Domů
Jaderné elektrárny
Projekt jaderné elektrárny Sizewell C pokračuje, byly podepsány smlouvy v hodnotě miliard eur
Projekt dvou nových bloků s reaktory typu EPR vedle elektrárny Sizewell B s jedním tlakovodním blokem od společnosti Westinghouse a Sizewell A se dvěma domácími bloky s reaktory typu Magnox. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

Projekt jaderné elektrárny Sizewell C pokračuje, byly podepsány smlouvy v hodnotě miliard eur

Společnost Framatome oznámila podpis kontraktů v hodnotě několika miliard eur se společností Sizewell C Ltd. Kontrakty zahrnují dodávku klíčového vybavení pro dva reaktorové bloky od fáze návrhu až po uvedení do provozu.

Kromě toho byla podepsána dlouhodobá smlouva na dodávky paliva a údržbu bloků během provozu elektrárny. Framatome, který je z 80,5 % vlastněn společností EDF a z 19,5 % Mitsubishi Heavy Industries, bude zodpovědný za dodávku systémů primárního okruhu, bezpečnostních systémů a systémů kontroly a řízení elektrárny.

Zkušenosti z Hinkley Point C

EDF v lokalitě Sizewell C počítá s výstavbou dvou reaktorů EPR s instalovaným výkonem 3,2 GWe, což odpovídá průměrné spotřebě zhruba šesti milionů domácností. Elektrárna bude mít velmi podobný design jako dvoubloková elektrárna Hinkley Point C, která se staví v Somersetu.

Výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: EDF Energy

Bernard Fontana, generální ředitel společnosti Framatome, uvedl, že společnost je "hrdá na to, že může nadále podporovat cíl Spojeného království dosáhnout Net Zero do roku 2050", a dodal, že projekt bude těžit z cenných zkušeností získaných při výstavbě Hinkley Point C.

Historie projektu Sizewell C s čínskou stopou

V říjnu 2016 se EDF dohodla s China General Nuclear (CGN) na společném rozvoji projektu Sizewell C. EDF disponovala 80% podílem a CGN 20% podílem. Nicméně "zlaté období" britsko-čínských vztahů skončilo, protože britská vláda v posledních letech změnila svůj přístup k čínským investicím kvůli bezpečnostním obavám.

V listopadu 2022 britská vláda investovala 679 milionů GBP (20,1 mld. Kč) a stala se v projektu 50% partnerem. Dodatečné financování ve výši 511 milionů GBP (15,1 mld. Kč) bylo poskytnuto v létě 2023. V lednu 2024 byla schválena další finanční podpora ve výši 1,3 miliardy GBP (38,4 mld. Kč) na zajištění potřebné infrastruktury, jako jsou silnice a železnice, což umožní pokračování projektu do doby konečného investičního rozhodnutí.

EDF v listopadu 2022 uvedla, že si plánuje při konečném investičním rozhodnutí ponechat pouze minoritní podíl, maximálně 20 %. Minulý měsíc Sizewell C Ltd, společnost většinově vlastněná britskou vládou, podepsala smlouvu s EDF Energy o koupi pozemku, kde Sizewell C plánuje postavit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se