Domů
Elektrárny v Evropě
EnBW: Další prodloužení provozu německých jaderných elektráren po dubnu 2023 je technicky neproveditelné
Jaderná elektrárna Neckarwestheim poběží i v roce 2023
Zdroj: ENBW

EnBW: Další prodloužení provozu německých jaderných elektráren po dubnu 2023 je technicky neproveditelné

Další prodloužení provozu zbývajících německých jaderných elektráren po dubnu 2023 je technicky neproveditelné, uvedl představitel německé energetické společnost EnBW pro Süddeutsche Zeitung. Tyto elektrárny tak nebude možné využít pro stabilizaci přenosové soustavy v příští zimě.

"Na další prodloužení doby provozu je příliš pozdě," uvedl člen představenstva EnBW Georg Stamatelopoulos v rozhovoru a argumentoval tím, že provozovatelé elektráren, kteří původně plánovali odstavit reaktory na konci letošního roku, nemají dostatek palivových tyčí, personálu a neprovedli logistické přípravy pro udržení elektráren v provozu i po dubnu 2023.

"Toto odvětví už v Německu prostě neexistuje, protože jsme ho nyní více než deset let utlumovali," řekl Stamatelopoulos a upozornil, že jaderný reaktor "není vláček na hraní, který zapnete a vypnete a on vždy funguje". Dodal také, že ho udivuje nedostatek technického porozumění ve veřejných debatách.

Na rozhodnutí o delším provozu je pozdě

Německá jaderná elektrárna Neckarwestheim. Autor: Thomas Springer

Německá rada ekonomických expertů v září požadovala, aby poslední jaderné elektrárny v zemi zůstaly v provozu až do definitivního ukončení současné energetické krize. Ta by podle rady měla trvat nejméně do léta 2024.

Stamatelopoulos jako představitel společnosti, která provozuje jadernou elektrárnu Neckarwestheim v jihozápadním Německu, uvedl, že další prodloužení by bylo možné pouze na několik dalších let, nikoliv jen měsíců. Pokud by to bylo politicky žádoucí, muselo by však toto rozhodnutí padnout již dávno.

Německá vláda v říjnu schválila prodloužení provozu posledních tří provozovaných reaktorů do 15. dubna příštího roku. Podle Stamatelopoulose bude prodloužení provozu reaktoru v Neckarwestheimu stát společnost desítky milionů eur, mimo jiné proto, že bylo nutné změnit smlouvy s dodavateli demontážních služeb.

Dodal však, že i bez zbývajících tří reaktorů zůstává rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny v Německu"velmi nepravděpodobný" i v příštím roce. V obtížné situaci by podle něj mohlo dojít maximálně k odložení spotřeby určitých odběratelů.

Řešením pro jih Německa po odstavení jaderných reaktorů měla být nová vedení

Pokládka kabelového vedení. Zdroj: TenneT

V důsledku odklonu Německa od jaderné energetiky, který byl původně dohodnut v roce 2000 a definitivně odsouhlasen po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, podíl jaderné energie v energetickém mixu v posledních letech neustále klesal, aniž by došlo k narušení bezpečnosti dodávek.

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek se však ozývaly z jihu Německa, centra německého průmyslu, který bude po odstavení posledních jaderných elektráren výkonově deficitní.

Situaci nepřispívá fakt, že výstavba páteřních linek přenosové soustavy propojujících jih Německa se severem, který disponuje výraznými výrobními kapacitami zejména v podobě větrných elektráren, nabrala několikaleté zpoždění a nebude dokončena před rokem 2027. Dle původních plánů měla být tato vedení spojující sever Německa s jihem dokončena současně s odstavením posledních jaderných bloků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ivan Švančara
17. prosinec 2022, 11:11

Pan Georg bude zrejme nejaky ekologicky diletant.

Karásek
17. prosinec 2022, 11:42

Němci nejsou hloupí a vědí, že s JE by to nevyhráli.

Martin P
17. prosinec 2022, 13:52

Hlupák je tady někdo úplně jiný, tak uhodněte kdo.

Karásek
17. prosinec 2022, 19:48

Martin P

Jiří Syn
20. prosinec 2022, 08:01

Němci možná hloupí nejsou, nicméně ohledně jaderek mají brouka na mozku...

Jiná věc je náhlá změna situace a pokus o prodloužení, tam jde o to že jim desetiletí dopředu nalinkovali kdy "to" mají vypnout tak teď holt věci jako palivo, personál a tak (všechno věci co se nedají řešit ze dne na den) dobíhají. Kdyby se řeklo jasně v Březnu '22 "prodloužit o rokapůl" tak se asi dalo leccos (za příslušný balík peněz) ale když se začalo tím že se půl roku dohadovali...

richie
17. prosinec 2022, 12:36

ano, karasek (ako vzdy mimo) dava len hesla ako si pametame z rudeho prava v minulosti..

a co sa tyka clanku - tak je minimalne zavadzajuci az klamlivy - a to uz v uvodnej vete

..Další prodloužení provozu zbývajících německých jaderných elektráren po dubnu 2023 je technicky neproveditelné..

pretoze takto to dotycny v tom iterview neformuloval, tam hovoril o tom, ze nie je realizovatelne predlzenie len na par mesiacov - debata bola o potencialnom druhom predlzeni az do leta 2024 (aktualne je do aprila 2023 ) ale ak predlzenie, tak na niekolko rokov - co samozrejme by bolo pre nich narocne (kedze ako dobre pripomina tento sektor je uz desatrocie v utlme so vsetkymi dosledkami na odborne kapacity a podobne) a samozrejme by bol potrebny vseobecny konsenzus

Medvedzig
19. prosinec 2022, 10:25

Ani v Rudom prave neboli take tupe komentare!!!

Maly Jarda
17. prosinec 2022, 16:41

a tihle chtějí vést Evropu

Zdeves Pavel
17. prosinec 2022, 18:04

No a dále to dopadne na nás. Vysaji plně svoji kolonii, náhradní zdroje nejsou, páteřní vedení není, tak honem další vedení z ETE ke zvýšení vývozu. U nás po novém roce nejspíše průmysl klekne kvůli vysokým cenám za El.energii.

Pavel
17. prosinec 2022, 20:27

To je pochopitelně jedna z mnoha zelených lží. Pochopitelně by to šlo. Pouze levičácká , zelenou rudá ideologie vítězí na zdravým rozumem.

Jenyk
18. prosinec 2022, 13:22

Pouze s garancí dlouhodobého provozu. Potřebujete personál, palivo, náhradní díly, dodavatelský řetězec. Pokud to do velké míry už rozes*ali, ze dne na den si to z prstu nevycucají.

Jiří Syn
20. prosinec 2022, 08:05

No, dlouhodobého... principiálně jde o jeden "turnus" paliva, řekněme dva roky plusmínus...

Pravoslav Motyčka
19. prosinec 2022, 00:01

Když se na to podíváme pragmaticky no tak co se bude dít ? Německo bude prostě více energie vyrábět z plynu uhlí a ropy. A že není přenosové vedení na jih no tak tam budou muset občas zapínat diesel generátory , aby se to nezhroutilo než se to postaví. Samozřejmě že to bude zase znamenat zdražení elektřiny, ale síť se nezhroutí - pokud bude uhlí, ropa, plyn.

Jiří Syn
20. prosinec 2022, 08:08

Hmhm, dieselgenerátory jako záloha běhu fabrik a tak? To tedy bude citelně jednodušší ty fabriky na zimu vypnout...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se