Domů
Jaderné elektrárny
Rolls-Royce pracuje na rozvoji malých modulárních reaktorů pro Nizozemsko
Rolls-Royce SMR, malý modulární reaktor (Zdroj: Rolls-Royce SMR)
Zdroj: Rolls-Royce SMR

Rolls-Royce pracuje na rozvoji malých modulárních reaktorů pro Nizozemsko

Společnosti Rolls-Royce SMR a ULC-Energy se dohodly na spolupráci při vývoji malých modulárních jaderných reaktorů pro Nizozemsko. Cílem je rozvoj a uvedení této čisté technologie výroby elektřiny v zemi. Malý modulární tlakovodní reaktor od Rolls-Royce disponuje výkonem 470 MW a z 90 % se skládá ze sériově vyráběných modulů.

Britská společnost Rolls-Royce SMR oznámila, že podepsala výhradní smlouvu se společností ULC-Energy, která pracuje na rozvoji jaderné energetiky v Nizozemsku. Cílem společností je rozvoj a rozmístění malých modulárních reaktorů (SMR) Rolls-Royce v zemi.

 „Je to důležitý a vzrušující krok vpřed směrem k nasazení Rolls-Royce SMR v Nizozemsku. Ve spolupráci s ULC-Energy, která v roli developera nasadí naši technologii, využijeme řady příležitostí k poskytování cenově dostupné nízkouhlíkové energie pro domácí a průmyslové použití," uvedl Tom Samson, generální ředitel Rolls-Royce SMR.

Nová nizozemská koaliční vláda se v rámci své politiky v oblasti klimatu a energetiky zaměřila na jaderné technologie. Výstavbu nových jaderných elektráren tak plánuje podpořit do roku 2030 částkou až 5 miliard EUR (přes 120 miliard Kč). ULC-Energy věří, že modulární reaktor Rolls-Royce s výkonem 470 MW je pro Nizozemsko ideální volbou.

Modularitou k rychlé výstavbě

Tlakovodní modulární reaktor od Rolls-Royce SMR s velikostí 16 × 4 metry je z 90 % vyráběn v továrních podmínkách. Právě modulární výroba předem otestovaných částí elektrárny výrazně snižuje rizika projektu a čas nutný pro výstavbu.

Společnost letos v březnu zahájila kroky k získání schválení jaderným regulátorem. Cílem Rolls-Royce je obdržet jej do poloviny roku 2024 a do roku 2029 svůj modulární reaktor zprovoznit a zahájit výrobu elektřiny.
„Jsme opravdu hrdí na to, že podporujeme přední britské společnosti, které vedou k mezinárodním partnerstvím, jako je toto. Nejen že vytváří vysoce hodnotná pracovní místa zde ve Spojeném království a v zahraničí, ale také pomáhají zbavit planetu škodlivých fosilních paliv a přejít na spolehlivou, bezpečnou a bezuhlíkovou energii," uvedla britská ministryně zahraničí pro mezinárodní obchod Anne-Marie Trevelyanová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516