Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Leningrad II-1 úspěšně absolvovala bezpečnostní testy

Jaderná elektrárna Leningrad II-1 úspěšně absolvovala bezpečnostní testy

První blok jaderné elektrárny Leningrad II prošel bezpečnostními testy po dvou letech komerčního provozu. Zkoušky úspěšně prokázaly pevnost schránky reaktoru. Nové jaderné bloky typu VVER-1200 v elektrárně Leningrad postupně nahrazují dosluhující bloky typu RBMK-1000. Druhý blok by měl být uveden do provozu v nejbližších měsících.

Ruská státní energetická společnost Rosatom oznámila úspěšné zakončení bezpečnostních zkoušek prvního bloku elektrárny Leningrad II. Zkoumán byl stav, pevnost a těsnost kontejmentu. Blok typu VVER-1200 byl uveden do provozu v říjnu 2018, a to jako teprve druhý svého druhu.

„Výsledky testů potvrdily, že po prvních dvou letech komerčního provozu bloku od října 2018 je plášť budovy reaktoru stále silný a vzduchotěsný. Je schopen i nadále odolávat významným mechanickým, tepelným a dalším konstrukčním zatížením. Nejsou v něm žádné vady, praskliny ani deformace,“ řekl Aleksandr Belyaev, hlavní inženýr elektrárny Leningrad II.

Kontejment, ve kterém se nachází jaderný reaktor a primární okruh elektrárny, má železo-betonové stěny o tloušťce 1,2 metru. Stěny jsou pak dále tvořeny 6 mm vrstvou oceli. Pro elektrárnu se jedná o důležitý bezpečnostní prvek, chránící svůj vnitřek před působením vnějších sil a naopak.

Náhrada reaktorů RBMK-1000

Ruská jaderná elektrárna Leningrad disponovala čtyřmi bloky RBMK-1000 ze sedmdesátých a počátku osmdesátých let minulého století. První dva byly odstaveny v minulých dvou letech, druhé dva by pak měly být odstaveny v horizontu příštích pěti let. Namísto starých reaktorů začala země s výstavbou nových bloků typu VVER-1200, přičemž první (respektive pátý) byl zprovozněn v říjnu 2018. Druhý nový blok je již ve fázi spouštění a do komerčního provozu by měl být uveden v nejbližších měsících.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Emil
4. leden 2021, 10:38

Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II dosáhl včera poprvé nominálního výkonu.

PetrV
4. leden 2021, 18:48

Dobře rusové jedou. My zase budeme svítit při inverzi petrolejkou....

Heap
4. leden 2021, 19:04

To jste tak bohatý, že si budete moct dovolit emisní povolenky na petrolejku?

Posilam
4. leden 2021, 20:54

Ajta krajta. Jen aby Putinovi ynzynyri nedostali chut experimentovat kako gdysi v černobylu.

Vladimír Kozák
4. leden 2021, 22:13

Nebyli to především Ukrajinci?

St
10. leden 2021, 10:01

To víte, že to byli Ukrajinci, respektive občané Ukrajinské sovětské socialistické republiky neb Černobyl se nachází na dnešní Ukrajině.

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 23:58

Nevím to jistě pane Kozáku, ale troufám si odhadnout, že to Ukrajinci nebyli. Že to byli převážně rusáci. Ono to vyplývá z logiky věci. Ovšem jsem si naprosto jistý že si to můžete dohledat z veřejných zdrojů. Tak to klidně udělejte, pokud se mýlím, chytnu se za nos.

energetik
4. leden 2021, 21:35

spíše při invazi než inverzi.

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 23:52

Rusové jedou, to je fakt. Naštěstí zatím dojeli pouze na Krym. Jestli dojedou až k nám, tak se k té petrolejce nepochybně vrátíme.

St
10. leden 2021, 10:02

Tak toho bych se nebál, že by sem někdy dojeli Rusové jako okupační síla. Spíše mám strach, že dříve či později se budeme v Evropě potýkat s masivními výpadky EE a budeme rádi, když nám ti "nedemokratičtí" rusáci pomůžou s dodávkami jak plynu, tak i EE.

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 23:14

Ti rusáci jsou fakt boží! Já je prostě žeru. Teprve teď mi došlo, že oni stále ještě vesele budují Leningrad! Prostě země, kde zítra bude ještě dlouho znamenat včera. Druhé největší město v zemi vesele provozuje za humny rmbk reaktory bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků. Jakoby se nechumelilo. A tento stát k nám má dodávat něco bezpečného? To jako vážně? Jen ať si to staví hezky doma. Čeká ještě hodně práce než se zbaví toho svého starého šrotu.

Vl..k
5. leden 2021, 08:17

Za koho tady agitujete? Navíc naprosto zoufale a lživě??? RBMK-1000 "bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků"??? Zjevně o této problematice nemáte ani potuchy.

