Domů
Jaderné elektrárny
Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 obnoví testovací provoz ještě letos
Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 Finsko Zdroj: (TVO)
Zdroj: TVO

Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 obnoví testovací provoz ještě letos

Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 po více než dvou měsících obnoví testovací provoz. Ten byl u bloku typu EPR s výkonem 1600 MW přerušen v druhé půlce října kvůli poškozením objeveným v čerpadlech napájecí vody. Bloku zbývá projít ještě zhruba desítka testů. Původní termín uvedení do komerčního provozu se tak z letošního prosince posouvá na březen příštího roku.

Finská energetická společnost TVO oznámila, že 27. prosince obnoví testovací provoz jaderného bloku Olkiluoto 3. Testy zařízení byly přerušeny v říjnu poté, co byla během inspekcí objevena poškození celkem čtyř čerpadel napájecí vody bloku. Podle vyšetřování byla tato poškození s největší pravděpodobností způsobena při testovacím provozu za abnormálních podmínek.

"Napájecí čerpadla byla během výrobních testů provozována mimo rozsah běžného použití, což vedlo k vyššímu než normálnímu namáhání čerpadel. Opakování podobného poškození lze předejít optimálním provozem čerpadel a také použitím robustnějších oběžných kol," uvedla společnost TVO v tiskové zprávě.

Testovací výroba nyní bude dočasně pokračovat za využití opravených čerpadel  společně s těmi poškozenými. Z celkem čtyř čerpadel tak bude blok využívat dvě, u kterých byla vyměněna poškozená oběžná kola. Další dvě čerpadla budou i nadále provozována neopravená, společně s jedním dalším jako rezervou. Nové součástky pro poškozená čerpadla jsou nyní ve výrobě a měly by být dodány na začátku března.

Důležitá výroba během zimy

Jaderný blok typu EPR s instalovaným výkonem 1600 MW bude při plném výkonu dodávat asi 20 % finské spotřeby elektřiny. I proto byla jeho současná odstávka pro zemi během nastávající zimy nešťastná. Během testovacího provozu podle TVO výroba bloku dosáhne 1,3 TWh elektřiny.

Blok nyní po opětovném spuštění projde 11denním provozem na různých výkonových úrovních a zhruba desítkou nedokončených testů. Následně bude blok opět na čtyři týdny odstaven a pečlivě zkontrolován. Pokud bude vše v pořádku, čeká jej zhruba měsíc dlouhá výroba na plném výkonu před oficiálním uvedením do komerčního provozu, nyní plánovaným na 8. března 2023.

"Je samozřejmě velmi nešťastné, že zkušební výroba Olkiluoto 3 byla přerušena na konci podzimu. To způsobilo dlouhé období nejistoty týkající se výroby elektřiny během zimního období. Náročná šetření jsou nyní dokončena, takže se na jejich základě můžeme vrátit k dokončení posledních testů a přistoupit ke komerční výrobě elektřiny," říká generální ředitel TVO, Jarmo Tanhua.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Karásek
26. prosinec 2022, 10:43

Tak nejenže to nakonec stálo o mnoho víc peněz, než se slibovalo a spuštěno to bylo o 12 let později, než mělo být, ale navíc je to ještě porouchané. Jaderná energetiko, všechna čest.

Vladimír Šťastný
26. prosinec 2022, 10:53

A pamatujete taky všechno to, co se nakecalo okolo OZE?

Jimi
27. prosinec 2022, 08:41

Jo, treba ze kdyz dosahnou 10% penetrace tak se zhrouti sit. Nebo, ze kdyz dosahnou 20% penetrace, tak se zhrouti sit.

A taky, ze kdyz dosahnou 30% penetrace, tak se zhrouti sit.

Nyni jsme ve velkych zemich kolem 50% a zadne blackouty, tak se tvrdi, ze az dosahnou 80% tak uz to jisto jiste prijde :)

Emil
27. prosinec 2022, 09:26

To tvrdil kdo konkrétně, "ze kdyz dosahnou 10% penetrace tak se zhrouti sit"?

