Polsko bude usilovat o schválení státní podpory pro svůj jaderný program

DomůJaderné elektrárnyPolsko bude usilovat o schválení státní podpory pro svůj jaderný program

Polský zmocněnec vlády pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski minulý oznámil čtvrtek reportérům agentury Reuters, že Polsko požádá Evropskou komisi o schválení státní podpory pro výstavbu první polské jaderné elektrárny. V současné době je totiž podle něj nemožné stavět jadernou elektrárnu bez státní podpory.

Šest nových reaktorů do roku 2040

Počátkem minulého týdne oznámily Polsko a USA třicetiletou mezivládní dohodu o spolupráci na rozvoji polského civilního jaderného programu. Americký ministr energetiky Dan Brouillette podepsal dohodu 19. října a následně 22. října ji podepsal i Naimski. Polsko hodlá do roku 2040 postavit celkem šest nových jaderných bloků, které budou součástí plánu přechodu země k čisté energetice.

Vládní zmocněnec Piotr Naimski podepisuje polsko-americkou mezivládní dohodu; Zdroj: naimski.pl

Ve svém čtvrtečním vyjádření Naimski uvedl, že v následujících 18 měsících povedou americké společnosti z oblasti civilní jaderné energetiky přípravné a projekční práce na výstavbu reaktorových bloků v Polsku, které jsou „jedním z hlavních ustanovení polsko-americké dohody“.

Westinghouse, Bechtel a Southern Company se budou podílet na první fázi přípravy dokumentace návrhu. Paralelně s přípravnými pracemi vyhotoví zástupci obou vlád společně s americkými finančními institucemi návrhy struktury financování polského jaderného programu.

Uhelná elektrárna Bełchatów je s instalovaným výkonem 5000 MW největší uhelnou elektrárnou v Polsku. Image: Fotopolska.eu, wikimedia commons

Vláda zatím nerozhodla o použité technologii ani o způsobu financování

„Veškeré práce budou koordinovány společným polsko-americkým výborem. Zástupci obou vlád, ale také finančních agentur, institucí a experti se zkušenostmi v zavádění strategických investic v energetickém sektoru budou v následujících měsících spolupracovat. Výbor připraví závěrečnou zprávu, na jejímž základě rozhodně polská vláda o volbě použité technologie a strategickém partnerovi pro realizaci dvacetiletého programu výstavby jaderných elektráren v Polsku,“ řekl Naimski.

Výhled struktury výroby elektřiny v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040
Výhled struktury výroby elektřiny v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040

Z víceleté perspektivy definuje dohoda celé spektrum možné spolupráce obou zemí, které zahrnuje regulaci, výzkum a výcvik. Dále také rozvoj dodavatelského řetězce, kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti o civilním využívání jaderné energie a spolupráci na dalších jaderných projektech kdekoli jinde v Evropě.

Start polské jaderné energetiky v roce 2033

Uzavřená dohoda je součástí příprav pro implementaci aktualizované verze polského jaderného programu, který byl přijat polskou vládou 2. října 2020. Polsko podle Naimského hodlá postavit svou první jadernou elektrárnu do roku 2033, ale zatím nevypracovalo strukturu financování stavby.

Očekávaný rozvoj instalovaného výkonu elektráren v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040
Očekávaný rozvoj instalovaného výkonu elektráren v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040

Dohoda měla vést k nákupu jaderné technologie od amerických firem v hodnotě 18 miliard dolarů, ale Naimski uvedl, že detaily financování nové jaderné elektrárny součástí dohody nebyly a cena výstavby spolu se způsobem financování jsou stále předmětem jednání.

Polsko je jediným členským státem EU, který dosud nestanovil cíle plnění uhlíkové neutrality a konkrétně v jeho případě se momentálně podílí uhlí na výrobě elektřiny z přibližně tří čtvrtin.

Úvodního obrázek: Výstavba čínské elektrárny Sanmen s americkými reaktory AP1000, zdroj: Westinghouse