Pavel Lukavský
5. leden 2021, 16:32

O problematice dotčených reaktoru opravdu mnoho potuchy nemám. A proto mě tak pobavilo, když jsem si vyhledal, že rusáci jich stále ještě 10 vesele provozují. No, možná devět pokud jeden v leningradě vyřadili. O tomto reaktoru vím jen tolik, že má naprosté minimum bezpečnostních prvků, prostě jen tak aby to fungovalo a bylo to co nejlevnější. To že jsem uvedl, že nemá žádné bezpečnostní prvky, je pochopitelně jenom nadsázka, kterou kromě vás pochopí každé malé dítě. Takže formulaci nemá žádné bezpečnostní prvky, opravuji speciálne pro vás na formulaci má minimum bezpečnostních prvků. Dále dodávám, že takto nebezpečný šrot není v provozu v žádné civilizované zemi, protože by tam nedostal povolení k provozu, natož prodloužení licence. Což přesně odpovídá tomu, že Rusko do civilizovaných zemí nepatří a ještě dlouho patřit nebude, pokud vůbec. To jsou všechno fakta, za kterými si stojím. Pokud s tím nesouhlasíte tak prosím věcně, plky o propagandě si nechte pro sebe.

Vl..k
6. leden 2021, 12:12

Ale jděte vy brepto, přestaňte se vymlouvat na malé děti a na nadsázku. Prostě jste lhal a byl jste přistižen, to se lhářům stává. Zášť z vás jenom kape, z každého vašeho příspěvku. Ta údajná "fakta", za kterými si stojíte, jsou jenom vaše přesvědčení a domněnky. Skutečná fakta jsou taková, že ty reaktory například v Kursku bezpečně fungují už od roku 1972, jen se na nich nesmí provádět nebezpečné experimenty. Ostatně i naše Dukovany jsou postaveny podle ruské dokumentace a řadí se mezi nejbezpečnější JE už 45 let. A o tom, kdo je či není civilizovaný. To tak vždy bylo, že se nabubřelí hlupáci mylně domnívali, že jsou pupkem světa. A při tom byli jen k smíchu :-)

Ondrej S
6. leden 2021, 16:46

Nj ale Dukovany fakt nejsou RBMK, urcite od Cernobylu udelali nejake zmeny, ale myslimze Rusove nestaveli kontejment, ale tak verim ze od tebe doby omezily moznost zasahu cloveka, vyskolili personal, tak jsou trochu bezpecnejsi nez za dob Cernobylu.

Vl..k
6. leden 2021, 21:28

Však já také nikde neuvádím, že Dukovany jsou RBMK. Ale projektovali je ti z té zaostalé, "necivilizované země", tudíž to je podle pana Lukavského "nebezpečný šrot".

Pavel Lukavský
7. leden 2021, 02:14

Takže kromě urážek a osobních invektiv z vás vypadlo pouze srovnání Dukovan s Leningradem, což je ale absolutní pitomost. To opravdu nestojí ani za komentář. Ke kursku se mi nepodařilo dohledat informace o haváriích, což ale o ničem nevypovídá, maximálně o tom že se případné havárie podařilo v Rusku ututlat. Na to jsou experti to víme dobře. Ututlat se snažili Černobyl. Ovšem zůstaňme u Leningradu. Mrkněte se do Wikipedie tam je havárií až se mi z toho udělalo nevolno. A o to mi šlo. Provozovat takovouto elektrárnu daného designu kousek od svého druhého největšího 5000000 města, to opravdu dokáže vymyslet jenom sovětský inženýr.

Vl..k
7. leden 2021, 18:52

Laskavě si přestaňte vymýšlet a vypouštět další lži. Já Dukovany s Leningradem v žádném případě nesrovnávám. Pokud nejste schopen hned napoprvé pochopit daný text, napíši to ještě jednou. Dukovany projektovali v té zemi, která podle vás nepatří mezi země civilizované. Tečka. Žádný Leningrad do toho netahejte, to jsou zase jen vaše domněnky.

Co považujete za urážku? To, když prokazatelně lžete a já napíšu, že jste lhář? To není urážka, to je konstatování faktu.

Vaše myšlení je vskutku originální. Nepodařilo se vám dohledat údaje o havárii, ale to, podle vás, svědčí jen o tom, že se havárii podařilo ututlat. To je logika!!! Jaký to brilantní mozek :-))))

abc
5. leden 2021, 15:56

Současné RBMK mají bezpečnostní prvky i v době Černobylu také měli. A v dnešní době se ještě jedná o solidní jaderný reaktor, ale jsou i lepší reaktory. Proto se RBMK nechají dojet a stavět se budou PWR.

Pavel Lukavský
5. leden 2021, 16:41

Pro rusáky solidní. To jste vystihl přesně. Pro zbytek světa, včetně Ukrajiny, je to neakceptovatelný šrot.

Petr
5. leden 2021, 19:22

Nejste náhodou placený provokatér?? Už i zde ??

Pavel Lukavský
6. leden 2021, 17:51

Chcete snad zpochybnit ten fakt, že všechny reaktory tohoto typu mimo ruskou federaci musely být z bezpečnostních důvodů odstaveny? Zato v ruské federaci je jim prodlužovana licence, dokonce až do roku 2050? Chápu, že vám to může připadat provokativní, ale je to bohužel pravda. Z mého pohledu to hodně vypovídá o tom, jak se v Rusku přistupovalo a stále ještě přistupuje k otázkám bezpečnosti jaderné energetiky.

