
Polské firmy mají získat vyšší podíl na stavbě jádra, českým dodavatelům se krátí čas
Polský premiér Donald Tusk požaduje, aby objem dodávek polských společností na výstavbě jaderné elektrárny v Polsku dosáhl zhruba 14 mld. dolarů. První polské jaderné bloky by měly vyjít přibližně na 49 mld. dolarů. Zjednodušeně tak lze dojít k tomu, že se polské firmy mají podílet na výstavbě z necelých 30 %. Podíl tuzemských společností na dostavbě jaderné elektrárny je klíčovým tématem také v České republice, kde má být v následujících týdnech podepsána EPC smlouva s KHNP.
Polsko, podobně jako Česká republika, je ve stádiu příprav výstavby nových jaderných bloků. Zatímco v Polsku by první reaktor měla postavit americká společnost Westinghouse, český ČEZ si vybral jihokorejskou společnost KHNP.
V obou zemích je důležitým tématem zapojení tuzemských společností do dostavby jaderných bloků. Polský jaderný průmysl se nyní snaží podpořit Donald Tusk, který v souvislosti s aktuální geopolitickou situací volá po větší podpoře tuzemských společností.
V tomto kontextu se polský premiér dotkl také výstavby první polské jaderné elektrárny. V rámci podnikatelské konference uvedl, že by objem dodávek tuzemského průmyslu měl dosáhnout cca 14 mld. dolarů. Při odhadované ceně ve výši 49 mld. jde o přibližně 30% podíl.
Zajištění 30% podílu tuzemských dodavatelů uvedl polský premiér jako příklad plánu, v rámci kterého má Polsko "brutálně chránit" své zájmy a zájmy polských společností.
Podpora národních zájmů je součástí širší reakce na politiku a veřejná prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sám polský premiér označil současnou dobu za konec "naivního globalismu", který začal s nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu.
Donald Trump. Zdroj: Pixabay
Projekt první polské jaderné elektrárny je přitom na technologii ze Spojených států amerických nutně závislý. Zakázku totiž na konci roku 2023 získala americká společnost Westinghouse.
Podíl tuzemských dodávek je hlavním tématem také v České republice
Také v České republice je podíl tuzemských dodavatelů hlavním tématem, které se nejvíce diskutuje. Zatímco ministr průmyslu Lukáš Vlček trvá na tom, že lze dosáhnout 60% podílu, zprávy od dodavatelů příliš příznivé nejsou.
Podpis smlouvy mezi ČEZ a KHNP se navíc blíží a měl by nastat v nejbližších týdnech, ne-li v následujících dnech. Čas pro dojednání závazných smluv mezi českými dodavateli a KHNP se tak krátí.
Ministr Vlček dříve požadoval, aby již k okamžiku podpisu EPC smlouvy bylo smluvně zajištěno tuzemskými dodavateli 30% celkové hodnoty dodávek. Po podpisu EPC smlouvy totiž bude obtížnější KHNP přimět k tomu, aby české dodavatele do výstavby zapojila. Pokud by EPC smlouva s podílem tuzemských společností nepracovala vůbec, KHNP by tuzemské dodavatele zapojit zřejmě nemusela.
"Cíl zapojení českého průmyslu do dostavby ze 60 % jsme si s korejskými partnery na jednáních potvrdili a přednesl jsem také požadavek na transparentní vymezení pro zapojení českého průmyslu z přibližně 30 % při podpisu EPC kontraktu včetně garancí korejské strany, například ve formě smluv o smlouvách budoucích či jiných ujednání," uvedl na konci února ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Nyní se navíc zdá, že ani 30% cíl ministra průmyslu a obchodu nebude splněn. Jak totiž uvedl viceprezident KHNP pro ČR Harry Chang v rozhovoru pro E15, závazné smlouvy se subdodavateli budou podepsány až po podpisu smlouvy s ČEZ.
Z posledních vyjádření ministra Lukáše Vlčka lze také usuzovat, že klíč k dosažení požadovaného podílu českých společností spočívá v tom, co vše bude v celkovém objemu dodávek zahrnuto. Do celkového objemu dodávky je podle ministra nutné počítat také investice do "dopravní infrastruktury, infrastruktury pro bydlení, kulturu, sport, kapacit integrovaného záchranného systému a lékařské péče". Stejně tak je nutné započíst dodávky tuzemských společností při provozu jaderných elektráren.
Dukovany, L. Vlček, 8.4.2025
2/3 pic.twitter.com/SYwlSGuZTz— Pavel Tlačvoda (@pavel75v2) April 8, 2025
Lze ovšem přinejmenším pochybovat o tom, že si český jaderný průmysl představoval takto široce pojaté zapojení průmyslu do stavby bloků. Podle dříve zveřejněného materiálu Aliance české energetiky by se totiž český průmysl mohl podílet až na polovině hodnoty dodávek jaderného ostrova, tedy hlavní části jaderné elektrárny. Zatím se ovšem mluví pouze o dodávce turbíny, případně celého turbínového ostrova, kterou má dodat plzeňská Doosan Škoda Power s jihokorejskými vlastníky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se