Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná energetika pomůže podle maďarského ministra oživit ekonomiku
Paks - primární okruh

Jaderná energetika pomůže podle maďarského ministra oživit ekonomiku

­Současná pandemie onemocnění COVID-19 ukazuje důležitost existujících jaderných reaktorů v maďarské jaderné elektrárně Paks. Prohlásil to János Süli, maďarský ministr bez portfeje pro plánování, výstavbu a zprovoznění dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks. Ministr uvedl, že projekt v příštích letech zachová energetickou bezpečnost země a pomůže oživit její ekonomiku.

Jaderná elektrárna Paks je maďarským největším zdrojem elektrické energie. Süli poznamenal, že elektřina vyrobená touto elektrárnou pokrývá zhruba jednu třetinu domácí produkce a je přibližně rovna spotřebě maďarských domácností.

„Dalším důležitým faktem je, že jaderná elektrárna má dostatek paliva na dva roky, jak to nařizuje zákon. Jaderné palivo lze bezpečně skladovat v malém prostoru a v případě potřeby jej lze získat z více zdrojů. To je mnohem jistější než dovoz elektřiny nebo zemního plynu.“ – János Süli.

Současná elektrárna Paks, která se nachází 100 kilometrů od Budapešti, se skládá ze 4 tlakovodních reaktorů VVER-440. Provoz jednotlivých bloků elektrárny začal v letech 1982 a 1987. Rusko a Maďarsko v roce 2014 uzavřely mezivládní dohodu o výstavbě dvou nových reaktorů VVER-1200 v lokalitě stávající jaderné elektrárny, které mají ty současné nahradit. Součástí dohody je i státní půjčka ve výši až 10 miliard eur na financování 80 % projektu.

Současná situace zdůrazňuje důležitost projektu Paks II

“Naším cílem je udržet podíl jaderné energetiky na výrobě elektrické energie. Současné 4 bloky budou postupně odstavovány mezi lety 2032 a 2037. Dva nové je nahradí. Tímto způsobem můžeme zajistit bezpečnost dodávek a dostupnost nezbytné elektrické energie.” – János Süli.

“Skutečnost, že naše země je vysoce závislá na dovozu elektrické energie – téměř nejvíce v Evropské unii – lze nyní, když jednotlivé státy uzavírají své hranice, považovat za skutečnou hrozbu. V krizi se každá země snaží zásobovat své spotřebitele. Ale v současnosti třetina maďarské spotřeby elektřiny je pokryta dovozem ze zahraničí. Obvykle se jedná o nakoupenou elektřinu z fosilních zdrojů v okolních státech. Bezpečnost maďarských dodávek elektřiny nemůže být závislá na zahraničních zdrojích.” – János Süli.

Süli dále poznamenal, že ekonomické dopady současné pandemie zapříčiní, že statisíce Maďarů přijdou o práci. Velká investice, jakou je například právě výstavba dvou jaderných zdrojů, by se mohla stát záchranným lanem pro mnoho podniků a obyvatel. Na vrcholu prací má projekt zaměstnávat mezi 8 a 10 tisíci pracovníků. S výstavbou samotné elektrárny navíc souvisí mnoho dalších stavebních projektů.

Zdorj úvodního obrázku: Paksi Atomerőmű Zrt

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
PE
14. duben 2020, 00:11

Pro srazku s meteoritem zadna konstrukce JE neni.V Celjabinsku nadelal paseku jako 20x atomovych bomb v Japonsku.Meteority od slunce se nedaji rychle predpovedet.Staci uplne nejaky mrnavy a je po JE,zbytek dodela radiace...

Emil
14. duben 2020, 08:25

Milé PÉ, pravděpodobnost, že jakýkoliv čtvereční metr na planetě zasáhne meteorit, je podle NASA 1: 20 000 000 000 000. Tlaková nádoba reaktoru v Temelíně má půdorys asi 16 m2. Nestačí přitom jakýkoliv meteorit, ale takový, který napáchá větší škody než velké dopravní letadlo, a naopak nenapáchá takové škody, aby to nebylo úplně jedno.

Carlos
5. duben 2020, 09:50

Zapomenul ale říct že Ruska. Na oživení ekonomiky se samozřejmě státní zakázky hodí, ale u projektu kde dost peněz půjde do zahraničí je to otázka, spíš by to mělo jít do řešení palčivějších problémů, než JE.

