Rusko a Čína podepsali kontrakt na dodávku paliva pro nové bloky JE Tianwan

DomůJaderné elektrárnyRusko a Čína podepsali kontrakt na dodávku paliva pro nové bloky JE Tianwan

TVEL, dceřiná společnost ruského Rosatomu, která vyrábí jaderné palivo, podepsala smlouvu na dodávku paliva pro reaktorové bloky 7 a 8 čínské jaderné elektrárny Tianwan v provincii Ťiang-su. Zákazníky jsou Suneng Nuclear Power Corporation a China Nuclear Energy Industry Corporation, dceřiné společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC).

Čínský podpis na ruské půdě

Ceremoniál podpisu smlouvy proběhl ve městě Nižnij Novgorod v ruském Povolží a zúčastnil se jej generální ředitel Alexej Lichačov a předseda Čínského úřadu pro atomovou energii Zhang Kejian.

Uzavřený kontrakt zahrnuje dodávku první palivové vsázky, stejně jako budoucí výměnu, a ustanovuje možnost plateb v obou národních měnách, uvedl TVEL. Rusatom Overseas, další dceřiná společnost Rosatomu, má na starosti řízení vyjednávání ze strany Ruska o podobě smluv. Hodnota zakázky ani objem nasmlouvaného paliva nebyly zveřejněny.

Palivové soubory pro Tianwan z Ruska i Číny

Dva nové reaktory elektrárny Tianwan jsou ruského designu VVER-1200. V současnosti disponuje Jaderná elektrárna Tianwan čtyřmi tlakovodními reaktory VVER-1000, které pohání jaderné palivo z ruského chemického závodu Novosibirsk, který je součástí společnosti TVEL a čínského závodu I-pin v provincii S’-čchuan, kde jsou palivové soubory vyráběny pod licencí TVELu.

„Od spuštění prvního bloku JE Tianwan v roce 2006 dodal TVEL elektrárně nejen palivo, ale poskytuje komplexní podporu zahrnující nejlepší ruskou praxi,“ sdělil Oleg Grigoriev, senior viceprezident pro obchod a mezinárodní obchod firmy TVEL.

Tianwan 3 a 4; Zdroj: Rosatom

Palivoví inženýři ze společnosti TVEL také umožnili přechod stávajících reaktorů VVER-1000 na nové jaderné palivo TVS-2M a také pomohli čínskému palivovému závodu I-pin toto ruské palivo zvládnout vyrobit.

Vazba na rámcové smlouvy mezi Ruskem a Čínou

Rosatom uvedl, že smlouvy byly připraveny v souladu se strategickým balíčkem dohod podepsaných během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Číně uskutečněné v červnu loňského roku.

Tyto smlouvy zahrnují výstavbu dvou reaktorů Tianwan číslo 7 a 8 typu VVER-1200, stejně jako dvou jednotek VVER-1200 na nově budované elektrárně Xudabao. Kontrakt na bloky Tianwan 7 a 8 byl podepsán mezi CNNC a Rosatomem počátkem listopadu 2018 a navázal tím na dříve uzavřené rámcové smlouvy.

Zdroj úvodní fotografie: TVEL