JE Hinkley Point C: Betonové základy druhého bloku jsou dokončeny a výše lokálních výdajů předběhla plán o 5 let

DomůJaderné elektrárnyJE Hinkley Point C: Betonové základy druhého bloku jsou dokončeny a výše lokálních výdajů předběhla plán o 5 let

Stavba nové jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království má za sebou dva významné milníky. V první řadě byly v řádném termínu dokončeny betonové, 49 tisíc tun vážící, základy druhého bloku. Dále pak společnost EDF Energy oznámila, že pět let před plánovaným termínem naplnila svůj cíl utratit 1,5 miliardy liber u lokálních dodavatelských firem.

Betonové základy druhého bloku jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království byly na konci května dokončeny v souladu s projektovým plánem. Základy o hmotnosti 49 tisíc tun obsahující téměř 21 tisíc metrů krychlových betonu završila rekordně velká poslední dávka betonu o objemu 8 991 metrů krychlových.

 „Chci poděkovat pracovníkům a našim odborovým partnerům za jejich mimořádné úsilí zajistit bezpečnou práci během pandemie. Přizpůsobili se zásadním změnám v každodenním chování a pracovních postupech, které by byly před několika měsíci nepředstavitelné. Oddanost našich dodavatelů po celém Spojeném království a v Evropě nám také pomohla bezpečně dosáhnout tohoto významného milníku,“ uvedl Stuart Crooks generální ředitel Hinkley Point C.

Základy prvního bloku elektrárny byly dokončeny před necelým rokem. Při dokončování základů druhého bloku tak stavaři těžili ze zkušeností získaných na první identické jednotce. Práce na ocelových částech se tak podle EDF zkrátily z 25 na 16 hodin, což představuje více než třetinovou úsporu času. Zkušenosti z Hinkley Point C by měly být přínosem i pro navrhovaný navazující projekt jaderné elektrárny Sizewell C v Suffolku.

Přínos pro lokální podniky

Nové vyhodnocení socio-ekonomických dopadů projektu odhalilo, že původní cíl lokálních investic projektu byl již naplněn. Společnost EDF Energy plánovala v oblastech blízkých Hinkley Point C utratit 1,5 miliardy liber (téměř 45 miliard Kč). Pět let před termínem tohoto cíle ovšem hodnoty ukazují, že projekt utratil u více než 1100 společností částku 1,7 miliardy liber.

„Tato zpráva podtrhuje další úspěšný rok pro Hinkley Point C při dosahování ambiciózních cílů v sociální, ekonomické a environmentální oblasti. Jakmile se země a náš region vzpamatuje ze současné krize, budeme sloužit jako zprostředkovatel národní obnovy. A to prostřednictvím tohoto projektu i budoucího projektu Sizewell C,“ dodal Crooks.

Zpráva ukazuje, že dosud bylo vytvořeno více než 10 000 pracovních míst na podporu projektu. Toto číslo do konce výstavby pravděpodobně dosáhne cíle 25 000 míst.

 „Je to velmi potřebná finanční podpora pro náš region v časech, které se ukázaly jako obtížné a bezprecedentní. Jsem neuvěřitelně hrdý a ohromen tím, jak firmy v Somersetu využily příležitostí, které projekt výstavby Hinkley Point C přinesl.  Ekonomický a dovednostní růst v regionu je obrovský a nepochybně vytvoří průmyslový odkaz,“ řekl David Hall, člen Kabinetu pro hospodářský rozvoj, plánování a komunitní infrastrukturu v Somerset County Council.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy