Rosatom obdržel povolení pro další bloky Leningradské jaderné elektrárny
Poslední dva bloky ruské jaderné jaderné elektrárny Leningrad II získaly povolení pro další fáze stavby. Elektrárna nedaleko Petrohradu zahrnuje celkem osm jaderných bloků, přičemž první dva jsou již odstaveny, čtyři jsou v provozu a dva v přípravné fázi výstavby. Oficiální zahájení výstavby 7. bloku v podobě betonáže základů reaktorové budovy je v plánu během blízké budoucnosti. Rosatom počítá s tím, že nové bloky typu VVER-1200 uvede do provozu v letech 2030 a 2032.
Společnost Rosenergoatom, dceřiná společnost ruské energetické společnosti Rosatom, 16. listopadu oznámila dosažení důležitého milníku. Sedmý a osmý blok leningradské jaderné elektrárny, respektive třetí a čtvrtý blok projektu elektrárny Leningrad II, získaly povolení k přípravě stavby a další výstavbě. Sedmému bloku tak již nic nebrání v oficiálním zahájení stavby.
„Hlavní období výstavby osmého bloku začne v roce 2025. Na letošní rok je plánována první klíčová operace – betonáž základové desky budovy reaktoru. V souladu s plánem prací by měl být blok č. 8 Leningradské JE uveden do provozu v roce 2032, blok č. 7 téměř o dva roky dříve,“ uvedl ředitel Leningradské JE Vladimir Pereguda.
Během špičky stavební fáze budou v lokalitě probíhat práce na 150 budovách. Stavební fáze 7. a 8. bloku přinese podle Rosatomu práci zhruba dvěma tisícovkám zaměstnanců.
Největší jaderná elektrárna v Rusku
Leningradská jaderná elektrárna ležící asi 40 kilometrů od Petrohradu v současné době disponuje instalovaným výkonem 4400 MW. Z tohoto pohledu je největší provozovanou elektrárnou v zemi.
První fáze elektrárny disponuje čtyřmi bloky RBMK-1000 ze 70. a 80. let minulého století. Jejich životnost činí zhruba 45 let, a dva z nich tak již byly odstaveny v letech 2018 a 2020. Bloky 3 a 4 pravděpodobně ukončí provoz v letech 2025/2026 ještě před zprovozněním 7. a 8. bloku.
Projekt elektrárny Leningrad II také disponuje čtyřmi bloky, tentokrát typu VVER-1200. První dva byly jako první svého druhu zprovozněny v letech 2018 a 2021. Se zprovozněním dalších dvou bloků Rosatom počítá v letech 2030 a 2032.
Mohlo by vás zajímat:
nahradzat RBMK VVER je spravna cesta
Nahrazovat starší reaktory modernějšími je jistě dobré, i když RBMK fungují spolehlivě. Poslední RBMK snad má být nahrazen v r.2030. Podobně je dobré nahrazovat jaderné palivo novějšími typy.
Spíš mě udivuje odstavení nové JE Olkiluoto ve Finsku kvůli poruše turbíny, jak o tom informvala BBC včera pozdě večer. Nikde jinde jsem o tom zprávu nenašel.
Příčinou bylo nefunkční měření teploty v chladicím systému generátoru, po opravě by měla být výroba elektřiny obnovena zítra kolem poledne.
Jedine, co na tomto reaktoru spolehlive funguje je to, ze jej lze naprosto spolehlive odpalit do povetri vhodnym zpusobem ovladani :) No, taky spolehlive produkuje plutonium, to se musi nechat. Kdyz jsem byl v Petrohradu, tak se mi vubec dobre nespalo, pri vedomi blizkosti techto reaktoru. Postavit takovouto elektrarnu v blizkosti tak velke metropole, to dokazi opravdu jen jaderni inzenyri, nikdo soudny by to neudelal.
A mně jako energetikovi se mi tam spalo dobře při vědomí,. že mě zásobují spolehlivé reaktory.Zaspal jste dobu.
Kanálové reaktory RBMK jsou v současnosti díky úpravě systému řízení a paliva bezpečné. V Černobílu obsluha porušila celkem řetězec šesti bezpečnostních systémů. Dnes by to nebylo možné.
V Rusku? Sorry, ale před pár lety tam měli únik radiace při nějaké zpackané akci v Arktidě (dodneška tají, co to bylo) a jako z udělání ruské měřící stanice měly odstávku nebo poruchu v době, kdy hrozilo, že změří jak se ten mrak zvýšené radiace pohybuje skrz ně. Některé věci se tam zas až tolik nemění.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se