Domů
Jaderné elektrárny
První palivo Westinghouse pro bulharskou jadernou elektrárnu Kozloduj
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

První palivo Westinghouse pro bulharskou jadernou elektrárnu Kozloduj

Jaderná elektrárna Kozloduj obdržela od národního regulátora povolení pro přechod na jaderné palivo od společnosti Westinghouse. Stalo se tak poté, co elektrárna převzala první dodávku těchto palivových souborů určených pro zavezení do aktivní zóny reaktoru pátého bloku. Bulharsko chce tímto krokem snížit svou závislost na dodávkách paliva z Ruska.

Při nedávné návštěvě lokality JE Kozloduj, kde má společnost Westinghouse v plánu stavět další dva bloky (reaktory 7 a 8), se premiér Dimitar Glavchev a ministr energetiky Vladimír Malinov setkali s novináři. Malinov popsal plány na postupné zavezení prvních 43 souborů čerstvého jaderného paliva od společnosti Westinghouse do reaktoru a zmínil zapojení francouzské firmy Framatome jako dalšího dodavatele paliva pro 6.blok.

Strategické změny v dodavatelských řetězcích

V listopadu 2022 schválilo bulharské Národní shromáždění urychlení procesu diverzifikace dodavatelů jaderného paliva pro reaktory VVER-1000. Tento krok vyústil v desetiletou smlouvu s Westinghouse na výrobu a dodání paliva z výrobního závodu ve švédském Västeråsu.

Strojovna pátého bloku JE Kozloduj. Zdroj: KZNPP

Licenci ke skladování paliva Robust Westinghouse Fuel Assembly (RWFA) vydal bulharský úřad pro jadernou regulaci již dříve. Povolení pro zavezení paliva do aktivní zóny reaktoru obdržela elektrárna v pondělí 22. dubna. Přechod na novou palivovou vsázku aktivní zóny reaktoru proběhne postupně, v několika fázích, během následujících čtyř let.

Historie a budoucí rozvoj elektrárny Kozloduj

Jaderná elektrárna Kozloduj se nachází v severozápadní části Bulharska na řece Dunaj a zajišťuje asi 34 % produkce elektřiny v zemi. V současné době jsou zde provozovány dva bloky VVER-1000, které prošly modernizací a programy prodloužení životnosti elektrárny na dobu 60 let.

Bloková dozorna JE Kozloduj 5. Zdroj: KZNPP

V únoru bulharský parlament schválil zahájení jednání s firmou Hyundai Engineering & Construction jako jediným uchazečem o návrh, výstavbu, dodání a spuštění nových jednotek Westinghouse AP-1000 plánovaných pro lokalitu Kozloduj. Cílem je konečné investiční rozhodnutí do poloviny roku 2025 s termínem spuštění 7. bloku v roce 2035 a 8. bloku v roce 2037.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se