
Premiér Fiala: Vláda podepíše smlouvu na Dukovany, jakmile bude hotova
Premiér Petr Fiala (ODS) odmítl výzvu opozičního hnutí ANO, aby jeho vláda nechala podpis kontraktu na stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany dalšímu kabinetu. Jakmile bude smlouva domluvená, podepíše ji, řekl Fiala novinářům na dnešní tiskové konferenci v Paříži po summitu zemí pomáhajících Ukrajině. Jednání jsou podle něj obtížná, není ale nač čekat. Podpis kontraktu s korejskou KHNP se očekával do konce března.
Výzvu dnes na tiskové konferenci ANO podložil místopředseda hnutí Karel Havlíček podle něj zatím nedostatečným nasmlouvaným podílem českých firem na projektu. „Nic nebudeme zdržovat, na žádné volby ani vládu čekat nebudeme. Jakmile bude smlouva domluvená, a to vyžaduje složitá jednání, tak ji podepíšeme, to mohu slíbit,“ reagoval Fiala. Termín neupřesnil.
Kabinet podle Fialy dělá vše proto, aby mohl s Korejci smlouvu podepsat, což ho odlišuje od předchozích vlád, ve kterých hnutí ANO podle premiéra rozvoj jaderné energetiky v Česko „minimálně o deset let zpozdilo“. Vyjmenoval rozhodnutí nepokračovat v přípravách dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Havlíček podle něj pak zdržoval tendr na Dukovany, „pravděpodobně, aby do něj mohl dostat (ruskou firmu) Rosatom“.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) počátkem měsíce uvedl, že garantována je zatím dvacetiprocentní participace českých firem na projektu. Podle Havlíčka je zajištěno pouze 18 procent výroby v Česku a vláda by měla pokračovat trpělivě ve vyjednávání, než dosáhne alespoň 50 procent. To je podle něj do podzimu technicky nezvládnutelné.

Podle Vlčka platí, že se česká strana snaží dojednat zapojení českého průmyslu ve výši 60 procent a ještě před podpisem tzv. EPC kontraktu (kontrakt technologie na klíč od designu přes výrobu, instalaci, uvedení do provozu a následnou údržbu) chce mít ujištění korejské strany o zapojení českých dodavatelů v nejméně 30 procentech zakázky.
Zástupci společnosti KHNP na konci února v Praze na Česko-korejské konferenci k jadernému průmyslu uvedli, že firma nadále s šedesátiprocentní účastí českých dodavatelů na výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech počítá. České firmy by na tento podíl měly dosáhnout do roku 2039, kdy by měly být dokončeny oba připravované bloky v Dukovanech. Zástupci českého průmyslu v minulých týdnech vyjádřili obavy o dosažení tohoto cíle, protože dosud nejsou závazné smlouvy o spolupráci.
Dnes KHNP v Praze otevřela centrum, které bude českým dodavatelům poskytovat informace k jednotlivým zakázkám na stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Zřízení centra je podle korejské firmy součástí závazku na dosažení zmiňované účasti českých firem na projektu. Podpůrná centra mají v Česku zřídit i konstrukční partneři podniku.
Mohlo by vás zajímat:
Zdržování kolem výstavby jaderek bylo už dost. A současné vládě se nelze divit, že nechce riskovat, že by po předpokládaném návratu "superministra" k moci došlo k dalším prostojům či přímo zastavení projektu.
Tendr vypsala minulá vláda. Příslušníci té současné "přispěli" jedině tím. že na jejich nátlak vyloučili Babiš s Havlíčkem nejspolehlivějšího dodavatele. Vlastně dva schopné...
Máš to trochu pomotané žáku nováku. Kontrolní otázka, jaká vláda v ČR rozhodovala v roce 2022, když bylo spuštěno výběrové řízení na nové reaktory v Dukovanech? Ale jinak máš pravdu, nejnespolehlivější dodavatel byl naštěstí vyřazen ještě předtím.
Zaplaťpánbůh za to, že ten "nejspolehlivější dodavetel" byl vyřazen. Nemusíme ze sebe dělat další Maďary.
Jistě - Maďaři budou mít elektrárnu, zatímco my (možná) radost.
Užijte si ji!
