Domů
Jaderné elektrárny
Evropská komise přezkoumá polskou státní podporu pro novou jadernou elektrárnu
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská komise přezkoumá polskou státní podporu pro novou jadernou elektrárnu

Evropská komise začala posuzovat, zda je polská státní podpora pro novou jadernou elektrárnu v Lubiatowo-Kopalino v souladu s unijními pravidly. Polsko plánuje, že projekt elektrárny s instalovaným výkonem 3750 MW podpoří pomocí kombinace tří nástrojů. Komise nyní detailně prozkoumá, zda je plánovaná podpora přiměřená. První blok typu AP1000 od americké společnosti Westinghouse by mohl zahájit komerční provoz v roce 2033.

Evropská komise oznámila, že zahájila hloubkové šetření plánované polské podpory pro první jadernou elektrárnu v zemi. Polsko předložilo Komisi plán na podporu státní společnosti Polskie Elektrownie Jądrowe („PEJ“) při výstavbě nové jaderné elektrárny v Lubiatowo-Kopalino loni v září. Evropská komise během předběžného šetření zjistila, že podpora je nezbytná a bez ní by projekt nebyl realizován, ale má pochybnosti o jejím rozsahu a souladu s unijními pravidly pro státní podporu.

Veřejnou podporu, kterou Polsko plánuje poskytnout své první jaderné elektrárně, musí posoudit Komise, aby se ujistila, že je v souladu s pravidly pro státní podporu. Jejich cílem je zachovat hospodářskou soutěž na vnitřním trhu. Podle pravidel hospodářské soutěže také vyhodnotíme dopad na vnitřní trh EU s energií. Jako obvykle mohou všechny zúčastněné strany předložit své připomínky," uvedla Teresa Riberaová, výkonná viceprezidentka pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci.

Polsko plánuje kombinaci tří podpůrných nástrojů:

  • kapitálová podpora ve výši zhruba 30 % očekávaných nákladů
  • státní záruka úvěru, který si PEJ na financování projektu vezme
  • Contract for Difference (CfD), zajišťující stabilitu příjmů po celou dobu životnosti elektrárny

Komise zejména prozkoumá, zda je oprávněné použití CfD na dobu 60 let s ohledem na druhá dvě opatření a zda neexistují jiné společnosti, které by realizaci projektu zvládly s menším objemem pomoci. Zároveň Komise analyzuje dopady podpůrného balíčku na hospodářskou soutěž na trhu s elektřinou.

První polská jaderná elektrárna

Polsko vybralo pro svou první jadernou elektrárnu lokalitu Lubiatowo-Kopalino v obci Choczewo v Pomořansku v severním Polsku v roce 2022. Projekt elektrárny počítá se třemi americkými tlakovodními bloky typu AP1000, každý o výkonu 1250 MW (brutto).

Celkové náklady na projekt odhaduje PEJ na 192 miliard zlotých (zhruba 1,1 bilionu Kč). Společnost již získala informace od několika bankovních institucí, že by projekt elektrárny měly zájem financovat.

Výstavbu prvního bloku by země mohla zahájit již v příštím roce. Uvedení do komerčního provozu PEJ plánuje zhruba na roky 2033 až 2037. Projekt první polské jaderné elektrárny ovšem trápí zpoždění již ve fázích příprav. Původní odhady počítaly s komerčním provozem prvního bloku již v roce 2020 a následně 2025.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Vítězslav Novák
6. leden 2025, 13:11

Taky to potrvá rok a půl jako Paks 2?

Vladimír Krteček
6. leden 2025, 15:34

"Výstavbu prvního bloku by země mohla zahájit již v příštím roce. "

A my planujeme, ze v roce 2029 by se SNAD mohlo kopnout do zeme ...

Roman Kosařík
6. leden 2025, 17:48

Neblázněte, na českou realitu je to moc rychlé. 2029 nebude ješte ani povolení. Uvedení do plného provozu se u nás nedožijou ani dnešní čtyřicátníci.

Richard Vacek
6. leden 2025, 17:23

A to tady máme firmy, které jaderku zatáhnou z vlastních zdrojů a splácet se začíná až po spuštění.

Vítězslav Novák
6. leden 2025, 20:53

Hlavně je nejmenujte, to se nesmí!

Dpetr
7. leden 2025, 08:13

Lhát se nemá

Vítězslav Novák
8. leden 2025, 08:52

Klidně si je jmenujte vy - já se už na blacklist dostal a od té doby si dávám majzla. Jsem připraven a z dob socialismu natrénován...

Omega
6. leden 2025, 22:07

No oni datacentra tu spotřebu mají. A navíc je tam paradox, že se sice snižuje počet fyzických serverů, takže by spotřeba měla klesat, ale to množství virtuálních aplikací roste mnohem rychleji.

Takže firmy co vlastní datacentra tu elektriku prostě potřebují a potřebují ji pořád.

(PS: chtěl bych být v malé obci u datacentra - to množství tepla se dá krásně použít na vytápění celé obce a řekl bych že i s velmi zajímavou cenou)

Jarda
7. leden 2025, 07:56

@Omega 6. leden 2025, 22:07

Žádný paradox tam samozřejmě není, rozte i počet fyzických serverů a s nimi spotřeba.

Speciální AI/GPU servery si holt něco vezmou.

Omega
7. leden 2025, 11:31

On opravdu klesá počet fyzických - tam kde dřív byli 4 servery, každý s 512GB a 40 jádry jsou dneska 2 s 8TB a 300 jádry.

Jenže spotřeba je o polovinu vyšší, než měli ty 4 servery.

No a k tomu se přidala celá nová oblast - AI - a tam je celá nová infrastruktura. A tam ta spotřeba je docela děsivá.

Jarda
7. leden 2025, 11:55

@Omega 7. leden 2025, 11:31

Tak tam jsou dnes také 4 servery, ale s 8TB a 300 jádry:-)

Požadavky na výkon a napájení jsou enormní a bohužel to nezachrání ani fakt, že na jednotku výkonu spotřeba energie průběžně klesá.

Tomáš Foldyna
7. leden 2025, 10:56

Podle mne je první a zásadní problém v rozdělení moci a úkolech, které ma řešit federální vláda - v našem případě orgány EU.

A to, jak budou stavět elektrárny státy nebo v lepším případě soukromé subjekty, určitě není něco co by se měla starat federální vláda. Když se "centrum/stát/federální vláda" stará o věcí, o které se nemá co starat, potom se bohužel nestará o to, o co by mělo.

Sestavení EU se bohužel vzalo ze špatného konce.

Jarda
7. leden 2025, 12:07

@Tomáš Foldyna 7. leden 2025, 10:56

Pokud státy EU fungují na společném trhu, tak pro to musí být nastavena jasná pravidla a nemůže si každý stát "dělat co chce".

Nemyslím, že by někdo bránil postavit soukromě firmě jaderku, pokud by na ni nechtěl čerpat ani euro nějaké státní podpory a o to hlavně jde.

Já si naopak myslím, že energetický sektor je zrovna případ, který má být řešen na "federální" úrovni.

Vlado
7. leden 2025, 13:26

220 voltů bude vždycky 220 V, ať se vyrobí tam či tam. Co je té tzv. federální vládě po tom!

Dpetr
7. leden 2025, 14:23

Tak si přečtěte ten Jardův příspěvek, na který reagujete.

Jarda
7. leden 2025, 15:56

@Vlado 7. leden 2025, 13:26

Po tom ji není nic, pokud po té "federální vládě" nechcete podporu, o tom byl můj příspěvek.

A mimochodem máme jmenovité napětí 230V:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se