Jaderná energetika pomůže podle maďarského ministra oživit ekonomiku

DomůJaderné elektrárnyJaderná energetika pomůže podle maďarského ministra oživit ekonomiku

­Současná pandemie onemocnění COVID-19 ukazuje důležitost existujících jaderných reaktorů v maďarské jaderné elektrárně Paks. Prohlásil to János Süli, maďarský ministr bez portfeje pro plánování, výstavbu a zprovoznění dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks. Ministr uvedl, že projekt v příštích letech zachová energetickou bezpečnost země a pomůže oživit její ekonomiku.

Jaderná elektrárna Paks je maďarským největším zdrojem elektrické energie. Süli poznamenal, že elektřina vyrobená touto elektrárnou pokrývá zhruba jednu třetinu domácí produkce a je přibližně rovna spotřebě maďarských domácností.

„Dalším důležitým faktem je, že jaderná elektrárna má dostatek paliva na dva roky, jak to nařizuje zákon. Jaderné palivo lze bezpečně skladovat v malém prostoru a v případě potřeby jej lze získat z více zdrojů. To je mnohem jistější než dovoz elektřiny nebo zemního plynu.“ – János Süli.

Současná elektrárna Paks, která se nachází 100 kilometrů od Budapešti, se skládá ze 4 tlakovodních reaktorů VVER-440. Provoz jednotlivých bloků elektrárny začal v letech 1982 a 1987. Rusko a Maďarsko v roce 2014 uzavřely mezivládní dohodu o výstavbě dvou nových reaktorů VVER-1200 v lokalitě stávající jaderné elektrárny, které mají ty současné nahradit. Součástí dohody je i státní půjčka ve výši až 10 miliard eur na financování 80 % projektu.

Současná situace zdůrazňuje důležitost projektu Paks II

“Naším cílem je udržet podíl jaderné energetiky na výrobě elektrické energie. Současné 4 bloky budou postupně odstavovány mezi lety 2032 a 2037. Dva nové je nahradí. Tímto způsobem můžeme zajistit bezpečnost dodávek a dostupnost nezbytné elektrické energie.” – János Süli.

“Skutečnost, že naše země je vysoce závislá na dovozu elektrické energie – téměř nejvíce v Evropské unii – lze nyní, když jednotlivé státy uzavírají své hranice, považovat za skutečnou hrozbu. V krizi se každá země snaží zásobovat své spotřebitele. Ale v současnosti třetina maďarské spotřeby elektřiny je pokryta dovozem ze zahraničí. Obvykle se jedná o nakoupenou elektřinu z fosilních zdrojů v okolních státech. Bezpečnost maďarských dodávek elektřiny nemůže být závislá na zahraničních zdrojích.” – János Süli.

Süli dále poznamenal, že ekonomické dopady současné pandemie zapříčiní, že statisíce Maďarů přijdou o práci. Velká investice, jakou je například právě výstavba dvou jaderných zdrojů, by se mohla stát záchranným lanem pro mnoho podniků a obyvatel. Na vrcholu prací má projekt zaměstnávat mezi 8 a 10 tisíci pracovníků. S výstavbou samotné elektrárny navíc souvisí mnoho dalších stavebních projektů.

Zdorj úvodního obrázku: Paksi Atomerőmű Zrt