Domů
Jaderné elektrárny
S prodloužením odstávek belgických jaderných elektráren v Evropě vzrostly ceny elektřiny
Velkou část nízkoemisní elektřiny v Belgii produkují jaderné bloky. Na fotografii je elektrárna Tihange. (Zdroj Electrabel).

S prodloužením odstávek belgických jaderných elektráren v Evropě vzrostly ceny elektřiny

Na prodloužení odstávek jaderných elektráren v Belgii, které v pondělí oznámil jejich provozovatel Electrabel, evropské energetické burzy zareagovaly růstem cen. V případě letošního třetího i čtvrtého čtvrtletí ceny elektřiny v Belgii vzrostly o několik eur, podobně zareagovaly i trhy v okolních zemích.

Společnost Electrabel přehodnotila harmonogram odstávek tří ze svých jaderných bloků, když v pondělí podle serveru Platts oznámila jejich prodloužení v součtu o několik měsíců. Belgický baseload pro letošní třetí čtvrtletí tak v od pondělí vzrostl oproti závěru minulého týdne o bezmála 6 EUR na 55 EUR/MWh. Více než 4 EUR přidal i belgický baseload pro poslední čtvrtletí, který včera uzavíral na 63,6 EUR/MWh.

Na prodloužení odstávek belgických jaderných elektráren zareagoval i trh v sousední Francii, kdy ceny pro třetí a čtvrté čtvrtletí vzrostly od začátku týdne o přibližně 2 EUR.

„Nejvíce zasažena byla touto zprávou Belgie, poté Francie, jelikož je to na Belgii nejvíce napojená. Francie je pro obchodování snadnější, jelikož Belgie není moc likvidní. Ceny by během napjaté zimy mohly jít výrazně nahoru,“ řekl serveru Platts jeden z oslovených obchodníků.

Růstem reagoval i trh ve Velké Británii, kdy podle jednoho z tamních obchodníků by se prodloužení odstávek mohlo zasáhnout i první čtvrtletí příštího roku. Významný podíl na dalším vývoji cen pro první kvartál pak bude mít zejména průběh letošní zimy.

Za růstem cen stálo prodloužení odstávky třetího bloku jaderné elektrárny Tihange o výkonu 1 GW. Blok je v odstávce již od konce března, přičemž jeho spuštění společnost Electrabel odložila o další 3 měsíce na konec září. Podobně byla prodloužena i odstávka 1GW čtvrtého bloku JE Doel, která začne o tři měsíce dřív, a blok si tak postojí od začátku srpna do poloviny prosince. O 5 týdnů byla prodloužena i plánovaná odstávka 1 GW bloku Tihange 2, která bude probíhat od poloviny srpna do konce října.

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

20. červen 2018, 10:49

JE Tihange je ta co má pořád problémy a asi by ji chtěli brzy zavřít úplně?

manasek

21. červen 2018, 13:16

Cena poklesla když "drahé" jaderné elektrárny nevyrábí. Zajímavé...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.