Domů
Jaderné elektrárny
Grossi zdůrazňuje význam přítomnosti IAEA v Záporožské jaderné elektrárně
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Grossi zdůrazňuje význam přítomnosti IAEA v Záporožské jaderné elektrárně

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), Rafael Mariano Grossi, uvedl, že příjezd expertů IAEA do Záporožské jaderné elektrárny před rokem byl „klíčový“. Jejich přítomnost zde podle něj nadále zůstává „nanejvýš důležitá“.

Ve svém prohlášení u příležitosti výročí své návštěvy elektrárny, kde byla zřízena Podpůrná a asistenční mise IAEA v Záporoží (ISAMZ), Grossi prohlásil: „Jak jsem říkal před rokem, stálá přítomnost IAEA v ZNPP (Záporožská jaderná elektrárna) má velký význam. Není pochyb, že naše přítomnost je zásadní. Přítomnost týmu ISAMZ v největší jaderné elektrárně v Evropě, nacházející se na frontové linii války, je klíčovou součástí aktivit IAEA zaměřených na monitorování aktuální situace a pomoci Ukrajině.“

Ocenění odvážného personálu

„Přítomnost IAEA byla klíčová ke stabilizaci situace a informování světové veřejnosti o stavu ZNPP. Jsem obzvláště pyšný na odvážný personál, který vykonává tuto důležitou práci, a to jak v ZNPP, tak i v dalších jaderných elektrárnách na Ukrajině včetně Černobylu," dodal Grossi.

IAEA poskytla Ukrajině kromě expertních misí i další nepřetržitou pomoc, monitorování aktuální situace a také „usnadnění mezinárodní finanční podpory a lepší dostupnost sdílení informací“.

Ředitel MAAE Rafael Grossi při inspekci v Zaporožské jaderné elektrárně. Zdroj: @rafaelmgrossi/Twitter

Týmy zaměstnanců IAEA se v elektrárně střídají každých několik týdnů. Desátá rotace personálu proběhla krátce před výročím Grossiho návštěvy. Největší evropská elektrárna je od počátku března 2022 okupována ruskými vojsky. Úředníci IAEA proto musí překročit vojenskou frontovou linii, aby se k elektrárně a z ní dostali.

Bezpečnostní rizika a vojenský konflikt

Grossi uvedl, že tým IAEA u elektrárny „nadále v určité vzdálenosti od elektrárny slyší výbuchy a zvuky vojenské aktivity“. Týmu ISAMZ bylo navíc sděleno, že v srpnu byla obytná budova v nedalekém městě Energodar zasažena dronem. Tyto události jsou jen „další upomínkou potenciálního ohrožení jaderné bezpečnosti a ochrany zařízení během vojenského konfliktu“.

Při předchozí rotaci personálu byl týmu IAEA umožněn přístup na střechy reaktorových bloků 3 a 4, aby ověřili nepřítomnost min nebo výbušnin tam či na střeše strojovny. „Tentokrát nám však tento přístup nebyl povolen,“ informovala IAEA.

Zpráva o jednotkách a personální situaci

Aagentura uvedla, že 4. blok je od 12. srpna v režimu studené odstávky kvůli zjištěnému úniku vody, zatímco 6. blok je udržován v horké rezervě s produkcí páry. Ukrajinský státní jaderný dozor vydal nařízení, aby všechny bloky byly převedeny do režimu studené odstávky. Dále IAEA upozornila na „výrazné snížení“ počtu pracovníků údržby, což vyvolává obavy o schopnost elektrárny udržovat klíčové systémy.

Byla také zveřejněna aktualizace o situaci s chladicí vodou, která je znepokojivá od doby, kdy byla poškozena přehrada využívaná pro doplňování chladicí vody pro elektrárnu. IAEA uvádí, že hladina chladicího rybníka ZNPP nadále klesá o zhruba jeden centimetr denně, ale chladicí systémy elektrárny zůstávají funkční.

Komentář od ruské strany

Na dotaz, jak reaguje ruská strana na činnost IAEA v elektrárně, Grossi uvedl, že „Rusko zůstává, co se týče této mise, neutrální a respektuje nezávislost IAEA“.

Agentura upozorňuje, že úsilí o stabilitu ZNPP je „globálním zájmem“ a vyzvala k další mezinárodní spolupráci při ochraně elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se