EDF odstaví britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point B v roce 2022

DomůJaderné elektrárnyEDF odstaví britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point B v roce 2022

Provoz jaderné elektrárny Hinkley Point B ve Spojeném království bude ukončen nejpozději v roce 2022, po 45 letech provozu. Původní životnost elektrárny zprovozněné v roce 1976 byla 30 let, po roce 2000 však byla prodloužena až do roku 2023. Hinkley Point B s instalovaným výkonem 1250 MW za dobu svého provozu vyrobil 300 TWh elektřiny.

Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že ukončí provoz své jaderné elektrárny Hinkley Point B nejpozději k 15. červenci 2022. Britská jaderná elektrárna zprovozněná v roce 1976 za svých 45 let provozu vyrobila přes 300 TWh elektřiny. Takový objem elektřiny by pokryl spotřebu všech domácností v zemi po dobu tří let.

„Když v 60. letech začaly práce na této generaci jaderných reaktorů, málokdo mohl předvídat, jak důležité se stanou při výrobě elektřiny s malými nebo žádnými emisemi. Během své životnosti tato elektrárna pomohla Spojenému království vyhnout se emisi milionů tun oxidu uhličitého. Zároveň vytvořila pracovní místa pro tisíce lidí a partnery dodavatelského řetězce v celé zemi,“ uvedl Peter Evans, ředitel elektrárny.

V roce 2012 byla odhadovaná životnost Hinkley Point B s reaktory typu AGR prodloužena o sedm let do března 2023. Dřívější datum ukončení v roce 2022 je i tak o 15 let později, než se plánovalo v 60. letech. V červnu letošního roku byla výroba v elektrárně přerušena kvůli rozsáhlým grafitovým kontrolám a údržbě.

„Efektivní provozování jaderné elektrárny po více než 40 let vede ke změnám v reaktorech. Naše letošní inspekce reaktorů Hinkley Point B ukazují, že grafitové bloky jsou přesně v takovém stavu jako jsme v této fázi životnosti předpovídali,“ uvedl Matt Sykes, generální ředitel společnosti EDF Generation.

Náhrada již roste v Hinkley Point C

Společnost EDF v současné době staví dva nové jaderné reaktory typu EPR v Hinkley Point C. První, s instalovaným výkonem 1600 MW, by měl být zprovozněn v roce 2025. Další sesterskou jadernou elektrárnu zároveň EDF plánuje i v lokalitě Sizewell C v Suffolku. Jaderné elektrárny jsou pro vládní cíl dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality velice důležité.

„Hinkley Point B vyrobil více čisté elektřiny a ušetřil více emisí (105 milionů tun), než kterákoli jiná elektrárna v britské historii. Může být nahrazen pouze novými jadernými elektrárnami, které produkují stejně spolehlivou, vždy dostupnou bezemisí energii, kterou Hinkley poskytoval více než 40 let,“ uvedl Tom Greatrex, výkonný ředitel britského sdružení pro jaderný průmysl.

Zdroj úvodní fotografie: EDF