Jaderná elektrárna Leningrad II-1 úspěšně absolvovala bezpečnostní testy

DomůJaderné elektrárnyJaderná elektrárna Leningrad II-1 úspěšně absolvovala bezpečnostní testy

První blok jaderné elektrárny Leningrad II prošel bezpečnostními testy po dvou letech komerčního provozu. Zkoušky úspěšně prokázaly pevnost schránky reaktoru. Nové jaderné bloky typu VVER-1200 v elektrárně Leningrad postupně nahrazují dosluhující bloky typu RBMK-1000. Druhý blok by měl být uveden do provozu v nejbližších měsících.

Ruská státní energetická společnost Rosatom oznámila úspěšné zakončení bezpečnostních zkoušek prvního bloku elektrárny Leningrad II. Zkoumán byl stav, pevnost a těsnost kontejmentu. Blok typu VVER-1200 byl uveden do provozu v říjnu 2018, a to jako teprve druhý svého druhu.

„Výsledky testů potvrdily, že po prvních dvou letech komerčního provozu bloku od října 2018 je plášť budovy reaktoru stále silný a vzduchotěsný. Je schopen i nadále odolávat významným mechanickým, tepelným a dalším konstrukčním zatížením. Nejsou v něm žádné vady, praskliny ani deformace,“ řekl Aleksandr Belyaev, hlavní inženýr elektrárny Leningrad II.

Kontejment, ve kterém se nachází jaderný reaktor a primární okruh elektrárny, má železo-betonové stěny o tloušťce 1,2 metru. Stěny jsou pak dále tvořeny 6 mm vrstvou oceli. Pro elektrárnu se jedná o důležitý bezpečnostní prvek, chránící svůj vnitřek před působením vnějších sil a naopak.

Náhrada reaktorů RBMK-1000

Ruská jaderná elektrárna Leningrad disponovala čtyřmi bloky RBMK-1000 ze sedmdesátých a počátku osmdesátých let minulého století. První dva byly odstaveny v minulých dvou letech, druhé dva by pak měly být odstaveny v horizontu příštích pěti let. Namísto starých reaktorů začala země s výstavbou nových bloků typu VVER-1200, přičemž první (respektive pátý) byl zprovozněn v říjnu 2018. Druhý nový blok je již ve fázi spouštění a do komerčního provozu by měl být uveden v nejbližších měsících.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom