Domů
Jaderné elektrárny
Německo je o krok blíže odchodu od jádra, likvidace ale potrvá i desítky let
Elektrárna Brokdorf

Německo je o krok blíže odchodu od jádra, likvidace ale potrvá i desítky let

Německo s koncem roku ukončí provoz ve třech jaderných elektrárnách, zbývající tři pak vypne do konce roku 2022, čímž se po šesti desetiletích rozloučí s nukleární energetikou. Odstavení jaderných elektráren, likvidace radioaktivního odpadu, demontáž zařízení a následné demolice staveb jsou ale během na dlouhou trať. Než bude na místě reaktorů opět zelená louka a než bude jaderný odpad zabezpečen, mohou uplynout i desítky let.

Zatímco Česko vidí v jaderných elektrárnách cestu k přechodu na bezemisní energetiku, Německo zastává opačný názor. Vláda někdejší kancléřky Angely Merkelové se v roce 2011 po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodla produkci energie z jádra pozastavit. Merkelová, která je vystudovaná fyzička, sama přiznala, že její postoj k jaderné energetice Fukušima změnila.

Předposlední krok k odchodu od jádra učiní Německo na přelomu roku, kdy od sítě definitivně odpojí jaderné elektrárny Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku, Grohnde v Dolním Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku. Ihned poté začnou práce na likvidaci nukleárního zařízení, které budou řadu let zvenčí neviditelné. Jaderná elektrárna se totiž boří zevnitř, jak vysvětluje společnost PreussenElektra, která provozuje zařízení Brokdorf a Grohnde.

„Na provozní fázi, která končí, navazuje poprovozní fáze, kdy se už nevyrábí žádná elektřina, ale palivové tyče jsou stále ve skladovacích bazénech,“ uvádí PreussenElektra.

Tato fáze může trvat několik let, na její konci pak úřady jaderného dohledu vydají povolení k rozebrání reaktoru a demolici stavby.

V případě Brokdorfu počítá šlesvicko-holštýnské ministerstvo pro energetickou změnu, zemědělství a životní prostředí, že tamních 193 palivových tyčí zůstane v chladicích bazénech čtyři roky. Technici poté, jakmile to bude možné, palivo z chladicích bazénů přemístí do kontejnerů CASTOR, které slouží k transportu a uskladnění vysoce radioaktivních materiálů. Kontejnery následně zůstanou v meziskladech, což je často v areálu elektráren, poté budou trvale uskladněny v konečném úložišti, které ale Německo ještě nemá. Postupně bude pokračovat i likvidace středně a slabě radioaktivního materiálu. I ten skončí na vyhrazených úložištích.

Zmíněné ministerstvo předpokládá, že podíl silně radioaktivního materiálu v Brokdorfu je méně než procento celého zařízení. Ne všechen radioaktivní materiál ale skončí v úložištích. PreussenElektra tvrdí, že v elektrárnách, které provozuje, je až 90 procent vybavení v kontrolované zóně vhodných k dekontaminaci a recyklaci. Odstraňování radioaktivních a kontaminovaných částí po získání povolení potrvá deset až 15 let.

„Materiál v konvenční části, například ve strojovně či správní budově, nikdy nepřišel s radiací do kontaktu. Z radiologického hlediska tak může být až 100 procent zrecyklováno,“ uvádí PreussenElektra.

Konvenční demolice, což je likvidace staveb a zařízení nezatížených radiací, bude poslední fází. Ta si vyžádá asi dva roky. Poté by na místě elektrárny mohla být opět zelená louka. V Brokdorfu by se tak mohlo stát okolo roku 2040.

Na konečné uložení vysoce radioaktivního jaderného odpadu si pak Německo bude muset počkat do roku 2050. Zatím ještě není jasné, kde se takový materiál bude skladovat. Výběr vhodného místa formálně začal v roce 2017 a potrvá do konce roku 2031, dalších bezmála dvacet let potrvá výstavba a příprava skladu. Hledání je rozděleno do několika fází, kdy se výčet geologicky vhodných lokalit postupně zužuje. Propočty ministerstva životního prostředí uvádějí, že na milion let bude třeba uložit zhruba 600.000 metrů krychlových vysoce radioaktivního materiálu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(46)
petr
28. prosinec 2021, 16:32

Nejsmutnější na celé věci je skutečnost, že jinak úspěšný fyzička vyměnila politickou podporu Hesenska za zrušení JE v SRN, přesněji urychlení její likvidace.

Fukušima nebyla ten důvod, to byla jen možnost něco za něco vyměnit.

K té Fukušimě bylo hodně napsáno, co ovšem je nejpodstatnější, že tento typ přírodní havárie se nikdy nemůže stát v Bavorsku, Hesensku ani nikde jinde, neb zde není moře a seismika jak je tomu v Japonsku...

A zcela na závěr obnovitelné zdroje (vodní elektrárny) jen v Itálii mají řádově vyšší počet obětí než všechny havárie jaderných elektráren dohromady...

K té likvidaci JE jen připomenu jakou devastaci pro krajinu jsou vytěžené uhelné doly, ropná pole či jak nehezké a rušivé jsou větrné elektrárny svištící za humny s nepříjemným hlukem...

Skeptik
28. prosinec 2021, 16:36

Zato po těžbě uranu v např. v Ralsku je oblast zralá na vyhlášení za národní park.

Jiří Menšík
28. prosinec 2021, 16:50

Jenže uhlí z Kazachstánu, nebo Austrálie nedovezeme a udělat si ho zásobu na 10 let taky nejde.

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 18:14

Na australské uhlí už pár let jedou ostravské koksovny. I s dopravou je levnější než koksovatelné uhlí z Paskova. Slyšel jste někdy o těch nejnovějších výkřicích techniky? Říká se jim loď a vlak. Umí dopravovat i velké objemy zboží na značné vzdálenosti.

Josef
29. prosinec 2021, 02:03

Ano v tom máte pravdu že to uhlí z Austrálie je levnější, jenže základem státu je samostatnost v produkci potravin a energií. Všechno ostatní není problém dovážet, protože se bez toho jednak přechodně obejdete a jednak si to můžete koupit všude možně. Proto likvidovat těžbu uhlí až na nulu, když to uhlí nutně potřebujeme je prostě chyba, nějaká rozumná těžba se měla zachovat alespoň třeba na úrovni poloviny potřeb těžkého průmyslu. To samé platí o hnědém uhlí pokud bychom ho nahradily OZE a jádrem prosím těžbu zrušit, ale nahradit ho dovozem plynu je prostě nesmysl. To samé dělá Německo oni ve skutečnosti nemají zdroje jak nahradit JE kromě dovozu energie ze Ruska a přesto ho jádro zruší.

Pavel Karásek
28. prosinec 2021, 18:19

U Mydlovar to taky nebude úplně nejzdravější prostředí.

PetrV
30. prosinec 2021, 15:32

Pod vetrnikem bydlení stojí za starou bačkoru. Víte že přirozeně zarite diky rozpadu draslíku?

maly jarda
28. prosinec 2021, 17:19

Němce argumenty nezajímají, ty zajímá jen Konečné vítězství

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 18:15

Třeba by je i zajímaly, to byste ovšem něco relevantního a k věci musel mít.

Skeptik
28. prosinec 2021, 16:34

Jaderné elektrárny nemají v moderní energetice místo. Chápe ti nejen Německo, ale i Belgie, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko, Nizozemí, USA a proto od ní odcházejí a Francie nebo Velká Británie ji výrazně omezuje.

Jiří Menšík
28. prosinec 2021, 16:55

"nemají v moderní energetice místo" to je zhruba totéž jako "Se Sovětským svazem na věčné časy". Nic moc to neznamená, ale politickou uvědomělost to ukazuje hezky.

Že jsou jaderné elektrárny budoucnost chápe jak Rolls-Royce, tak Elon Musk. Jen politruci z Bruselu se stále pevně a neochvějně drží stranické linie.

