Domů
Jaderné elektrárny
Provozovatelé jaderných elektráren v USA stále nakupují většinu uranu v zahraničí, včetně Kazachstánu a Ruska
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Provozovatelé jaderných elektráren v USA stále nakupují většinu uranu v zahraničí, včetně Kazachstánu a Ruska

Objem dodávek uranu pro vlastníky a provozovatele jaderných elektráren v USA se v loňském roce nijak zásadně nezměnil, většina dodávek tradičně pocházela od zahraničních dodavatelů. Částečně se nicméně změnila struktura dodávek z různých zemí, kdy si většina zahraničních dodavatelů, především Kazachstán, polepšila na úkor Austrálie.

Provozovatelé amerických jaderných elektráren dlouhodobě nakupují značnou část uranu pro své zdroje v zahraničí, zejména v posledních pěti letech je však převaha dovozu nad domácími dodávkami obzvlášť značná. Důvody pro nákup uranu v zahraničí jsou převážně ekonomické.

Zatímco v roce 2018 podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA)  dosahoval vážený průměr cen domácího uranu 45,3 dolarů za libru ekvivalentu U3O8, v případě zahraničních dodávek byla průměrná cena s 38,1 dolary výrazně nižší. Data za poslední dva roky agentura nezveřejnila.

Největší část uranu dodaného vlastníkům a provozovatelům amerických jaderných elektráren v loňském roce pocházela s 22,4% podílem z Kanady, za kterou těsně následoval Kazachstán (22,1 %). Na třetí příčce se umístilo Rusko (16,5 %), dále poté Austrálie (11,4 %), Uzbekistán (8%) či Namibie (5,1 %).

Z dovozu tak pocházelo přinejmenším 85 % dodávek uranu, přesná čísla agentura s ohledem na ochranu dat ohledně dodávek jednotlivých dodavatelů nezveřejnila. Téměř polovina z dodávek měla původ v Rusku či postsovětských republikách. Objem uranu nakoupeného od dodavatelů z Kazachstánu a Ruska s dodávkou v roce 2020 přitom opět meziročně vzrostl, a dosáhl tak nejvyšší úrovně za posledních 5 let. Naopak v případě Austrálie se objem dodávek uranu pro americké jaderné elektrárny loni propadl zhruba o třetinu.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pavel si jádro voličů z 1. kola udržel. Od Babiše se na 400 tisíc podporovatelů ve finále odvrátilo
28. leden 2023, 18:30
Tajemné srdce planety. Zemské jádro se podle vědců začalo točit na druhou stranu
27. leden 2023, 16:38
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ferdinand
30. květen 2021, 19:21

Bodejť by z Ruska nekupovali. Je to laciné, i přes sankce proti Rusku dostupné a dobře se na tom vydělává, protože stačí přeznačit původce a prodat skrze Westinghouse třeba hloupým Čechům... Ach jo!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516