Třeba Norsko má penetraci OZE už dlouho skoro 100% a síť se tam nehroutí, ono to totiž není o OZE ve smyslu obnovitelných zdrojů, vodní zdroje nebo zdroje na biomasu žádný problém nepředstavují. Problém je s občasnými zdroji sluncem a větrem, které ve velkých zemích ani zdaleka 50% podíl nemají.

Karásek
27. prosinec 2022, 11:39

Tak Emile, v Dánsku to za letošek bylo jen ve větru a soláru dohromady 62,2 % elektřiny(zdroj Energostat) a to je myslím víc, než 50 %. Žádná síť se tam nezhroutila. Tak konec trolloování.

richie
28. prosinec 2022, 14:55

ad Karásek 27. prosinec 2022, 11:39

Tak Emile, v Dánsku to za letošek bylo jen ve větru a soláru dohromady 62,2 % elektřiny(zdroj Energostat) a to je myslím víc, než 50 %. Žádná síť se tam nezhroutila. Tak konec trolloování.

zial, tu len ukazujete absolutne nepochopenie problematiky energetiky - Dansko (podobne ako Nemecko) moze "fungovat" pri danej skladbe zdrojov energie len vdaka tomu, ze je prepojene s okolitymi krajinami, kam moze tlacit svoje prebytky v case nadvyroby nahodnych zdrojov a zaroven z ktorych moze cerpat v casoch nedostatocnej vyroby tych istych nahodnych zdrojov - a funguje to len vdaka tomu, ze okolite kraijny maju inu skladbu zdrojov (hlavne Norsko a Svedsko), teda ich nepostihuje rovnaka nestabilita a zaroven su dostatocne velke (z pohladu vykonu vyroby EE v porovnani s potrebami Danska) ze to dokazu utiahnut

zaroven je Dansko dostatocne male (z pohladu europskeho trhu EE), ze to nema na cenu dramaticky dopad

zial Nemecko, ktore je vo vyrobe aj spotrebe nasobne vacsie (~16x), je uz ina pesnicka - sice tiez parazituje na okolitych krajinach, ale vzhadom na svoju velkost (ibjem vyroby/spotreby) uz je jeho vplyv dost vyrazny (az zasadny) a svojimi vykyvmi vyrazne ovplyvnuje ako stabilitu celej siete, tak aj celkovu cenu - a nasledky zavislosti vidime teraz, ked staci, ze "vypadne" jeden vacsi dodavatel v case nedostatku (Francuzsko) a uz maju velke problemy

ak by boli tieto krajiny izolovane, tak uz davno sa u nich prejavia problemy zo stabilitou dodavok EE a velmi pravdepodobne aj velke/rozsiahle vypadky, "prezivaju" len vdaka parazitovaniu na susedoch

ak by ale aj vsetci susedia mali rovnaku skladbu zdrojov EE, tak by nebolo toho, kto by v pripade nedostatocnej vyroby obcasnych zdrojov dokazal tuto poziadavky pokryt a celkovemu kolapsu sa nevyhnete

Vladimír Šťastný
27. prosinec 2022, 11:38

Jo, a taky se říkalo, že dotace pro OZE jsou jenom na chvíli, a až se etablují na trhu, budou zrušeny. Vidíte něco takového?

Vladimír Šťastný
26. prosinec 2022, 10:59

Jsem docela zvědav, třeba kolik funkčních větráků zbyde, až budou mít předepsáno, že se mají roztočit na dvojnásobek jmenovitých otáček.

Ivan Švančara
26. prosinec 2022, 13:37

Toto karasek nikdy nepochopi.

Milan Horak
27. prosinec 2022, 09:47

Vy jste Karásek příklad kolovrátku se stále stejnou odrhovačkou, jak jádro je špatné a jen OZE je to správné. Bez sebemenšího náznaku racionality.

Karásek
27. prosinec 2022, 11:40

Horák, lituju tě. Nemáš vlastní myšlenku a proto potřebuješ jen napadat druhé.

Jaroslav Studnička
27. prosinec 2022, 12:33

Karásku, vy tu něco vykládejte o myšlence.

Jediné, co tu předvádíte je protijaderná demagogie.

Milan Horak
28. prosinec 2022, 09:52

Já tě nenapadám, jen opakuji tvé vlastní myšlenky. O jaderne mafii tady píšeš jen ty. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516