Rosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

DomůJaderné elektrárnyRosatom má zájem o výstavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma dnes oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur (257 miliard Kč).

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu i Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku. Právě Rusko totiž podle dohody mělo jadernou elektrárnu na Dunaji postavit. Po zrušení projektu musela Sofia zaplatit Rosatomu více než 620 milionů eur (16 miliard Kč). Získala ale i součásti pro dva reaktory. Loni v červnu bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Sofia nyní pro obnovený projekt hledá strategického investora. Zájemci o něj musí projevit zájem nejpozději dnes, uvedla agentura Reuters. Mluvčí Rosatomu se k věci odmítl podrobněji vyjádřit.

Podle dřívějších zpráv si Bulharsko plánuje ponechat v elektrárně blokační podíl. Nechce ale už poskytnout žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny z elektrárny za zvýhodněnou cenu.

Ilustrační foto

Ministryně energetiky Temenužka Petkovová loni uvedla, že Sofia upřednostní investora, který by postavil elektrárnu do osmi let za zhruba devět miliard eur.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby ospravedlnily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v této balkánské zemi podílí zhruba 30 procenty.