V Evropě a bez ruského plynu zatím není jiná možnost než vyrábět elektřinu v jaderných elektrárnách.

Skeptik
28. prosinec 2021, 17:06

Rychlé odstavováni redaktorů bez náhrady v Německu, Francii, Švédsku, Velké Británii atd. ukazuje, že jaderná energetika není nezbytná.

Budoucnost je v OZE a v rychle startujících a dobře regulovatelných zdrojích a to je přesný opak nepružných JE.

maly jarda
28. prosinec 2021, 17:22

aneb takhle to dopadne když logické myšlení jde stranou a nahradí ho idiologické myšlení ... hlupáci pak mají neomezené kariérní možnosti

hlpb
28. prosinec 2021, 17:44

aneb celý Svět se energeticky mýlí, ale little jarda má rozhodně pravdu

petr
28. prosinec 2021, 17:50

Dobrý večer, nechci se s vámi přít, ale právě ty spolkové jaderky jsou schopny docela dobré regulace výkonu a to tehdy kdy bude skutečně třeba. Příkladem bylo, když začalo foukat, tak tyto zdroje snížily svůj výkon na 55 % nominálního a pak druhý den zase když nefoukalo vyjely s výkonem zpět...

Mimochodem to Temelín ani Dukovany tak moc neumí, proto je třeba PVE.

Rozhodně nesdílím váš názor že JE končí. Tedy mimo politicky motivované SRN.

Konečně možná za nějaký čas dostanou rozum i tam. Bez jádra to prostě nepůjde a jádro nás ochrání před Ruskem a jeho vydíráním přes plyn.

Nechme se SRN nakonec překvapit...

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 18:09

Ještě úplně nekončí, pořád budou země, které kvůli jaderným zbraním potřebují držet technické know-how a pořád budou země, které budou chtít svého "bílého slona", aby ostatním zemích a hlavně sobě ukázaly jak jsou "vyspělé". Ale nic zásadního to v globálním měřítku neudělá.

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 18:18

Elon Musk vyrábí a prodává baterky a fotovoltaické střešní tašky. Na nějakou jadernou energetiku zvysoka kašle.

maly jarda
28. prosinec 2021, 20:15

samozřejmě je to přesně naopak, Musk jadernou energetiku aktivně podporuje protože ví že bez levné a stabilně dostupné elektřiny jsou jeho elektromobily nahrané , a jeho byznys model taky

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 21:31

"Musk opposes building new nuclear power plants but said safe ones should keep operating."

"Musk's comments came in response to a question about rising energy demands that might come with a shift to electric vehicles. Despite his support for nuclear power, Musk said meeting this increased demand would depend on "large sustainable power-generation developments, primarily wind and solar."

While utilities will need to boost their production capacity, they can do only so much because power lines also have a limited capacity to distribute electricity to homes and businesses, he added.

"This is why I think it's actually very important that a necessary part of the solution is local power generation," Musk said, plugging Tesla Energy's solar roof and battery products."

Zdroj

Nějaké další fantasmagorie?

pr
29. prosinec 2021, 10:23

Bez odkazu na zdroj Vámi uváděné informace zde jste za mluvku.

hlpb
28. prosinec 2021, 18:26

Upřesněním: Rolls-Royce rozhodně neplánuje mastodontní jadernou energetiku velkých reaktorů, která se za posledních 50 let skoro vůbec technologicky neposunula a v konkurenci s moderní VTE a FVE nemá absolutně šanci a zcela určitě vymře. Rolls-Royce sází na malé a micro reaktory, které budou znamenat konečně technologický pokrok a mohou JE nakonec zachránit.

Musk rozhodně žádnou JE nepodporuje, naopak JE je jeho konkurence.

Emil
28. prosinec 2021, 22:10

Rolls-Royce vyvíjí reaktor o velikosti 470 MWe, hranice pro malý modulární reaktor je přitom 300 MWe, nejde tedy o malý ale pouze modulární reaktor. Je to reaktor v podstatě stejné velikosti jako ty "mastodontní" v Dukovanech a rovněž vychází ze stejného konceptu, tj. z konceptu tlakovodního reaktoru.

