Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom v Indii zahájil výstavbu třetí fáze jaderné elektrárny Kudankulam
Zdroj: IAEA

Rosatom v Indii zahájil výstavbu třetí fáze jaderné elektrárny Kudankulam

Společnost Rosatom oficiálně zahájila výstavbu třetí fáze indické jaderné elektrárny Kudankulam. Oficiální ceremoniál konaný u příležitosti lití prvního betonu 5. bloku měl kvůli současné situaci formu videokonference. První  dva bloky typu VVER-1000 elektrárny Kudankulam jsou již v provozu, další dva jsou hotové zhruba z poloviny. Třetí fáze výstavby s bloky 5 a 6 by pak měla být zprovozněna v roce 2027.

Ruská společnost Rosatom v úterý oznámila, že formálně zahájila výstavbu pátého bloku elektrárny Kudankulam. Stavba započala nalitím 6 200 metrů krychlových betonu pro základovou desku budovy reaktoru v indickém Tamil Nadu. Oficiálnímu zahájení samozřejmě předcházely přípravné práce, například v podobě přípravy bednění pro betonové základy budovy reaktoru.

"Projekt výstavby jaderné elektrárny Kudankulam je symbolem úzké spolupráce mezi Ruskem a Indií po mnoho let. Nechceme však skončit u toho, čeho již bylo dosaženo. Rosatom má všechny nejpokročilejší jaderné technologie. Spolu s našimi indickými kolegy jsme připraveni zahájit sériovou výstavbu nejmodernějších ruských jaderných bloků generace III+ v novém závodě v Indii,“ uvedl během ceremonie generální ředitel Rosatomu Alexey Likhachev.

Jaderná elektrárna Kudankulam bude disponovat celkem šesti bloky typu VVER-1000, přičemž jejich výstavba byla rozdělena do tří fází po dvou blocích. První dva bloky vstoupily do komerčního provozu v roce 2014, respektive v roce 2017.

Stavební práce na druhé fázi začaly v roce 2016, v současné době je hotova zhruba z poloviny, přičemž dle původních plánů by měla být zprovozněna v roce 2023. Bloky 5 a 6 by měly být dokončeny za 66, respektive 75 měsíců, tedy v roce 2027.

Komentáře

(7)

energetik II

2. červenec 2021, 16:08

Jádro v Indii zaostává za plány i potřebami země. V Číně jádro dodává 5 % elektřiny, v Indii asi 3 % , ovšem na tomto čísle stagnuje již velmi dlouho. V Číně se naopak podíl jádra zvedá, i když pomalu. Zatím jediné cizí bloky, které se v Indii uchytily jsou ruské VVER. Jak už jsem zmínil jinde, Rosatom má za sebou výborné pololetí. Během posledních 6 měsíců začal stavět jeden reaktor v Turecku , dva v Číně a jeden v Indii, celkem 4.

Jaromír Malich

2. červenec 2021, 16:39

A k tomu několik bloků staví v Turecku (Akkuyu), v Číně rozvíjí svoje plány a doma v Rusku, tam staví a připravuje projekty jako o závod. Jediná EU nebyla schopná pochopit, že tou neustálou byrokratickou nabubřelostí, která je jí vlastní, ničeho nedosáhne. Pokud si naše vládní garnitura navíc myslí, že se západními dodavateli postavíme nové bloky, je velmi na omylu. Musíme se asi dostat do velkých problémů, abychom pochopili, že vyřadit Rosatom byla obrovská chyba.

energetik II

3. červenec 2021, 13:15

Ano Rosatom je společnost se zdaleka největšími zkušenostmi z výstavby bloků v zahraničí /Bělorusko, Indie, Čína , Turecko, Bangladéš, Irán, ..../, před začátkem stavby = Egypt, Finsko, Maďarsko, Uzbekistán,..

Jsem opravdu zvědav na postup výstavby nových bloků na Západě. Polský ORLEN například dnes oznámil, že bude financovat stavbu "svých " malých reaktorů max. do 300 MW výkonu. Do toho chtějí Poláci také stavět 1200 MW bloky od Westinghouse. Dosud nejaderná země tedy s ohromnými plány.

Jak to bude se "západním jádrem" vypadat už brzy , tedy za 3 roky ??

1. Vogtle dokončeno a spuštěno = nová výstavba v USA - NULA.

2. EPR -1750 ve Franci i ve Finsku dokončeno a spuštěno. Nová výstavba - NULA.

3. Korejské reaktory v Barakh = dokončeny a spuštěny.

4. Korejské doma stavěné reaktory- dokončeny a spuštěny - nová výstavba NULA.

P.S. Je naprosto reálné a v podstatě se i s jistotou stane, že už roku 2024 budou na Západě stavěny jenom dva !! nové reaktory západního modelu a to dva reaktory v Anglii v Hinkley Pointu. Ovšem ze 30 % je tato stavba za peníze z Číny !! Nepočítám do toho možnou dostavbu reaktorů v Bulharsku a Rumunsku, protože tyto reaktory nejsou nové , jenom zakonzervované z minula.

Jaromír Malich

3. červenec 2021, 17:10

Tak Bulharsko vlastně, když se to vezme opravdu od podlahy, ve výstavbě ani žádné nové bloky vlastně neměla. To, co je v současnosti považováno za rozestavěnou elektrárnu v Belene, je jen dvojice děr v zemi. Původní projekt VVER 1000/V 320 byl přehodnocen na jiný a nešlo s tím využít původní infrastrukturu. A do znova otevřeného projektu by evidentně Rusové šli znovu, myslím, že to tak i přes přešlapy v minulých letech dopadne. Úplně původní reaktor VVER 1000/V 320, ještě vyrobený jako třetí tohoto typu ve Škodě Plzeň, dnes pracuje v Ruské elektrárně Kalinin jako srdce 4.bloku od roku 2011. Další projekt s otazníkem je u Němanu (JE Baltická), protože pokud se Polsku nepodaří včas najít investora a projekt rozjet, možná že se tato stavba zase rozjede. Pokud ne v dohledné době, tak v budoucnu určitě, protože Rosatom už má připravený VVER 640, který se v r.2028 začne stavět v Kolské JE. A ten by na pokrytí potřeb elektřiny pro Kaliningradskou oblast stačil.

Emil

3. červenec 2021, 17:47

Ten VVER-640 ještě čeká kus vývoje, jde o inovativní technologii s dost zásadními změnami oproti dosavadním PWR, která ještě není úplně vyvinutá, takže rok 2028 je docela ambiciózní.

MildaIV

3. červenec 2021, 16:18

Proč tam vlastně nestaví VVER1200? Měl jsem za to že ekonomicky je VVER1200 mnohem lepší než VVER1000.

Jaromír Malich

3. červenec 2021, 17:13

Ano, VVER 1200 je ekonomičtější z hlediska provozu, taky při projektování se ale musí zvážit další spousta požadavků, jako potřeba zdroje vody v blízkosti, možnosti rozvodné soustavy a další kritéria. Třeba si dali Indové do zadávací dokumentace, že chtějí bloky do 1000 MWe, Rosatom jim pak bez problému vyhoví, protože s tisícimegawattovými bloky mají více než 30 let zkušeností.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.