Domů
Jaderné elektrárny
Horní Rakousy si u EK stěžují na plány ČR rozšířit jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Dukovany

Horní Rakousy si u EK stěžují na plány ČR rozšířit jaderné elektrárny

Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby prověřila plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren. V prohlášení o tom dnes podle agentury APA informoval hornorakouský radní pro životní prostřední Rudi Anschober. Komise by se podle něj měla zaměřit především na slučitelnost českých plánů s unijním právem v oblasti hospodářské soutěže. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v reakci ČTK sdělil, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.

Horní Rakousy sousedí s Jihočeským krajem, jaderná elektrárna Temelín leží od jejich hranic zhruba 60 kilometrů, jaderná elektrárna Dukovany asi 130 kilometrů. Anschober zaslal dopis Evropské komisi v reakci na vyjádření českého premiéra Andreje Babiše z minulého týdne. Předseda vlády tehdy řekl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně. Evropská komise bude plánovaný český jaderný zdroj zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.

Agentura APA upozornila, že pozdvižení v Rakousku vyvolalo i vyjádření ministra průmyslu a obchodu Havlíčka, podle kterého Česku nebude stačit pouze plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany a během pěti let musí zahájit i diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.

„Z prohlášení předsedy vlády a ministra průmyslu vyplývá, že Česko vědomě počítá s porušením práva EU – jak při stavbě (nových reaktorů), tak při prodlužování životnosti,“ uvedl Anschober.

JE Dukovany a Mohelno
Ilustrační foto

Evropská komise podle něj musí neprodleně zahájit kontrolu plánů Prahy v oblasti jaderných elektráren. „Budeme kontrolovat každý jednotlivý krok Česka v jaderné politice, a to z politického i právního hlediska, a budeme tlačit na dodržování všech pravidel EU,“ sdělil hornorakouský radní pro životní prostředí. Cílem je podle něj tyto projekty zablokovat.

Havlíček dnes ČTK řekl, že česká strana s představiteli rakouské vlády komunikuje. „Pravidelně se potkávám i s jejich velvyslancem v Praze. Informujeme je o vývoji procesu přípravy rozšíření jádra, diskutujeme časový harmonogram, bezpečnostní opatření, technologické aspekty. Dobrou komunikaci považuji za základ, nechceme jádro zpolitizovat, diskuse je zatím v odborné rovině. Rozumíme rakouské straně a jsme připraveni vše objasňovat, ale na druhé straně požadujeme, aby respektovala naše rozhodnutí, které je neměnné,“ podotkl ministr.

Podle Anschobera by měla Evropská komise nejprve prověřit projekty výstavby a prodloužení životnosti českých jaderných elektráren, a to kvůli možnému porušení unijního práva v oblasti hospodářské soutěže. Hornorakouský politik za stranu Zelených požaduje také to, aby se v případě žádosti Česka o prodloužení životnosti jaderných bloků závazně zkoumaly přeshraniční dopady na životní prostředí a aby byla stanovena hranice pro dobu provozu jaderných elektráren.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Pácalt
23. říjen 2019, 07:41

Rakouský folklór...Kterému ovšem nepomohou řeči našeho "nejlepšího" premiéra od revoluce.

energetik II
23. říjen 2019, 08:44

Ano, Rakušané jsou srandovní. Například r.2015 dovezli už 16 % své spotřeby elektřiny , 16 TWh z Německa a 12 TWh od nás. V obou případech tam byl velký podíl elektřiny z jádra. R 2011 měli Rakušané ve vodních elektrárnách nainstalováno 13 200 MW výkonu a vyráběli z nich 60 % !! své výroby elektřiny. Mohli by nám tedy poradit z čeho vyrábět, když my vodu skoro nemáme.

Jan Veselý
23. říjen 2019, 09:28

Když píšete o importu, musíte psát i o exportu. Když se podíváte třeba tady. Uvidíte druhou polovinu pravdy. Import 26 TWh, export 19 TWh. Spotřeba 64.6 TWh, vlastní výroba 60.8 TWh. To napovídá, že Rakousko funguje částečně jako "baterie", částečně jako "vodič" na elektřinu. Jen malá část importované elektřiny jde na pokrytí vlastní spotřeby. Pikantním detailem je, že na tomhle kšeftu je Rakousko cca 1 miliardu USD/rok v plusu.

Ivan Novák
23. říjen 2019, 14:29

Rakušané vydělávají na akumulaci německých větrných přebytků v denním až týdenním cyklu (před rozdělením obchodní DE-AT zóny, jemuž se na rozdíl od Němců silně bránili, vydělávali ještě víc). A na to, jak mají relativně slabou soustavu, hodně tranzitují do trvale deficitního Maďarska a přes Slovinsko kamsi, všechna čest. Jinak se ale musím ozvat: roční saldo není výstižné. Když zrovna mají vodu v Dunaji a v Alpách a když kolem Vídně fouká, dovážet nepotřebují, ale když ne, měli by bez naší výroby nebo našeho tranzitu od velkého bratra velký problém.

Jimi
23. říjen 2019, 09:40

A taky 19 TWh vyvezli do Maďarska, Slovinska a Itálie. Čili čistý dovoz 9TWh, ne 28 jak se snažíte naznačit vy :-) A já říkám - vypněme uhlí a nedotujme Rakušáky, ať si to zařídí jak umí, třeba by i rozjeli Zwentendorf :D

ludva
23. říjen 2019, 10:48

A jak se to dá udělat? Leda tak štípačkami na hranicích. A to na všech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se