Musk rozhodně žádnou JE nepodporuje, a proto "Tesla CEO Elon Musk on Tuesday said he's a proponent of nuclear power and was "surprised by some of the public sentiment against nuclear."

businessinsider. com/elon-musk-pro-nuclear-power-wind-solar-future-renewable-energy-2021-9

PetrV
30. prosinec 2021, 15:34

Bohužel nestabilní oze okradaji uhlí i jádro.

Josef
29. prosinec 2021, 02:06

Naopak Francie . Nizozemí , USA i Británie plánují nové jaderné bloky. Švédsko přehodnocuje energetickou politiku.

pr
29. prosinec 2021, 10:36

Francie, USA a GB jsou nositeli práva vlastnit jaderné zbraně. Někde štěpný materiál pro jejich výrobu musí vyrábět. Švédsko a polární kruh, tedy půl roku tma ...... inu někdy zdroj energie není jen o ceně jako u nás. Názor Slováků jak se jim platí podpora na jaderný účet by bodnul.

nikdo
5. leden 2022, 10:57

To pr: pro výrobu jaderných zbraní nepotřebujete jadernou elektrárnu, jaderné zbraně tu máme od 1945 ale první jaderná elektrárna byla spuštěna roku 1951.

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 18:11

P.S.: Jaderný phase-out už fakticky probíhá i v Belgii, Švýcarsku, Švédsku nebo Španělsku. Ne tak nahonem jako v Německu, ale už relativně hodně zemí odepsalo jadernou výstavbu jako plýtvání časem a penězi.

Skeptik
28. prosinec 2021, 19:01

Nezapomínejte na Velkou Británii. Do roku 2030 odstaví 11 rektorů a 2 možná spustí. Jádro poté bude v tamním mixu zcela okrajové.

Jan Veselý
28. prosinec 2021, 21:33

Theresa May se v době, kdy byla britská premiérka, ukecla, že Velká Británie tu elektrárnu v Hinkley potřebuje, aby měla naději mít dostatek techniků pro jaderné ponorky a Tridenty.

Asi tak.

mart
28. prosinec 2021, 22:57

USA i SSSR měly jaderné zbraně dříve než elektrárny. Izrael a Severní Korea mají pravděpodobně jaderné zbraně a nemají žádnou jadernou elektrárnu. Austrálie bude mít jaderné ponorky a také nemá jadernou elektrárnu...

Pavel Karásek
28. prosinec 2021, 18:14

I když se občas nějaký ten reaktor spustí a to hlavně v Číně, tak bývají další odstavovány a jaderná energie paběrkuje. Její podíl na výrobě EE celosvětově klesá a válcují ji OZE. Ruští trollové nás straší blackoutem po odstavení dalších tří reaktorů v Německu. Co ale když ten blackout nepřijde? Co potom? Jaké vymyslí proti EU téma? Vrátí se snad k osvědčenému Sórošovi a sluníčkářům?

pr
29. prosinec 2021, 10:42

Na Ruské trolly se vykašlete, nejhorší je pátá kolona našinců, kterým je mrzký peníz bližší než vlastní rozum a osud společnosti jako celku.

Miloslav Černý
28. prosinec 2021, 19:09

Čím více energie z OZ, tím méně bude její potřeba pro případ jejího nedostatku v podobě třeba zemního plynu a tím menší jeho tržní cena. Jsou to spojené nádoby a i v naších podmínkách se s tím i bez velkého jádra dokážeme popasovat a Němci to moc dobře ví, jen je třeba přiložit ruku k dílu a jenom se stále o tom nehašteřit.

petr
28. prosinec 2021, 19:53

Čím více bude OZE, tím systém energetiky bude více nestabilním.

Řekněme, že se naplní fantasmagorie ČEZu o 6000 MW FTVE + domácnosti si z důvodu drahoty postaví třeba dalších 2000 MW a podnikatelé dalších 2000 MW.

