Domů
Jaderné elektrárny
Ambiciózní jaderné plány Francie: Nový blok EPR2 možná již v roce 2035
Francouzská jaderná elektrárna Penly
Zdroj: Remi Mathis / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Ambiciózní jaderné plány Francie: Nový blok EPR2 možná již v roce 2035

Aktuální energetická krize a omezení závislosti Evropy na ruském plynu opět rozpoutala v některých zemích debaty o možném prodloužení životnosti stávajících jaderných bloků, či dokonce výstavbě nových. Největší evropská jaderná velmoc Francie má ve výstavbě nových bloků ambiciózní plány, kdy by do poloviny století mohlo v zemi vyrůst až 14 nových bloků návrhu EPR2, první by přitom mohl být zprovozněn již v roce 2035. Zkušenosti z výstavby nového bloku elektrárny Flamanville nicméně vrhají na tyto plány stín pochybnosti.

Téma jaderné energetiky stále rozděluje Evropskou unii, kdy některé členské země plánují jádro ze svého energetické mixu zcela vyřadit, jiné naopak chtějí své jaderné know-how udržet i v následujících dekádách. Příkladem druhé skupiny je i největší evropský výrobce elektřiny z jádra, Francie. Zatímco v posledních letech Francie plánovala značně snížit podíl jádra ve svém elektroenergetickém mixu, v následujících letech může být situace ještě značně přehodnocena.

Francie se nicméně dlouhodobě potýká s průtahy a růstem rozpočtu projektu nového jaderného bloku EPR v elektrárně Flamanville, jehož výstavba nabrala již desetileté zpoždění. Země nicméně nepolevuje ve svých plánech na budoucí výstavbu dalších bloků. Na nedávné konferenci Antoine Menager, ředitel společnosti EDF pro veřejnou komunikaci, dle serveru S&P Global Platts uvedl, že společnost plánuje postavit dva nové bloky EPR2 v lokalitě stávající elektrárny Penly.

Nové bloky, každý o instalovaném výkonu 1650 MW, by přitom mohly zahájit provoz v příštím desetiletí. První z bloků by dle jeho slov mohl být spuštěn mezi lety 2035 a 2037. Plány na výstavbu dvou bloků designu EPR2, zamýšleného nástupce bloků EPR, se přitom objevily již před několika lety, nicméně zatím k zahájení výstavby žádného bloku nedošlo.

Společnost EDF však dle Menagera musí prvně prodiskutovat svůj plán na výstavbu nových jaderných bloků s veřejností, než zahájí formální proces notifikace. Za tímto účelem povede Národní komise pro veřejnou diskuzi 10krokový konzultační proces, do kterého bude zapojena i EDF. Tato komise je nezávislou veřejnou institucí, která má za úkol organizovat veřejné diskuze o velkých projektech s možným dopadem na životní prostředí.

Menager dle serveru rovněž uvedl, že EDF plánuje nové bloky umístit v lokalitách již stávajících elektráren, jelikož jí místí obyvatelstvo důvěřuje.

Otázkou však zůstává, jak moc jsou ambiciózní plány reálné. Kromě dlouhodobých průtahů ve výstavbě bloku Flamanville 3 Francii v posledních měsících rovněž trápí nízká dostupnost stávajících jaderných elektráren. Na ní se negativně podepisuje i řada stávek, která zpožďuje údržbu a opětovné spuštění odstavených bloků.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Mirek
20. říjen 2022, 15:15

Nějak tomu nerozumím.

V článku se píše: ".... společnost plánuje postavit dva nové bloky EPR2 v lokalitě stávající elektrárny Penly. Nové bloky, každý o instalovaném výkonu 1650 MW, by přitom mohly zahájit provoz v příštím desetiletí. První z bloků by dle jeho slov mohl být spuštěn mezi lety 2035 a 2037. "

Podle zvyklostí Francouzů, bude nový EPR2 mnohem později než v r. 1935 :-) :-) O nákladech se tam pro jistotu vůbec nemluví.

