První reaktor CGN Hualong One vstupuje do komerčního provozu
Třetí blok jaderné elektrárny Fangchenggang v čínské autonomní oblasti Kuang-si byl uveden do komerčního provozu. Oznámila to v sobotu společnost China General Nuclear (CGN). Jedná se o první ze dvou reaktorů Hualong One (HPR1000), které společnost CGN v této lokalitě naplánovala.
Tlakovodní reaktor o výkonu 1180 MWe (brutto) dokončil 25. března v 6:55 hodin ráno 168hodinový zkušební provoz, čímž "oficiálně splnil podmínky pro komerční provoz", uvedla společnost CGN.
Schéma reaktoru Hualong One: 1 – kontejnment, 2 – reaktorová budova, 3 – reaktor, 4 – parogenerátory, 5 – cirkulační čerpadla, 6 – Kontrolovaná budova, 7 - Jaderná pomocná budova, 8 – Sklad paliva, 9 – Strojovna s turbínou, 10 – turbína. Zdroj GNS
První beton pro třetí blok jaderné elektrárny Fangchenggang byl vylit v prosinci 2015. Elektrárnu z 39 % vlastní Guangxi Investment Group a z 61 % CGN. Betonování čtvrtého bloku bylo zahájeno o rok později. Původní plán předpokládal, že třetí blok bude spuštěn již v roce 2019 a čtvrtý blok v roce 2020. Spuštění obou bloků ale muselo být odloženo na rok 2022.
Zpoždění kvůli Covid-19
V lednu 2022 společnost CGN oznámila, že spuštění reaktorů Fangchenggang 3 a 4 bylo opět odloženo z důvodu zpoždění kvůli pandemii COVID-19. Zahájení provozu třetího bloku bylo tehdy posunuto na druhou polovinu roku 2022 a zahájení provozu bloku č.4 se očekává v první polovině roku 2024. V prosinci však společnost CGN oznámila, že Fangchenggang 3 zahájí provoz až v první polovině roku 2023.
Minimálního kontrolovaného výkonu dosáhl blok 27. prosince loňského roku a 10. ledna byl synchronizován s elektrizační soustavou.
V areálu elektrárny Fangchenggang má být umístěno šest reaktorů s jednotkovým výkonem 1000 MWe. První fáze výstavby zahrnuje dva bloky CPR-1000, které byly uvedeny do komerčního provozu v roce 2016. Společnost CGN uvedla, že po dokončení první i druhé fáze projektu se počítá s roční produkcí elektřiny přes 34,5 TWh, což může pokrýt roční poptávku po elektřině pro 5,87 milionu obyvatel. Snížení emisí oxidu uhličitého bude činit přibližně 28,56 milionu tun.
Čína intenzivně buduje všechny nízkoemisní zdroje. U ní se ukáže jejich potenciál v masivním měřítku. Jaderná elektrárna Fangchenggang bude mít celkově šest bloků. Jako pátý a šestý se budují nejnovější čínské bloky III+ generace Hualong One. Zdroj: CGN
Po uvedení třetího bloku elektrárny Fangchenggang do komerčního provozu se počet provozovaných energetických reaktorů spravovaných společností CGN (včetně přidružených) zvýšil na 27 bloků a instalovaný výkon provozovaných jaderných bloků nyní činí 30 568 MW.
Společný design CGN a CNNC - Hualong One
V roce 2012 nařídili centrální plánovací výbor v Pekingu společnostem China National Nuclear Corporation (CNNC) a CGN, aby "racionalizovaly" své programy energetických reaktorů. To znamenalo, že projekty ACP1000 společnosti CNNC a ACPR1000 společnosti CGN byly "sloučeny" do jednoho standardizovaného projektu - Hualong One. Ve skutečnosti má každá společnost svůj vlastní dodavatelský řetězec a jejich verze Hualong One se mírně liší, ale design je považován za standardizovaný.
První dva bloky projektu Hualong One od společnosti CNNC v elektrárně Fuqing v provincii Fu-ťien již byly spuštěny. Pátý blok byl uveden do komerčního provozu 30. ledna 2021, šestý blok následoval 25. března 2022.
Reaktor Hualong One se buduje také v pákistánské elektrárně Karáčí . Zdroj: CNNC
Dva bloky HPR1000 byly také vybudovány v pákistánské jaderné elektrárně Karáčí. Výstavba druhého bloku v JE Karáčí byla zahájena v roce 2015 a třetího bloku v roce 2016. Do komerčního provozu byly reaktory uvedeny v květnu 2021, respektive v dubnu 2022.
Mohlo by vás zajímat:
za 6 let zprovoznit jaderu v zahraničí, západní firmy můžou závidět
Tyhle long term projekty nikdy nejsou podle plánu. Vždycky se něco nepředvítelného přihodí, a i tahle má zpoždění. Další věc je kvalita. Soudzuzi si tam nikoho moc k nakukování ze zahraničí zvát nebudou, takže se dozvíme, až se něco stane. Nebo taky ne.
Co se nepředvídatelného přihodilo u těch které postavili za méně než 5 let, když se to údajně "vždycky přihodí"?
Myslím, že je dost podstatné kde. Sice se asi nedozvíme, jak dlouho by to trvalo Číňanům v Evropě, ale můj předpoklad je, že pravidla schvalování a řízení stavby a dost možná i testování provozu, budou v Pakistánu o dost méně náročné než v EU. A tím nechci tvrdit, že by to v Pakistánu "flákali", spíš jsme v EU přeregulovaní.
myslím, že zas o tolik jiné to nebude, přeci jen je to jádro, tedy tam budou nějaké mezinárodní pravidla
U nás za 6 let není možné získat ani stavební povolení.
Předpokládal bych, že vymezení lokality, záskání stavebního povolení dost možná i přípravné práce do zmiňované délky výstavby nepočítají...
Ale ano, získat u nás stavební povolení, zavláště pak na něco většího, je dobrý majstrštyk.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se