Filip Kondapaneni
6. duben 2020, 18:03

Vzhledem k tomu, že Maďaři stejně jako většina Evropy toho už moc vyrobit neumí, tak vždy někomu pomůžou mimo EU , a je jedno co budou stavět. Možná že ten beton, kamenivo, lidská síla bude alespoň jejich....

Emil
6. duben 2020, 20:12

Pomůže to řadě firem v EU včetně těch českých. Třeba konkrétně v Maďarsku vyhrála kontrakt na dodávku turbín v hodnotě miliardy dolarů GE Hungary, I&C dodá konsorcium Siemens-Framatome atd...

petr
5. duben 2020, 10:24

Dobrý den všem,

nerozumím jedné věci, pokud bude stát elektrárna 2 * 1200 MW cca 12,5 mld euro, pak vůbec nechápu, proč Orbán na to nevypíše emisi dluhopisů s výnosem až 7% a získá tak elektřinu v ceně asi 45 euro za MWh????

Tedy v dnešních cenách srovnatelných s akcemi OZE...

Tomu fakt nefrštéén...

Lukas
5. duben 2020, 12:42

Tam nech sa pan Orban pozrie ako sa vo svete a hlavne na Slovensku stavaju JE, cas x2 a financie na to vyclenene tie x2,5 minimalne a mozno bude na spravnych cislach.

Emil
5. duben 2020, 13:03

Hlavně na Slovensku je to úplně jiný příběh než v Maďarsku, nemusím snad rozvádět proč...

Milan Vaněček
5. duben 2020, 13:17

Ano, všechny stavby jsou unikáty, Flamanville, Olkiluoto, Mochovce, Hinkley point, Pask, samé úspěchy, žádná zpoždění ....

Emil
5. duben 2020, 14:20

Na trolla Vaněčka reagovat nebudu.

Josef
5. duben 2020, 23:51

Otázka je kde je problém jestli v jaderné energetice a nebo v politice a například nesmyslným požadavků úřadu jaderné bezpečnosti se sídlem ve Vídni... Jen tak pro zajímavost EU po nás chtěla abychom nechali otevřené hranice a dovolili aby od nás byly vykoupeny ochranné prostředky.. Být u vlády eurohujeři, tak jsme byly víte kde. Ono se to energeticky jako netýká, ale týká, protože ta sebranka přišla už i o zbytek zdravého rozumu a EU čeká buďto zásadní reforma a nebo zánik a zelená dostane červenou.

Carlos
6. duben 2020, 00:29

EU dělá to k čemu má zplnomocnění a jedna z těch věcí je dohled nad dodržováním 4 základních svobod EU, to učinila oběma kroky. Taky nelze hodnotit tu její kritiku dnešní optikou, ale jen tím jaká byla situace v době kdy tuto učinila. To rozhodně nebyla situace taková jako nyní.

Víte třeba proč se EU šťourá v těch nařízeních? V tom o rouškách se rýpe protože to může být porušení směrnic o vnitřním trhu. To není o tom že by to někdo někde vykupoval, ale jenom o dodržování nastavených pravidel. Navíc bude třeba aby se prověřilo jestli stát to omezení exportu využil efektivně, tedy jestli například vykoupil místní produkci masek, nebo jestli to omezení vedlo k zastavení výroby pro plné sklady atd. A pokud se tam objeví že stát zakázal maloobchodní prodej a výrobci měli kapacitu, ale stát neodkupoval, tak bude mít problém, protože to nařízení bude de-facto bezdůvodné.

Ke hranicím bude třeba rozbor kritiky EU, protože stejné kroky ve stejné době dělalo i Rakousko, tam může být vodítko. A jinak opravdu není možné aby státy na první náznak problému zavíraly hranice, natož zakázaly občanům cestovat ven, byť by byla na světě jedna jediná země, která je ochotna je přijmout.

Co se týče JE, tak Francie je dost silný pes na to aby si v EU vydupala kdejakou výjimku, takže v politice to asi nebude, zvlášť když nemalá část problémů jde za dodavateli, kteří prostě něco udělají blbě.

Jan Veselý
6. duben 2020, 00:44

Ve Vídni sídlí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Ta nemá s EU nic moc společného, je o několik desítek let starší, není to úřad pro jadernou bezpečnost a má přes 150 členských zemí.

Dušan
5. duben 2020, 17:31

Zatiaľ je oneskorenie pri "papierovaní".... t.j.príprave dokumentácie a projektovaní ... a to sa ani nezačalo stavať....