Reaktor EPR2, který chtějí Francouzi nabízet pro Dukovany, bude muset mít podstatně nižší výkon než 1650 W (to je výkon reaktoru EPR), aby šel v Dukovanech uchladit - tedy do 1200 MW. Tak co vlastně chtějí Francouzi pro Dukavany nabízet a kdy by to tam mělo být v provozu?

Mirek
20. říjen 2022, 15:18

Oprava: .... mnohem později než v r. 2035 (ne 1935).

Emil
20. říjen 2022, 15:26

Francouzi chtějí pro Dukovany nabízet reaktor EPR-1200, který je menší výkonovou verzí EPR2, má místo čtyř smyček jen tři.

Mirek
20. říjen 2022, 17:16

Domníval jsem se, že ta zmenšená verze EPR se právě jmenuje EPR2.

Proč by měl jít EPR2 do provozu až v 2035 a proč by se měl vůbec vymýšlet, když se tedy od EPR moc neliší?

A pro Dukovany je to ještě horší zpráva, když Francouzi sami se o nějakém reaktoru EPR-1200 nezmiňují ani v perspektivě - alespoň jsem to nijak nezaregistroval.

Ivan Novák
20. říjen 2022, 21:37

O designu EPR2 toho zatím mnoho zveřejněno nebylo. Podle reklamních obrázků a řečí od EdF jde o verzi EPR výkonem stejnou ale poučenou z dosavadních staveb a zlevněnou o některé německé komplikující fajnovosti (např. místo kontejnmentu s oddělenou ocelovou a betonovou stěnou má být betonový s kovovou vystýlkou. Neklame-li mne paměť, Areva byla v době koncipování EPR zčásti vlastněná Siemensem, jenž do ní jako aktivum vložil pozůstatky po KWU a ještě tehdy trochu choval naději na projekty v Německu).

Francouzi běžně provozují třísmyčkové reaktory. Jejich úroveň bezpečnosti byla na moderní požadavky zvyšována postupně, základní design nabídky pro Dukovany by takto příštipkářsky proveden jistě být neměl. Český výkonový limit umožňuje (a kvůli dopravitelnosti možná i vyžaduje) přepočítat a zmenšit oproti EPR celý reaktor, a ne jen do stejné nádoby udělat šest velkých děr místo osmi, i když na to mají zavedenou fabriku. Dodavatelský řetězec a jeho poruchy budou obdobné, riziko vyplývající z rozdílu bych akceptoval. Akorát, že dobře secvičeného momentálně nemají příliš.

Emil
20. říjen 2022, 22:02

O EPR2 a EPR-1200 pár informací zde:

atominfo. cz/2021/06/francouzsky-jaderny-blok-epr1200-pro-cesko-pre/

Ivan Novák
21. říjen 2022, 10:50

Díky za odkaz. Připadá mi, že vizualizace EPR2 od Bilfinger z r. 2020 a to, co na své www stránce porůznu prezentuje EdF, nezobrazuje totéž, ale za několik dní má začít v regionu Penly veřejné projednávání, tam se snad ukáže definitivní návrh. Taky je v listopadu uzávěrka nabídek pro Dukovany, bude pak tedy jasněji ohledně výkonového stupně 1200MW.

Jednoduchý údaj o počtu bezpečnostních systémů není bez kontextu celého komplexu havarijních analýz včetně hodnocení PSA až tak relevantní - např. těžko bez dalšího rozhodnout, jestli je teoreticky lepší "4x50%", nebo "3x100%" (nehledě na obtížně předvídatelné efekty, které se projeví po delším skutečném provozu, jako je nyní třeba francouzská potíž s korozí pod napětím u specifických konfigurací materiálů a tvarů potrubí právě těch bezp. systémů).

Poznámku o nádobě reaktoru jsem napsal záměrně. Kdyby nám Francouzi nabídli velikost nádoby EPR jen s jiným počtem smyček, nebo kdyby si adaptaci usnadnili svarem, který by tak nějak vyšel do úrovně aktivní zóny, znamenalo by to, že ten projekt neberou vážně.

Emil
21. říjen 2022, 12:44

Souhlasím, shrnul bych to tak, že z mně dostupných informací považuji EDF za třetího největšího favorita v tendru na Dukovany...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se