Tedy bude k dispozici cca 12 000 MW (včetně současných) a co se stane řekněme 10 května kdy bude krásně pěkně svítit sluníčko a současně aktuální odběr v 11: 30 bude řekněme 6 150 MW ?

No bude to na prd, polovina výkonu se vyhodí, pokud nepostavíme PVE a bateriová úložiště za desítky až stovky miliard Kč...

A pokud to postavíme, pak cena elektřiny z tohoto systému bude lehce pod 10 Kč za silovou dodávku, protože vše se musí zaplatit ! Tedy pokud to nezaplatíme z dotací tedy z druhé kapsy...

A co pak bude třeba 8. ledna kdy bude hnusná zima a tma : v 11 :30 pak výkon všeho cca 300 MW a spotřeba ČR 10 800 MW...

Dále asi no coment

sabi
28. prosinec 2021, 23:02

K tomu bych si přisadil, že 8.1. v 17 hod bude výroba 0 MW ( i když bude jasno) a odběr 11 000 MW...

Decarbon
29. prosinec 2021, 01:40

Pokud budeme mit takove nadkapacity, bude doopravdy mozne vyrabet zeleny H2. A porad jeste budou existovat i jine zdroje nez jen FVE. Treba VtE, Bioplynky, stavajici JE a plynove/H2 elektrarny. Kdyz 9 mesicu v roce budeme pouzivat jen OZE, tak behem zimy muzeme vyuzivat usetreny "letni" plyn.

pr
29. prosinec 2021, 10:53

Ukazujete na nové investice. Asi Vám a ani sabimu nedošlo, že dnes se instalují prakticky pouze hybridní systémy. Takže v obě kdy se vyrábí, nebo je cena elektřiny nízká jsou akumulátory hybridní elektrárny nabíjeny a v době, kdy nesvítí/je drahá, spotřebovává se energie z akumulátorů. Tak prosté milý Watsone to je. A návratnost investice do akumulátorů v době dnešních spekulací na burze a tedy cenového výsledku, neřešte. Byli byste za ty, kteří seno žerou.

nextcz
28. prosinec 2021, 19:46

Výroba ee v německu za prosinec se skládá ze 12,4% z jaderek, cca 48% z fosilu, tzn. 60% ee je fujtajbl. To nebude lehké změnit...

pr
29. prosinec 2021, 11:05

Možná jste si nevšimnul, že jim (v DE) je jedno zda je něco lehké, nebo těžké. Oni totiž již mají těch 40% z ne fujtajblu. A makaj nastoupenou trajektorií dále. Teď už zbývá pouze Vaše obava, kterou jste zatím nevyslovil, že oni budou dále a bude velmi těžké jít v jejich stopě. Prostě ani 30 let po Plyšáku na ně nemáme. Bohužel je to ale pouze v mentální rovině. Přesvědčit sám sebe a hejbnout svou sádelnatou prdelí. Chcaním proti větru, jak zde leckdo předvádí, nic použitelného nevybudujeme.

Jaroslav Loudil
28. prosinec 2021, 20:50

Podíl jádra na světové výrobě elektřiny bude v nejbližší době dál klesat , třeba v Indii byl podíl jádra r. 2020 menší jak 2000 a to se Indie k využívání jádra vehementně hlásí. USA mají 93 reaktorů v provozu, ale staví jen 2 nové, Francie má v provozu 56 reaktorů, ale staví jen 1 nový. Během příštích 20 let tak tyto dvě země budou muset masově zavírat, mnoho jejich reaktorů se dostane do stáří 40 až 60 let. Jádro ale rozhodně úplně nekončí. Rusko, Čína ,Indie ho podrží.

A.O
29. prosinec 2021, 13:59

A lze předpokládat, že Francie se pokusí tento trend ve své domovině zlomit.

