Domů
Jaderné elektrárny
Polsko bude usilovat o schválení státní podpory pro svůj jaderný program
Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Polsko bude usilovat o schválení státní podpory pro svůj jaderný program

Polský zmocněnec vlády pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski minulý oznámil čtvrtek reportérům agentury Reuters, že Polsko požádá Evropskou komisi o schválení státní podpory pro výstavbu první polské jaderné elektrárny. V současné době je totiž podle něj nemožné stavět jadernou elektrárnu bez státní podpory.

Šest nových reaktorů do roku 2040

Počátkem minulého týdne oznámily Polsko a USA třicetiletou mezivládní dohodu o spolupráci na rozvoji polského civilního jaderného programu. Americký ministr energetiky Dan Brouillette podepsal dohodu 19. října a následně 22. října ji podepsal i Naimski. Polsko hodlá do roku 2040 postavit celkem šest nových jaderných bloků, které budou součástí plánu přechodu země k čisté energetice.

Vládní zmocněnec Piotr Naimski podepisuje polsko-americkou mezivládní dohodu; Zdroj: naimski.pl

Ve svém čtvrtečním vyjádření Naimski uvedl, že v následujících 18 měsících povedou americké společnosti z oblasti civilní jaderné energetiky přípravné a projekční práce na výstavbu reaktorových bloků v Polsku, které jsou „jedním z hlavních ustanovení polsko-americké dohody“.

Westinghouse, Bechtel a Southern Company se budou podílet na první fázi přípravy dokumentace návrhu. Paralelně s přípravnými pracemi vyhotoví zástupci obou vlád společně s americkými finančními institucemi návrhy struktury financování polského jaderného programu.

Uhelná elektrárna Bełchatów je s instalovaným výkonem 5000 MW největší uhelnou elektrárnou v Polsku. Image: Fotopolska.eu, wikimedia commons

Vláda zatím nerozhodla o použité technologii ani o způsobu financování

„Veškeré práce budou koordinovány společným polsko-americkým výborem. Zástupci obou vlád, ale také finančních agentur, institucí a experti se zkušenostmi v zavádění strategických investic v energetickém sektoru budou v následujících měsících spolupracovat. Výbor připraví závěrečnou zprávu, na jejímž základě rozhodně polská vláda o volbě použité technologie a strategickém partnerovi pro realizaci dvacetiletého programu výstavby jaderných elektráren v Polsku,“ řekl Naimski.

Výhled struktury výroby elektřiny v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040
Výhled struktury výroby elektřiny v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040

Z víceleté perspektivy definuje dohoda celé spektrum možné spolupráce obou zemí, které zahrnuje regulaci, výzkum a výcvik. Dále také rozvoj dodavatelského řetězce, kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti o civilním využívání jaderné energie a spolupráci na dalších jaderných projektech kdekoli jinde v Evropě.

Start polské jaderné energetiky v roce 2033

Uzavřená dohoda je součástí příprav pro implementaci aktualizované verze polského jaderného programu, který byl přijat polskou vládou 2. října 2020. Polsko podle Naimského hodlá postavit svou první jadernou elektrárnu do roku 2033, ale zatím nevypracovalo strukturu financování stavby.

Očekávaný rozvoj instalovaného výkonu elektráren v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040
Očekávaný rozvoj instalovaného výkonu elektráren v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040

Dohoda měla vést k nákupu jaderné technologie od amerických firem v hodnotě 18 miliard dolarů, ale Naimski uvedl, že detaily financování nové jaderné elektrárny součástí dohody nebyly a cena výstavby spolu se způsobem financování jsou stále předmětem jednání.

Polsko je jediným členským státem EU, který dosud nestanovil cíle plnění uhlíkové neutrality a konkrétně v jeho případě se momentálně podílí uhlí na výrobě elektřiny z přibližně tří čtvrtin.

Úvodního obrázek: Výstavba čínské elektrárny Sanmen s americkými reaktory AP1000, zdroj: Westinghouse

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik
28. říjen 2020, 07:50

To je logické, jestliže tuto šílenost dotují stále více už přes 60let ostatní, musí tedy i Polsko.

"V současné době je totiž podle něj nemožné stavět jadernou elektrárnu bez státní podpory."

To nebylo a už ani nebude možné v žádné době.

PetrV
28. říjen 2020, 08:47

Dokud nás bude trápit zlodejina EU zemí jménem green deal, tak to možné nebude.

Soudruzi zloději z evropské komise a evropského parlamentu chrápou v lavicích a nechávají proplouvat miliardy eur spotřebitelů zlodějům.

Jednak je to v energetice a pak teď v automotive.

Američani příjdou k polské energetice za 18 mld dolarů.

Polsko bude klasická americká kolonie.

energetik
28. říjen 2020, 09:19

Těžko někdo i s pomocí nějakého green deal překoná více jak 60 letý jaderný tunel a jím způsobné škody. A vzhledem k časové posloupnosti je evidentní co je příčina a co následek a že to není naopak tak jak se tím lživě snažíte omluvit stále větší jaderný teror. A tedy nějaký green deal je jen velmi malá kompenzace za zdeformovaný trh dotacemi a přehlížením škod do jadernofosilní energetiky.

PetrV
28. říjen 2020, 11:13

Nedivil bych se, kdyby ty peníze 18 mld USD pocházely z výpalného jménem co2.

Helmut přes EU nahrává US, ten to vrací jako svou investici na místo výpalného...ale bude to jeho...co vy na to?

Vše řídí UI...Tipl bych si, že jste UI?

energetik
28. říjen 2020, 08:02

A už mají místo kam budou zahrabávat ty toxické jaderné odpadky? Nebo je to jen další takové nedomyšlené snění? Jestli nemají, tak to doporučuji zahrabat do dolu Turów ten je až 16km od Liberce, takže to by ani nemuselo nikomu vadit a když jim tam ČEZko chce zakázat těžit, tak by se tam naopak mohlo dovážet. Tady by to dokonce chtěli mít někteří ve sklepě nebo na zahradě, takže by to bylo jistě průchozí.

energetik II
28. říjen 2020, 17:11

Poláci se cítí silní v kramflecích. Roku 2033 chtějí mít první blok a do roku 2040 dalších 5 , tedy chtějí spouštět každý rok 1 GW blok. Je to více než má Barakh, stavěný Korejci. Moc tomu nevěřím. My chceme jen jeden blok do Dukovan a tahanic je kolem toho až až.

Pavel
29. říjen 2020, 09:24

Já tomu termínu věřím, Poláci mají výkonnější státní správu než naše absurdní byrokracie. Vemte si třeba stavu dálnic, byli hodně za náma a už nás stihli předhonit. D11 na hranicích bude o pár let později něž z polské strany.

Rostislav Žídek
28. říjen 2020, 21:40

Taky tomu nerozumim proc takove tahanice.

Dal bych 200 mld do atomu a 200 mld do oze. A v roce 2030 muzeme prozkoumat jaky instalovany vykon/zalohy/akumulace/stabilizace za ty penize vznikly a za jake penize mohou dodavat do site.

Jaroslav Novák
28. říjen 2020, 22:28

Korejce domluví USA do Polska a 20% profit jim za to stojí, zopakují I.O. z BARAKAH 4x1350 MWe, Důležité je dnes, kdo ovládá vypínač (i od tiskárny)! I.O Korejci II.O dodá GE,...stavbu Poláci, finance pojistí USA!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se