Domů
Jaderné elektrárny
Maďarsko může odložit splácení půjčky Rusku na jadernou elektrárnu Pakš II
Zdroj: Alstom

Maďarsko může odložit splácení půjčky Rusku na jadernou elektrárnu Pakš II

Maďarsko začne splácet ruskou půjčku na projekt Pakš II od roku 2031, o pět let později, než bylo původně dohodnuto. Podle maďarského ministerstva financí je ujednání nezbytné kvůli zpoždění projektu, které bylo způsobeno přezkoumáváním státní podpory projektu ze strany Evropské komise.

Nový dodatek k mezivládní dohodě o projektu Pakš II ve výši 12,5 miliardy euro znamená, že pro splácení půjčky by mohlo Maďarsko využít příjmy za prodej elektřiny z nové jaderné elektrárny. Nicméně nemění výší úrokové sazby ani podmínky pro předčasné splacení.

Vizualizace nového reaktorového bloku VVER-1200 v JE Pakš II; Zdroj: Pakš II Ltd.

Rusko podepsalo s Maďarskem mezivládní dohodu o výstavbě dvou reaktorů VVER-1200 v Pakši ruskými podniky a jejich mezinárodními subdodavateli počátkem roku 2014. Dohoda zahrnuje státní půjčku až do výše 10 miliard euro na pokrytí 80 % nákladů projektu Pakš II.

Pakš II by měl začít dodávat energii do sítě za 10 let

Ministerstvo uvedlo, že nové ujednání je nezbytné kvůli ztrátě času, která byla způsobena vyšetřováním státní podpory projektu ze strany Evropské komise. V březnu 2017 Komise dospěla k závěru, že může v souladu s pravidly EU schválit státní finanční podporu projektu Pakš II na základě závazků, které země v rámci EU přijala proti narušení hospodářské soutěže.

Vizualizace JE Pakš II vedle stávající elektrárny Pakš; Zdroj: Pakš II Ltd.

„Jako výsledek úspěšných jednání může být finanční dohoda na Pakš II změněna ve prospěch Maďarska. Nyní stačí začít splácet mezistátní půjčku až od roku 2031,“ uvedl minulý týden maďarský ministr financí s tím, že nová elektrárna zahájí provoz za 10 let, přestože stavební práce na stavbě teprve začnou.

Rozšíření původní jaderné elektrárny Pakš

Maďarsko má 4 reaktorové bloky v JE Pakš, která se nachází 100 km jižně od Budapešti. Tyto tlakovodní reaktory ruského designu VVER-440 zahájily provoz mezi roky 1982 až 1987.

Jaderná elektrárna Pakš; Zdroj: Pakš

Maďarský regulační úřad pro energetiku a veřejné služby oznámil v listopadu loňského roku, že schválil „Atomerőmű Zrt“, plán výstavby dvou nových reaktorových bloků v areálu stávající JE Pakš. Před zahájením výstavby elektrárny je vyžadována stavební licence od Maďarského úřadu pro atomovou energii.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.