Josef
29. prosinec 2021, 02:25

Němci mají dnes celkový nevyužitý potenciál ve větru asi 254TWh , což je zlomek toho co potřebují k přechodu od fosilních paliv, protože el. energie má nahradit ropu i zemní plyn. Takže ve výsledku po odchodu od uhlí v roce 2030 budou mít katastrofální nedostatek el. energie v zimě a budou jí vyrábět z Ruského plynu. vodík je utopie. Rusko plyn samozřejmě rádo dodá jenže někdo ho musí zaplatit a vznikající deficit s Ruskem musí Němci řešit vývozem do 3 zemí a tou zemí která je ta třetí je především Čína , protože právě Čína dodává do Ruska průmyslové zboží. Proto také Němci vzkázali Litvě, že pokud se nechce kamarádit s Čínou tak u ní zavřou fabriky - ono jim totiž nic jiného nezbývá, protože Čína neobchoduje se státy co neuznávají její územní celistvost.... Dovážet plyn znamená tedy vždy někomu poklonkovat a je jedno jestli je to Rusko, USA nebo Arabové a pak musíte poklonkovat také těm od kterých tyto státy nakupují tedy Číně v budoucnu Indii. Jsem jen zvědavý co Němci prodají do Číny za takových 10 let, když člověk vidí jak jdou Číňané technologicky dramaticky nahoru, přitom při stejné kvalitě výrobku jsou cca o 1/3 - 1/2 levnější pak se obávám, že časem bude EU na světových trzích nabízet to, co nebude pro Čínu atraktivní vyrábět. Bohužel vše k tomu směřuje.

Jaroslav Loudil
29. prosinec 2021, 10:42

S tím souhlas. Litva, která je velká asi jako jedno čínské okresní město, neuznává územní celistvost Číny a chce mermomocí dělat ve světové politice - "svaly". To samé se děje i Taiwanu, i když má vysoce efektivní ekonomiku, přesto se tato země velikosti Moravy stává vedle čínského giganta s územím Evropy zanedbatelným trpaslíkem po všech stránkách, včetně vojenské. USA ještě roku 2007 exportovaly do světa více zboží jak Čína, nyní je už čínský export dvojnásobný jak z USA. Letos bude na světě uskutečněno asi 138 startů do kosmu, z toho z Číny 55 , tedy Čína si zabrala 40 % z kosmického výzkumu. Čína je největší obchodní partner : USA ,EU, Německa, Jižní Koreje, Austrálie, Ruska, Brazílie, Chile, Afriky,....atd. atd.

Carlos
29. prosinec 2021, 13:13

Nebudu se s Vámi zase pouštět do té debaty, už jsem Vám to jednou říkal a nenecháte si říct. Trhli se komunisti. Navíc ten ostrov byl od konce 19. století Japonský a po 2. světové byl předán Čínské republice, ne Čínské lidové republice.

To co tu s panem Josefem prosazujete je přístup k mezinárodní politice ve stylu rodiny s tyranským otcem, kterého musí všichni poslouchat a musí dělat to co si vymyslí atd. a kdo neposlouchá, tak ho zničí. Jenže tak nefungují ani ti šimpanzi od kterých máme jenom polovinu společenského chování (druhá je od vlků), tam když se někdo takto chová, tak se na něj ostatní domluví a doslova jej roztrhají a eventuálně sežerou.

Mezinárodní právo sice není tak drsné, ale rozhodně se nedá stavět na modelu tyranského otce.

A ono kolikrát se stane že se první začnou bouřit ti malí, kteří mají mnohem míň co ztratit než velcí.

Carlos
29. prosinec 2021, 11:01

Myslím že poklonkování je tak maximálně třeba ve východních despociích, ve zbytku světa se dá obchodovat i bez toho.

Zbyněk Poisl
29. prosinec 2021, 11:18

Odstavovat stabilní a bezemisní zdroje v době energetické krize, je projem těžké slabomyslnosti (slušně řečeno). Němci patří k největším producentům CO2 v Evropě, právě proto, že odstavují jaderné zdroje. Do světa vykřikují zelená hesla ale jejich energetika směřuje k těžké závislosti na fosilním plynu!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se