

Společnost EDF provedla prvotní analýzu anomálií u svarů ve svých jaderných elektrárnách, o kterých informovala minulý týden. Celkem bylo identifikováno 16 problémových parogenerátorů, které vyrobila společnost Framatome.

Podle EDF jsou i přes anomálie zařízení schopna běžného provozu a nevyžadují okamžitou opravu. Francouzský jaderný regulátor (ASN), kterého EDF o problémech informovala, uvedl, že do jednoho měsíce rozhodne, jaké další kroky bude muset EDF podniknout.

„V této fázi s přihlédnutím k technickým pokynům týkajících se těchto součástí se EDF domnívá, že zjištěné nesrovnalosti nezpochybňují použitelnost zařízení a nevyžadují okamžité řešení,“ uvedla EDF v prohlášení.

Parogenerátory jsou instalovány v celkem šesti provozovaných francouzských jaderných blocích: Blayais 3 a 4, Bugey 3, Fessenheim 2 and Dampierre 4 (s výkonem 900 MW) and Paluel 2 (s výkonem 1 300 MW).

Problémy i u nových parogenerátorů

Anomálie byly identifikovány i na zatím neprovozovaných zařízeních, a to na čtyřech parogenerátorech pro nový reaktor ve Flamanville 3 a třech nových parogenerátorech, které dosud nebyly instalovány na blocích Gravelines 5 a 6.

EDF provozuje ve Francii celkem 58 jaderných bloků s instalovaným výkonem 63 GW v 19 elektrárnách. Další reaktor typu EPR  Flamanville 3 je stále ve výstavbě, jelikož nabral zpoždění zejména kvůli problémům s kvalitou reaktorové nádoby.

Zdroj úvodní fotografie: EDF