Emil
5. duben 2020, 18:25

Zpoždění při přípravě nijak neimplikuje zpoždění při výstavbě. Navíc není tak bolestivé jako pokud k němu dojde těsně před dokončením, protože není ještě téměř nic proinvestováno.

Důvody, proč vůbec nelze srovnávat Mochovce a Paks, jsou popsány třeba zde a zde. Nemá smysl je opakovat. Navíc nelze srovnávat dostavbu reaktoru II. generace z 80. let s výstavbou nového reaktoru generace III+.

Ke zpoždění ve výstavbě v Paksi sice dojít může, těžko ale z podobných důvodů jako v Mochovcích.

St
6. duben 2020, 12:06

Jde vidět, že Maďaři mají rozum. I když mnohdy jdou proti Bruselu, ale jak se ukazuje, tak mají pravdu. Jistě nebudou plakat, že nemusí nakupovat EE v zahraničí, ale čistě si ji vyrobí doma.

PE
6. duben 2020, 18:34

Pokud se ,,neprojevi mouchy,,pri stavbe JE.Jinak to smete celou evropu i s rakouskem...

Filip Kondapaneni
6. duben 2020, 20:16

Všechny havárie, které se dosud objevily, byly u reaktoru 1-2 generace. A v případě Černobylu a Fukusimi se jednalo o problém s chlazením reaktoru spojeným s vnějším zivlem, tj. Člověkem, přírodou. Reaktory 3+ a 4 generace, jsou konstruovány zcela jinak a nemůže u nich dojít k nekontrolovatelnemu přehřátí. Jsou s pasivní bezpečností (bez aktivních systémů) zcela někde jinde.

Mě naopak znepokojuje konstrukce bateriových úložišť na bázi lythiovych akumulátorů , bez SHZ systémů, jen ubohé eps, bez plánů jak takové obří bateriové úložiště v případě požáru hasit, jak zabránit obrovské kontaminaci spodních i povrchových vod při likvidaci požáru. Hořící elektromobil když se vznítí a podaří se ho uhasit, tak ho musíte ponořit do speciální nádrže s vodou na mnoho desítek hodin a pak tu kontaminovanou vodu zlikvidovat jako toxický odpad. Neexistuje nikde plán, co dělat s velkými bateriovymi úložišti když se to stane. Jaderným technologiím je věnována obrovská pozornost, což je správně, ale nikdo neřeší baterie ve velkém množství na jednom místě, položených jen tak někde na plácku poblíž VE, FVE, nebo VN rozvoden. Vím jak ty kontejnery vypadají uvnitř, koordinoval jsem práce při montáži chlazení do bateriových kontejnerů pro ABB, bavil se servisnimi techniky ABB. Kdyby takové kontejnery byly alespoň uloženy v nepropustnych betonových bazénech, aby se daly v případě nutnosti zaplavit. To nikoho nezajímá.

Stejně tak nikoho nezajímá, že kdyby něco prdlo ve Spolaně, došlo by k nevratnym škodám na okolí řeky Labe, pravděpodobně po celé délce řeky. Ale to zdejší zelené netrápí.

St
7. duben 2020, 11:35

Toho bych se nebál. Pan Kondapaneni to hezky vysvětlil. Spíše mne děsí účet za EE a hlavně nečinnost orgánů EU v dnešní tíživé situaci. Žádná pomoc postiženým zemím, žádné reálné plány do budoucna. |Jen něco ve stylu ty emise CO2 snížíme i kdyby na chleba nebylo.

Carlos
7. duben 2020, 11:49

Opravdu EU nepřipravuje pomoc, jenom chystá dotace na restart ekonomiky. EU nemá v oblasti zdravotnictví moc pravomocí a k tomu aby mohla jednat o nákupu pomůcek by musela být vůle jednotlivých zemí, které by ji k tomu zplnomocnily. Co EU už udělala, a v rekordním čase na ni, je odpuštění některých kritérií pro plicní ventilátory a jejich výrobu, což umožňuje výrobu mimo specializované prostory.

Milan Vaněček
6. duben 2020, 21:33

Cituji: "Reaktory 3+ a .... jsou konstruovány zcela jinak a nemůže u nich dojít k nekontrolovatelnemu přehřátí. Jsou s pasivní bezpečností (bez aktivních systémů) zcela někde jinde".

Kéž by to byla skutečnost, ale bohužel není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se