Domů
Jaderné elektrárny
Rooppur 2: Dosažen další milník při výstavbě bangladéšské jaderné elektrárny
Bangladéšská jaderná elektrárna Rooppur v prosinci 2020
Zdroj: Rosatom

Rooppur 2: Dosažen další milník při výstavbě bangladéšské jaderné elektrárny

Při výstavbě druhého bloku jaderné elektrárny v Bangladéši byl dosažen další významný úspěch. Po 122 dnech práce byla dokončena betonáž vnějšího kontejnmentu.

Na této fázi výstavby se podílelo 75 pracovníků, z toho 60 z Bangladéše. Vnější klenba kontejnmentu, o průměru 46 metrů a tloušťce 50 centimetrů, spotřebovala 1233 metrů krychlových betonu. Ruská společnost Rosatom, hlavní dodavatel jaderné elektrárny, uvedla, že se podařilo zkrátit stavební práce o pět dní.

Dokončení betonáže JE Rooppur 2 v lednu 2024. Zdroj: Rosatom

Vnější kontejnment, robustní železobetonová konstrukce, hraje klíčovou roli při ochraně elektrárny před vnějšími hrozbami, jako jsou zemětřesení, tsunami nebo hurikány. Tento milník navazuje na usazení a betonáž vnitřního kontejnmentu, které proběhly v červnu 2022, respektive v květnu 2023.

Alexej Derij, viceprezident a projektový ředitel pro výstavbu JE Rooppur, zdůraznil význam dokončení betonáže pro další fáze projektu. Nyní je možné začít s instalací deflektoru pro pasivní systém odvodu tepla z aktivní zóny, což je klíčový bezpečnostní prvek elektrárny.

Příběh jaderné elektrárny Rooppur

Historie projektu Rooppur sahá až do února 2011, kdy Rosatom podepsal dohodu o výstavbě dvou reaktorů s Bangladéšskou komisí pro atomovou energii. Celková hodnota projektu činí 12,65 miliardy USD (cca 288,3 mld. Kč).

Elektrárna vzdálená 160 kilometrů od Dháky bude disponovat dvěma ruskými reaktory VVER-1200. Plánovaná životnost těchto reaktorů je 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let. Výstavba prvního bloku byla zahájena v listopadu 2017 a její uvedení do provozu je plánováno na rok 2024, zatímco stavba druhého bloku začala v červenci 2018.

První betonáž JE Rooppur 1 v Bangladéši. Zdroj: Rosatom

Významného stavebního milníku dosáhl Bangladéš již v roce 2023, kdy byla dokončena betonáž vnějšího kontejnmentu prvního budovaného bloku. V říjnu téhož roku země oficiálně vstoupila do mezinárodního „klubu“ jaderných zemí, když bylo do aktivní zóny reaktoru Rooppur 1 poprvé zavezeno jaderné palivo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
25. leden 2024, 18:56

Ruská technologie v muslimské Bangladéši, nepříteli hinduistické Indie, v místech největší koncentrace lidí na světě. To je základ pro hezkou jadernou apokalypsu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se