Domů
Jaderné elektrárny
Šéf ČEZu Beneš dnes informoval poslance o přípravě výstavby nových jaderných zdrojů
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Šéf ČEZu Beneš dnes informoval poslance o přípravě výstavby nových jaderných zdrojů

Za zavřenými dveřmi bez účasti veřejnosti informoval na dnešním jednání sněmovního hospodářského výboru generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš poslance o přípravě výstavby nových jaderných zdrojů. Zmínil se například o časovém harmonogramu přípravy nebo možnostech financování. ČTK to po jednání řekl předseda výboru Radim Fiala (SPD). Beneš obsah debaty prozradit nechtěl. Přesnější informace by podle Beneše i Fialy měly zaznít na veřejné konferenci, která se má uskutečnit ve Sněmovně 21. února a které se má zúčastnit i premiér Andrej Babiš.

„Pan ředitel Beneš nás informoval jak o časovém harmonogramu přípravy nového jaderného zařízení, informoval nás také o tom, že podle energetické koncepce je toto jaderné zařízení třeba ve výhledu na dalších 30, 40, 50 let. To znamená, že všichni víme, že podle realistických předpovědí je nutné to zařízení začít stavět,“ řekl ČTK předseda výboru Fiala.

Podle Fialy se hovořilo o načasování výstavby, o možnostech financování i o možnostech zadání zakázky na vybudování nového zdroje.

„Já bych k dnešnímu jednání hospodářského výboru pouze řekl, že bylo uzavřené, že jsem informoval poslance hospodářského výboru o tom, kde se nacházíme jak z hlediska naplňování státní energetické koncepce, tak z hlediska projektu nového jaderného zdroje s tím, že další informace, které budou zpřístupněny veřejnosti, se dají očekávat po 21. únoru, kdy k tomu bude veřejné zasedání hospodářského výboru,“ řekl Beneš ČTK.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o financování. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) minulý týden řekla, že o investičním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku by mělo být jasno do dubna letošního roku. Slibovat, že tendr na stavbu bude vypsán letos, je podle ní ale předčasné. V neděli řekla, že nový jaderný zdroj by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
3sa
6. únor 2019, 21:10

Energetický mix v podání státu znamená jádro, uhelky a paroplynky. Fotovoltaiky nad 1MW potřebují autorizaci MPO, kterou aktuálně nedostanou ani omylem. Nebudou ani součástí aukcí. Kogeneračky nad 1MW potřebují autorizaci od MPO, ale nejbližší možný příděl bude patrně až 2021. Větrné elektrárny jsou sprosté slovo prakticky v celé ČR. Akumulace pro podpůrné služby jen v kombinaci s točivým zdrojem. Že by si tu někdo porcoval trh/státní kasu pod záminkou "ve veřejném zájmu"?

Milan Vaněček
7. únor 2019, 10:35

Ano, vypadá to tak. Pro jistotu, aby z ČEZu zase neříkali jak je fotovoltaika drahá a jaderná energetika levná, opět uvádím zprávu z našeho středoevropského regionu:

Včera vyšla tato zásadní informace z Německa (Braniborska): na serveru pv-magazine.com je článek /2019/02/06/unsubsidized-175-mw-solar-project-under-development-in-germany/

Takže i v našich přírodních podmínkách je možné: velké fotovoltaické instalace bez dotací. A co na to výstavba JE bez dotace, bez státní garance? Překvapí nás ČEZ že řekne: ano, my to zvládneme???

Pete
7. únor 2019, 10:45

Jen klid FV bude a ve velkém. Jiné možnosti v ČR nejsou. Dva jaderné bloky dokončené po roce 2040 určitě šanci FV nevezmou.

Petr
7. únor 2019, 13:12

S velkou výstavbou solárů na střechách továren a obchoďáků se v Česku 100% počítá, a kdo potřebuje v rodinném domku klimatizaci si nakonec na střechu levně prodávaný solár taky dá. Ale dotovat zaneřádění zemědělské půdy je škodlivý hnus.

Pete
7. únor 2019, 15:08

Myslíte ? Fakt je z eko hlediska lepší na pozemcích pěstovat a tedy chemicky hnojit a postrikovat a likvidovat hmyz. To ta FV je pro přírodu lepší. Samozřejmě v přijatelném rozsahu.

Carlos
7. únor 2019, 17:30

To je takový fetiš "soběstačnosti", kterým hodně lidí trpí.

Já to říkám pořád že i velká FVE nadělá míň škody než zemědělství a jejich existence v krajině je naopak vysoce žádoucí práv z důvodu dlouhodobého vyjmutí půdy z obdělávané půdy.

Emil
7. únor 2019, 18:17

Pokud se ovšem půda pod panely "neošetřuje" třeba glyfosátem...

Jan Veselý
8. únor 2019, 07:30

ad Carlos - ten fetiš s "dostatkem půdy" je tady dědictvím komunismu, komunisti na to byli úplně ujetí. (O hodně) starší kolegové mi vyprávěli jaké psí kusy se musely dělat, aby zůstalo stejně orné půdy, když byla část půdního fondu zničena těžbou uhlí.

ad Emil - proti hloupým a bezohledným hovadům se brání těžko, ale jde to. Třeba se dá bránit závaznými podmínkami provozu (tráva bude spásána nebo sekána, ne trávena) nebo prostou osvětou (ovečky se pasou zadarmo a bez práce a nakonec je z nich druhý příjem nebo klobásky).

energetik
7. únor 2019, 06:50

Je nutné už konečně začít předcházet minulé chyby a předem stanovit limity a hranice aby se z toho nestal ještě větší tunel než je nutné.

Jaká tedy bude hraniční hodnota vnitřního výnosového procenta investic u výrobců jaderných zdrojů elektřiny kterou stát hodlá garantovat?

Jak často se bude provádět veřejná kontrola a sektorové šetření přiměřenosti garancí a kontrola přiměřenosti podpory u těchto jaderných zdrojů?

Ale tady je to zase přesně naopak a zase se to řeší za zavřenými dveřmi. Prý už i jaderní aktivisté z MPO podepsali s ČEZem nějakou tajnou, ale veřejnou smlouvu. O nás bez nás a bez zodpovědnosti. Také bych uměl takto "podnikat" a rozhodovat kdy mne na této Zemi vůbec nezáleželo a bezohledně bych preferoval pouze vlastní zájmy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se