Domů
Elektřina
Hinkley Point C: Příprava jaderné elektrárny stála již 80 mld. Kč

Hinkley Point C: Příprava jaderné elektrárny stála již 80 mld. Kč

Finální investiční rozhodnutí k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point bylo odloženo na počátek letošního května. Náklady se do současné doby přehouply již přes 80 mld. Kč a každý měsíc elektrárna stojí další téměř 2 mld. Kč. Šéf EDF Energy ujišťuje, že výstavba bude zahájena. 

Jaderná elektrárna Hinkley Point C je jedním z hlavních témat evropské jaderné energetiky a zároveň první jadernou elektrárnou v Británii za posledních dvacet let. Po dokončení by měla mít dva jaderné reaktory EPR od francouzské Arevy o celkovém instalovaném výkonu 3,2 GW.

Od oznámení projektu v roce 2010 již EDF investovala do rozvoje elektrárny přes 80 mld. Kč a každý měsíc další téměř 2 mld. Kč na místě stavby. Celková cena Hinkley Point C má být podle šéfa společnosti EDF Energy 616 mld. Kč (18 mld. britských liber), podle odhadů Evropské komise má být cena až 821 mld. Kč (24 mld. britských liber).

Základní data o Hinkley Point C zdroj: gov.uk

V České republice je podle generálního ředitele společnosti ČEZ možné jaderný blok postavit s náklady mezi 120 a 150 mld. Kč (červen 2015).

Rozhodnutí o stavbě bylo opět odloženo

Počátkem tohoto týdne bylo mimo jiné opět odloženo finální investiční rozhodnutí, které mělo být vydáno koncem března. Nově se hovoří o počátku května. Jedná se celkově již o desáté odložení termínu, ve kterém mělo být o elektrárně rozhodnuto (v tomto roce již podruhé).

Rozhodnutí o investici se odkládá především kvůli jejímu financování. Stejně jako v regionu střední Evropy i ve Velké Británii klesají ceny elektrické energie na burzách, kde se ceny za elektřinu pohybují kolem 35 britských liber a poklesly ceny za posledních šest měsíců o 35 %. Hinkley Point C má přitom garantováno od Velké Británie £92,5/MWh (cca 3200 Kč/MWh).

Ceny energií ve Velké Británii ke konci roku 2015:

Komentáře

(3)

Peppa

24. březen 2016, 20:18

Ceny energií ve Velké Británii ke konci roku 2015:

a nic tam není

Tomáš N.

25. březen 2016, 08:22

Aha, tak proto Mládek a spol lobují a prosazují rošíření jádra u nás.

Jim bohtě bude stačit se přiživit "jen" na té přípravě, tam o nic nejde a nedá se ani zkazit, ale prašulky se kutálejí na správná místa.

Kdepak prognosti se hned pozná!

Jan Veselý

25. březen 2016, 12:46

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky - 32 miliard na vyřizování papírů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.