Pavel Lukavský
6. leden 2021, 18:01

Oprava, česká Wiki uvádí pro Smolensk provoz do roku 2050, ale samotného mě to zarazilo, a vidím že v anglické verzi je uveden rok 2034.

Petr
6. leden 2021, 19:04

Milý jmenovče, nemám nic proti slušné a věčné kritice či rozboru. Co zde ale předvádíš, je typický projev rudofobie v nejvyšším stádiu.

Takže se ptám:

- jsi vůbec odborník v daném směru?? Podle hospodské mluvy na nějakého vědce či profesora či vedoucího pracovníka nevypadáš. A o hospodské křiklouny zde nestojíme.

- rusák je velice pejorativní výraz (snad víš co to znamená). Zajímalo by mě, zda byt takovou nadávkou oslovil i občany USA, Anglie, Francie, Německa či jiného západního státu. Pochybuji, to jen na Rusko máš odvahu - viz ta rusofobie.

- můžeš nám sdělit, jaký technický stav je u podobně starých JE třeba v USA ?? Tam je vše na 100% ??

- víš, v podstatě tím jen vystavuješ na obdiv svou frustraci z faktu, že Rusko staví novou moderní JE a na tvém milovaném Západu je klid po pěšině.. To se těžko rozdýchává..

Takže asi tak, zamysli se nad sebou a nedělej zde našemu jménu ostudu. Příště si dej na čelo ledový obklad, když budeš chtít v návalu vzteku napsat něco podobného. Měj se..

Pavel Lukavský
7. leden 2021, 00:30

Milý Petře, nevím o tom, že bychom si někde potykali, ve straně jsme spolu také nebyli, takže mi už prosím příště netykejte. Hlásíte se k slušné diskuzi tak to prosím zkuste dodržet.

Také se hlásíte k věcné diskusi, ovšem nic věcného jste neuvedl. Já tvrdím, že RBMK reaktory nesplňují evropské požadavky na bezpečnost a z toho důvodu byly v Evropě odstaveny. Hlavní bezpečnostní problémy tohoto reaktoru jsou všeobecně známé. Jedná se primárně o chybějící kontejnment, chybějící sekundární okruh chlazení a za specifických podmínek kladná hodnota reaktivity. Vážné výhrady mám nejenom já, ale i IAEA, třeba zde

https://inis.iaea.org/search/search.aspx?orig_q=RN:28053757

Pokud si myslíte, že reaktory v Litvě a na Ukrajině byly uzavřeny bezdůvodně, že jim snad bylo měřeno různým metrem než reaktorům západním, tak uveďte prosím fakta. Já rád změním názor pokud to bude podloženo fakty. Do té doby to pro mě zůstane šrotem který měl být dávno odstaven.

Jinak s těmi rusáky je to prostě těžké. Pro mě byli celý život okupanty, kteří mi ukradli svobodu a za pomoci místních bolševických kolaborantů ekonomicky a morálně plundrovali naši zemi. Nejsmutnější na tom je, že pokud by na to měli sílu, s radostí by si okupaci zopakovali. A to nejsou planá slova. Důkaz je třeba zde.

https://www.lidovky.cz/svet/ceskoslovensko-by-melo-byt-vdecne-rusky-web-chvalil-na-uvod-zemanovy-navstevy-sovetskou-invazi.A171121_160234_ln_zahranici_mha

Nebo zde: https://www.e15.cz/domaci/rusko-stiha-prazske-politiky-kvuli-odstraneni-koneva-nepripustne-reagovala-ceska-diplomacie-1368629

Vám to označení rusáci možná přijde hanlivé, ovšem je velice přiléhavé pro zpupné představitele cizího státu, kterym stále ještě nedošlo, že už nejsme jejich podrobenou gubernií. Takže mi prosím zkuste doložit podobná vyjádření civilizované západní země vůči našemu státu a já se zamyslím nad tím, zda nejsem vůči Rusku příliš zaujatý.

Jinak nesnažte se mi vůbec podsouvat frustraci z velkolepých úspěchů ruského jaderného programu. Ono je to přesně naopak. Já jsem v zásadě podporovatel jederne energetiky. Ovšem jen té v bezpečné vzdálenosti od Evropy. Což Rusko, alespoň zatím bezpečně splňuje. A doufám že tak trochu platí že více jaderných elektráren znamená méně spáleného uhlí. Takže díky bohu za každou jadernou elektrárnu v Rusku a Asii obecně.

Takže asi tak pane odborníku či vedoucí pracovníku. Zkuste mi sdělit nějaká fakta, zatím z vás vypadly s odpuštěním hlouposti a manipulace. Například to, že mám odvahu pouze na to dehonestovat Rusko. To je obzvlášť úsměvné. Asi jste si nevšiml, že už dlouho žijeme ve společnosti, kde lze beztrestně dehonestovat jakýkoliv stát na světě a není na tom opravdu nic odvážného. Příště si dej na čelo ledový obklad, když budeš chtít v návalu vzteku napsat něco podobného. Měj se..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se