Domů
Jaderné elektrárny
Výběrové řízení na stavbu nových bloků JE Kozloduj: Hyundai E&C jako favorit
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

Výběrové řízení na stavbu nových bloků JE Kozloduj: Hyundai E&C jako favorit

V posledních letech se energetický sektor Bulharska nachází na prahu důležité transformace. Jedním z největších energetických projektů v zemi je modernizace a rozšíření kapacit jaderné elektrárny Kozloduj. Krokem vpřed má být aktuální výběrové řízení pro stavbu dvou nových reaktorů s použitím technologie Westinghouse AP1000. Hlavní pozornost je nyní věnována favoritovi tohoto řízení - jihokorejské společnosti Hyundai Engineering & Construction.

Hyundai Engineering & Construction se jeví jako hlavní kandidát mezi pěti společnostmi, které vyjádřily zájem o realizaci projektu dvou nových reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně Kozloduj. Kromě Hyundai E&C byli v původním seznamu zájemců také společnosti Fluor BV, Bechtel Nuclear Power Company Limited, konsorcium vedené společností China National Nuclear Corporation a China Energy Engineering Corporation Limited. Výběrová komise, zastupující projektovou společnost Kozloduy NPP - New Builds Plc, nyní určila Hyundai E&C jako jediného kandidáta splňujícího všechny požadavky pro další fázi procesu.

Kritéria pro výběr zhotovitele

Proces výběru vhodného realizátora projektu kladl důraz na prokázání schopnosti realizovat projekt od inženýringu přes výstavbu až po uvedení do provozu. Konkrétně bylo vyžadováno, aby kandidáti měli zkušenosti se stavbou a uvedením do provozu alespoň dvou jaderných bloků, a to včetně rozsáhlých zkušeností s jaderným a turbínovým ostrovem (primárním a sekundárním okruhem). Dalším klíčovým faktorem byla také finanční stabilita společnosti, s požadavkem na obrat a zisk v pětiletém období ve výši alespoň 6 miliard USD (cca 152 mld. Kč). Kandidáti z Ruské federace byli z procesu vyloučeni.

Instalace modulu CA20 reaktoru AP1000 na čínské jaderné elektrárně San-men 4. Zdroj: SNERDI

Nyní, když Hyundai E&C postoupil do další fáze, se očekává, že podá nabídku, která bude podkladem pro konečné rozhodnutí o zahájení výstavby dvou nových reaktorů designu AP1000.

Budoucnost JE Kozloduj a bulharské energetiky

Bulharsko chce rozšířit kapacity své jaderné elektrárny Kozloduj o dva nové bloky, čímž by se zvýšil instalovaný výkon elektrárny o 2300 MWe. Tento krok je součástí širší strategie země, která směřuje k diverzifikaci a zabezpečení energetických zdrojů. Důležitým aspektem je i historie JE Kozloduj, kde starší bloky 1-4 byly trvale odstaveny jako součást vstupu země do EU, zatímco bloky 5 a 6 prošly rozsáhlými modernizacemi. S cílovým datem dokončení prvního reaktoru AP1000 v roce 2033 a druhého o několik let později se Bulharsko připravuje na energetickou budoucnost, která bude do velké míry spoléhat na jadernou energii.

Reaktorové bloky 5 a 6 jaderné elektrárny Kozloduj. Zdroj: KZNPP

Projekt dostavby jaderné elektrárny Kozloduj je klíčovým krokem pro bulharskou energetickou strategii, přinášející nejen výzvy, ale i příležitosti pro zabezpečení a diverzifikaci energetických zdrojů země. A podle posledních zpráv to vypadá, že se společností Hyundai Engineering & Construction se otevírá nová kapitola v historii bulharské energetiky, od které si země slibuje posun k vyšší efektivitě, bezpečnosti a udržitelnosti energetického mixu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se