Smlouva k dostavbě Dukovan se podruhé mění, očekávané datum schválení veřejné podpory bylo upraveno
Ministerstvo průmyslu a obchodu uzavřelo se společností ČEZ druhý dodatek k první prováděcí smlouvě na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Stejně jako v případě první úpravy smlouvy byl upraven termín nejzazšího dne pro schválení veřejné podpory ze strany Evropské komise.
Těsně před koncem letošního roku přistoupilo Ministerstvo průmyslu a obchodu k uzavření druhého dodatku k první prováděcí smlouvě o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Tato smlouva upravuje, společně s rámcovou smlouvou o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v České republice, základní práva a povinnosti státu, resp. Ministerstva průmyslu a obchodu, a polostátní společnosti ČEZ při výstavbě nového bloku v Dukovanech.
Hlavní účel druhého dodatku byl jediný - upravit datum, kdy nejpozději má být schválena veřejná podpora pro nový zdroj v Dukovanech. Konkrétní termín ze smlouvy není patrný, před publikací v registru smluv byl totiž znečitelněn.
Ačkoliv nelze vyloučit, že termín pro schválení veřejné podpory byl upraven na dřívější datum, velice pravděpodobně byl termín pro schválení veřejné podpory prodloužen. To vyplývá i z nedávných vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely, který pro Hospodářské noviny uvedl, že „přestože došlo k významnému posunu v jednáních s komisí, tak to vypadá, že ta rozhodnutí nestihne vydat do konce roku, jak jsme původně plánovali. Ujišťují nás, že to bude v lednu."
Schválení veřejné podpory se podle plánu z roku 2020 očekávalo již ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022. Nyní se podle posledních vyjádření ministra průmyslu a obchodu očekává nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2024.
Podpora nových jaderných zdrojů bude možná i formou rozdílového kontraktu
Podpora pro nový zdroj v Dukovanech byla v českém prostředí dosud možná pouze ve formě smlouvy o výkupu, kterou předpokládá také notifikace veřejné podpory pro nový zdroj v Dukovanech.
Po poslední novele zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice může být podpora pro nový zdroj udělena také formou smlouvy o vyrovnávacím režimu (resp. rozdílového kontraktu). Jak vyplývá z důvodové zprávy k této novele, změna zákona reaguje na preferenci Evropské komise udělovat podporu právě formou rozdílového kontraktu.
Dosud není jasné, zda podpora pro nový zdroj v Dukovanech bude právě ve formě smlouvy o výkupu a rozdílový kontrakt bude využit až pro další plánované bloky, nebo forma rozdílového kontraktu bude použita i pro první nový blok v lokalitě Dukovany. Jelikož Ministerstvo průmyslu a obchodu otázky notifikace nekomentuje, bude forma definitivně jasná až v okamžiku vydání rozhodnutí Evropské komise.
Mohlo by vás zajímat:
Tímto padá definitivně ta lež, že jaderná energie je levná a nepotřebuje podporu. A tajnosti ve veřejných zakázkách svědčí o mafiánských praktikách.
Jaderná energie není levná. Levná nebo drahá je relativní pojem s ohledem na vnímání spotřebitele a ve srovnání s jinými zdroji. Pokud stát jiné zdroje dotuje, upřednostňuje a masivně reguluje, tak se srovnatelnost vytrácí. A dnes jsme se dostali do stavu, kdy část zdrojů musí platit vysoké daně (fosilní, staré jaderné) a jiná část zdrojů (v podstatě všechny nové) jsou dotovány. Pravdu máte jenv tom, že mafiánské praktiky v tom jsou, jak v tajnostech, tak ve všech těch dotacích a regulacích.
Již jsem měl obavu, že se Karáskovi něco stalo. Naštěstí nikoliv a dočkali jsme se klasických protijaderných ptákovin.
Děkuji Karásku ?.
Studnička, bez starosti.
No, kdyby byla stavba JE financovaná 50% investiční dotací, jako FVE, Tak by byla jaderná elektřina daleko "levnější", než FV elektřina. Zvláště, když se k k ceně FV elektřiny připočtou náklady na přizpůsobení výroby spotřebě. Ať už na denní, tak především roční bázi.
A až notifikace dobře dopadne - s kým uzavře dodavatel vybraný v nyní běžícím tendru smlouvu a co v ní bude předmětem díla (narážím na poznámku z listopadové prezentace ČEZ pro investory, že záměr EDU5 není zaknihován mezi budoucími firemními investicemi)?
