Polský zmocněnec vlády pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski minulý oznámil čtvrtek reportérům agentury Reuters, že Polsko požádá Evropskou komisi o schválení státní podpory pro výstavbu první polské jaderné elektrárny. V současné době je totiž podle něj nemožné stavět jadernou elektrárnu bez státní podpory.
Počátkem minulého týdne oznámily Polsko a USA třicetiletou mezivládní dohodu o spolupráci na rozvoji polského civilního jaderného programu. Americký ministr energetiky Dan Brouillette podepsal dohodu 19. října a následně 22. října ji podepsal i Naimski. Polsko hodlá do roku 2040 postavit celkem šest nových jaderných bloků, které budou součástí plánu přechodu země k čisté energetice.
Ve svém čtvrtečním vyjádření Naimski uvedl, že v následujících 18 měsících povedou americké společnosti z oblasti civilní jaderné energetiky přípravné a projekční práce na výstavbu reaktorových bloků v Polsku, které jsou „jedním z hlavních ustanovení polsko-americké dohody“.
Westinghouse, Bechtel a Southern Company se budou podílet na první fázi přípravy dokumentace návrhu. Paralelně s přípravnými pracemi vyhotoví zástupci obou vlád společně s americkými finančními institucemi návrhy struktury financování polského jaderného programu.
„Veškeré práce budou koordinovány společným polsko-americkým výborem. Zástupci obou vlád, ale také finančních agentur, institucí a experti se zkušenostmi v zavádění strategických investic v energetickém sektoru budou v následujících měsících spolupracovat. Výbor připraví závěrečnou zprávu, na jejímž základě rozhodně polská vláda o volbě použité technologie a strategickém partnerovi pro realizaci dvacetiletého programu výstavby jaderných elektráren v Polsku,“ řekl Naimski.
Z víceleté perspektivy definuje dohoda celé spektrum možné spolupráce obou zemí, které zahrnuje regulaci, výzkum a výcvik. Dále také rozvoj dodavatelského řetězce, kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti o civilním využívání jaderné energie a spolupráci na dalších jaderných projektech kdekoli jinde v Evropě.
Uzavřená dohoda je součástí příprav pro implementaci aktualizované verze polského jaderného programu, který byl přijat polskou vládou 2. října 2020. Polsko podle Naimského hodlá postavit svou první jadernou elektrárnu do roku 2033, ale zatím nevypracovalo strukturu financování stavby.
Dohoda měla vést k nákupu jaderné technologie od amerických firem v hodnotě 18 miliard dolarů, ale Naimski uvedl, že detaily financování nové jaderné elektrárny součástí dohody nebyly a cena výstavby spolu se způsobem financování jsou stále předmětem jednání.
Polsko je jediným členským státem EU, který dosud nestanovil cíle plnění uhlíkové neutrality a konkrétně v jeho případě se momentálně podílí uhlí na výrobě elektřiny z přibližně tří čtvrtin.
Úvodního obrázek: Výstavba čínské elektrárny Sanmen s americkými reaktory AP1000, zdroj: Westinghouse