Domů
Elektřina
Peking: Odchod Londýna od Hinkley by ohrozil vztahy s Čínou

Peking: Odchod Londýna od Hinkley by ohrozil vztahy s Čínou

Elektřina
Bez komentáře
9. srpen 2016, 13:41
ČTK

Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to dnes v listu Financial Times britský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard Kč) podílet asi třetinou čínský partner.

Velvyslanec uvedl, že kvůli odkladu schválení projektu nastala v čínsko-britských vztazích „klíčová historická chvíle“. Vyjádřil naději, že Londýn zachová Číně dveře otevřené a britská vláda rozhodne o Hinkley Point co nejdříve.

Financial Times s odvoláním na čínské činitele uvedl, že zrušení projektu by mělo zřejmě negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii. Hinkley Point je pro Čínu zejména klíčem k tomu, zda se bude v Británii angažovat v dalších projektech jaderné energetiky.

Výstavba Hinkley Point C Zdroj:edfenergy.com

Nová britská vláda na konci července překvapivě oznámila, že nechá znovu přezkoumat projekt výstavby dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Point, které má postavit francouzská firma EDF. Rozhodnutí se čeká nejdříve na podzim. Vedení EDF přitom těsně předtím rozhodlo, že firma do projektu půjde.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení do provozu ale byl od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii ve Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Podle loňské dohody má čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) investovat do projektu šest miliard liber a získat v něm třetinový podíl.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se