Dodatek: přečetl jsem zběžně První prováděcí smlouvu a nabyl dojmu, že do takového strukturního dobrodružství se jako dodavatel pustí jen Francouzi, bo žijí v přesvědčení, že si v EU svoje zařídí i jinak, než smlouvou s přímočarým určením odpovědností. Ale třeba mne ta skepse přejde.
další krok k tomu, aby jsme měli nejdražší elektřinu v Evropě. Tahle všestranická politika pravděpodobně způsobí ekonomický krach i nezkrachovatelného. Jsem rád, že novopalášové pravidelně sledují media plná vzorů státních dotací a přerozdění financí v příkladné Rudé Číně. Problém je ten, že ti novináři či influ... pocházejí ze stejné líhně jako naši představení
Ano další krok k jedné z nejvyšších cen elektřiny v Evropě. V letech 2009-10 to byla nesmyslná podpora (v té době velmi drahé) fotovoltaiky na 20 let, teď to bude podpora (v současnosti velmi drahého) nového jádra na kolik let?? 30 či 40?
Takhle se k levnější energetice nedopracujeme.
já proti jádru nic nemám, ale v této režii prostě schazí vstupní a výstupní údaje. Konkurenceschopnost v ekonomice a socialní udržitelnost jsou základy států. My nejsme na tahu, máme stále dost času vyčkat co jiní
Tak, takovou kritiku zákona, který jsme opsali od němců a který je fakticky základem megatunelu jménem enenrgiewende bych od tebe vaněčku nečekal. Každopádně tahle zlodějina socanů a oze tunelářů ukázala zhovadilost německé představy, že energetiku lze vybudovat tím, že se soukromým podnikatelům se stále velmi drahými oze parodiemi na elektrárny zaručíme za jejich zisk.
Když několikanásobně chudší země než Německo vypíše v roce 2009 nejvyšší provozní dotace na světě na FVE, tak musí něco smrdět. A když vláda Topolánkova a následná úřednická nedokáže zamezit tomu, aby tunel 2009 pokračoval i 2010, tak to smrdí ještě více.
A když někteří chtějí ten tunel zopakovat pro jádro (CfD je zaručená provozní podpora, to další ustanovení, že když bude elektřina ještě dražší, tak že to vrátí státu je jen takové šidítko..) tak to raději ani nekomentuji. A chtějí ten tunel dlohodobější a na 4,5x větší výrobu.
ČR nevypsala "v roce 2009 nejvyšší provozní dotace na světě na FVE", žádný tunel pro jádro nikdo zopakovat nechce, CfD není zaručená provozní podpora a žádné "šidítko" že "když bude elektřina ještě dražší, tak že to vrátí státu" to není. Možná tak jedině v případě skoro 150 €/MWh u větrných elektráren, kde vám ten CfD ze záhadného důvodu nevadí.
Nemystifikujte, vypsala je (když zvedla původní provozní podporu, o kterou nebyl zájem, na dvojnásobek, z cca 6 na 12 Kč/kWh.)
O CfD u nás pro VtE nic nevím, víte o tom něco? Já jen vím, že je extrémně obtížné je u nás vůbec postavit a že v jednom kraji byly dokonce zakázané....
Hinkley Point 3 se svým CfD si může dovolit bohatá jaderná velmoc Britanie, ale my ne.
Opět tu mystifikujete sám, Vaněčku. Zde máte provozní podporu a zelené bonusy v inkriminovaných letech, k žádnému zvednutí nedošlo, naopak došlo k poklesu v mezích které umožňoval zákon z roku 2005:
2006-2007: 15,2/14,3 Kč/kWh
2008: 14,9/14 Kč/kWh
2009: 14/13,4 Kč/kWh
Tak kde vidíte nějaké vypsání nebo zvednutí na dvojnásobek v roce 2009?
penize. cz/nakupy/275131-jak-to-bylo-a-je-s-fotovoltaikou-v-cesku
Že "o CfD u nás pro VtE" nic nevíte je poněkud zvláštní, když jste se pod články o "o CfD u nás pro VtE" pokoušel diskutovat, např. zde (v rozporu s pravidly diskusí)
oenergetice. cz/obnovitelne-zdroje/cesku-chybi-projekty-vetrnych-elektraren-ministerstvo-nabizi-stedrou-podporu-ale-zajemci-chybi
My si taky nebudeme dovolovat CfD s cenami jaké má Hinkley Point, opakuji vám to (včetně důvodů proč) teprve asi popadesáté, takže není překvapivé že ani o tom "nic nevíte" a stále si melete svou.
