Domů
Jaderné elektrárny
První odstavenou jihokorejskou jadernou elektrárnu Kori 1 čeká demontáž
Zdroj: KHNP

První odstavenou jihokorejskou jadernou elektrárnu Kori 1 čeká demontáž

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) požádala Komisi pro jadernou bezpečnost (NSSC) o schválení demontáže prvního bloku jaderné elektrárny Kori. Ten byl odstaven v červnu 2017 a stal se prvním jihokorejským reaktorem, který vstoupil do fáze vyřazování z provozu. Cílem země je postupný odklon od jaderné energetiky a její náhrada plynovými zdroji.

Společnost KHNP v minulém týdnu oznámila, že předala NSSC žádost a potřebnou dokumentaci k povolení o demontáž prvního bloku jaderné elektrárny Kori. Plán vyřazení z provozu a dokumentaci k demontáži elektrárny měla KHNP předložit do pěti let od odstavení. Celková likvidace bloku by podle staršího vyjádření ministra energetiky měla trvat 15 let a stát zhruba 13,3 miliardy Kč.

Korejský institut pro atomovou energii podepsal v roce 2017 smlouvy s několika domácími společnostmi na vývoj technologií pro vyřazování jaderných elektráren z provozu. Ty mají zahrnovat i technologie pro simulaci demontáže zařízení, chemickou dekontaminaci a likvidaci odpadu.

„Budeme poctivě pracovat na bezpečnostním přezkumu vyřazování z provozu a zároveň se důkladně připravujeme na bezpečnou a ekonomickou demontáž jaderných elektráren,“ uvedl prezident KHNP Jae-hoon Jung.

Jihokorejský blok typu PWR s instalovaným výkonem 576 MW byl odstaven v červenci roku 2017 po téměř 40 letech provozu. Původně KHNP počítala s prodloužením životnosti zařízení, v roce 2015 však svoji žádost o prodloužení licence stáhla.

Jihokorejský odklon od jádra

Jižní Korea počítá v budoucnosti kromě postupného útlumu jaderné energetiky také s odstavením elektráren uhelných. Náhradou za odstavený výkon by pak měly být elektrárny plynové kombinované s obnovitelnými zdroji.

K obměně energetického mixu ovšem země přistupuje postupně a v zemi stále ještě probíhá výstavba jak nových jaderných, tak i uhelných bloků.

Komentáře

(3)

Baton David

20. květen 2021, 14:30

Cílem země je postupný odklon od jaderné energetiky a její náhrada plynovými zdroji - také trochu nevyhovující účastník tendru na EDU5 zdá se mi

TechnikTom

20. květen 2021, 22:44

Je třeba číst až do konce

" a v zemi stále ještě probíhá výstavba jak nových jaderných, tak i uhelných bloků. "

Jan Veselý

21. květen 2021, 07:19

Korejský jaderný program končí jako důsledek obrovského korupčního skandálu. Šulilo se tam s díly v obrovském měřítku, ani oni sami teď neví co tam v těch elektrárnách vlastně je. Tipnul bych si, že během pár let rozjedou ve velkém offshore větrné elektrárny a fotovoltaiku. Hlavně na to první mají výborné podmínky.

Jo, LG Chem a Samsung SDI jsou korejské firmy. Korejci jsou špička v bateriových technologiích. Uvidíme kolik toho plynu bude vůbec třeba.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.