Maďaři měli mít tu elektrárnu v letošním roce v provozu, zatím mají jen velkou díru v zemi, takže tvrzení "Maďaři budou mít elektrárnu, zatímco my (možná) radost" je dost odvážné. Z čeho usuzujete, že pravděpodobnost elektrárny v Maďarsku je vyšší než v ČR?
Maďaři nováku, budou mít tak maximálně díru ... vlastně dvě díry .. jednu v zemi a druhou v rozpočtu.
Tak nevím, ale zrovna včera jsem četl, že si průmyslníci stěžují, že je Korejci chtějí vyštípat a kašlou na už uzavřené memoranda, že se mají české firmy hlásit do vypisovaných tendrů, byť loni a také ve vyhraném výběrovém řízení s KHNP definovali, že s firmami, předjednanými v memorandech počítají. Jako příklad tam uváděli že korejci chtěli postavit ubytovny pro dělníky, které nesplňují české předpisy. Ptali se, kdo by tedy měl na stavbách pracovat, korejci? A Skansku také chtějí vyoutovat ze stevební části, jak psali. Prý chtějí vysedět podpis smlouvy a pak tady postavit všechno sami. Ostatně - již podepsaná smlouva na turbíny ze Škody Doosan
je malá domů- Doosan patří korejcům.
Do zákulisí nevidíme a tvrdit si může každý v podstatě, co chce. Výsledek teprve uvidíme.
Dával jsem tu v jiné diskusi odkaz na rozhovor vysokého představitele KHNP.
Tam zdůrazňoval, že české firmy mají výhodu v nižší ceně za dopravu a certifikátech dle našich a evropských norem.
Hlavně ale deklaroval, že pro subdodávky se budou přednostně vypisovat výběrová řízení dle zákona o veřejných zakázkách.
Tam bývá (po splnění dalších podmínek) hlavním kritériem nejnižší cena.
A je pochopitelné, že Korejci jdou na co nejnižší cenu, vždyť sami za celek nabídli tu nejnižší a je to i náš požadavek.
Z toho je zřejmé, že už nyní není možno určit, kdo bude vše dodávat a co bude od nás a co ze zahraničí.
Víceméně se to ví u hlavních komponent, kde na výběr není vůbec, nebo jsou možnosti velmi omezené a výsledek se dá předpokládat dle předběžného průzkumu trhu.
Co se týká turbíny, to je právě ten případ. U nás výrobce jediný, dalších vhodných výrobců na světě jen několik.
A že to vlastní Korejci není podstatné. Důležité je, že to dá dobře placenou práci našim zaměstnancům a daně půjdou do našeho státního rozpočtu.
"A že to vlastní Korejci není podstatné. Důležité je, že to dá dobře placenou práci našim zaměstnancům a daně půjdou do našeho státního rozpočtu."
Dle Úřadu práce je průměrná mzda volných nabízených míst v Doosan Škoda Power 31500,-Kč.
Tak to je fakt mega dobře placená práce...
Memorandum je poznámka, připomínka, papír bez jakékoli právní síly. Teprve smlouva - a to smlouva pod sankcemi a vymahatelným penále - skýtá jakous-takous záruku.
Moje prababička říkávala "Sliby se slibujó, blázní se radujó!".
Pán Lukáš Kovanda napísal na Lidovkách perfektný komentár, s ktorým sa nedá nesúhlasiť. Podľa mňa žiadnen nový blok Kórejci v ČR nikdy nepostavia, ale to tvrdím od začiatku tendru páč... ani neotvrorili oficiálne zatúpenie v ČR. A myslím si to vzhľadom na celkový stav v ČR - ekonomika ide do kopru, byrokracia sa odtrhla z reťaze, ceny energií brutálne, prírodné zdroje takmer žiadne (piesok, kameň - kedy bol otvorený posledný kameňolom? Za socíku?), výroba ocele a železa padá.... Prakticky všetko by sa muselo doviezť. A od roku 2027 sa majú platiť emisné povolenky aj za naftu a benzín, čo teda bude masaker totálny!
Akákoľvek nákladová kalkulácia z dnešnej doby bude o dva roky úplne mimo aktuálnej reality.
Kovandovy fantasmagorie, který se při jejich vymýšlení řídí heslem kam vítr tam kabát, může brát vážně jen ten co žere seno.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se