Vámi citovaný pochybný novinářský článek (obhajoba tunelu) nevyjadřuje realitu. Tu stanovily cenové výnosy ERÚ.
Takže novinářský článek je "pochybný" a "nevyjadřuje realitu", protože odporuje ničím nepodloženým Vaněčkovým dojmům. Typická ukázka jak Vaněček pracuje s fakty.
Tak tady to máte i v přehledném grafu, že v roce 2009 k žádnému vypsání dotací nedošlo, naopak byly oproti roku 2008 výkupní ceny nižší, bohužel byly díky špatně napsanému zákonu sníženy příliš málo. ČSVE je taky pochybný zdroj a obhájce tunelu?
csve. cz/clanky/vyvoj-vykupnich-cen-vetrne-energie-a-ostatnich-obnovitelnych-zdroju/278
Je to uveřejněno na straně 4
v
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 8/2006
ze dne 21. listopadu 2006,
kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů
energie, kombinované výroby elektřiny a tepla
a druhotných energetických zdrojů
"zvýšení z 6410 Kč/MWh na 13460 Kč/MWh dodanou do sítě"
Což (jak jistě uznáte) naprosto odporuje vašemu původnímu tvrzení "Když několikanásobně chudší země než Německo vypíše v roce 2009 nejvyšší provozní dotace na světě na FVE".
Emile, nesnažte se diskusi odvést od oficielních úředních vyhlášek. Vy jste v roce 2006 či 2009 nevěděl vůbec nic o fotovoltaice, nevíte ani nyní toho moc, cenu vyhlašovali každoročně, a že okamžik, kdy se naše vyhlášená cena stala nejvyšší na světě někdy v 2009-10, tak se i ČR stala Eldoradem pro stavbu velkých FVE a byla na 1. místě na světě v roce 2010 co se týče výstavby FVE na milion obyvatel.
Následovali jsme Španělsko, kde toto proběhlo již v 2008.
Všechny ostatní země se těchto "tunelů" již vyvarovaly....
A souviselo to s prudkým poklesem cen panelů jako následek počátku hromadné výroby v Číně.
Já se na rozdíl od vás, který tu najednou začal mlít jakési nesmysly o vědomostech v roce 2006 či 2009 apod., nikam diskusi odvést nesnažím, já se naopak striktně držím vašeho prokazatelně nepravdivého tvrzení, které tu diskusi odstartovalo, o tom že prý "několikanásobně chudší země než Německo vypíše v roce 2009 nejvyšší provozní dotace na světě na FVE". Přitom jste sám po úvodních neúspěšných pokusech mě obvinit z "mystifkace" nakonec musel uznat, že cituji: "Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 8/2006" je "ze dne 21. listopadu 2006", tedy rozhodně ne v roce 2009, jak jste tvrdil původně.
Emile, nediskutejte o tom, čemu nerozumíte. Ta cena se stala nejvyšší na světě až v 2009-10, ostatní státy už věděly jak ceny FV panelů padají dolů a výkupní ceny snižovaly, v Německu i několikrát za jeden rok. A tak jsme se 2009-10 stali Eldoradem.
No a teď se staneme (možná) Eldoradem těch cizích firem, které místo toho aby si nyní stavěli nejvíc jaderných reaktorů doma (jako to dělají Číňané s fotovoltaikou), tak se je snaží prodat.....
Mechanizmus Eldorada pro nové JE je trochu jiný: tady jedním výstřelem ulovíte slona (1 reaktor =mnoho set miliard Kč a hlavně smlouva o dotaci na 30-40 let při výrobě, jak jsem psal 4,5 krát vyšší. Kdežto ten fotovoltaický tunel to byl jen lov křepelek nebo divokých kachen (obrazně)....
Jediný, kdo tu zatím ukázal že diskutuje o tom čemu nerozumí, jste opět vy, Vaněčku. Vy jste netvrdil že "se stala nejvyšší na světě až v 2009", ale že ji "několikanásobně chudší země než Německo" vypsala v roce 2009, což jste nakonec sám uznal že není pravda, a teď se pokoušíte své původní tvrzení překroutit.
Vzhledem k tomu že nejste schopen ani napsat správně základní fakta, vaše věštby toho čím se prý "staneme (možná)" jsou leda tak k smíchu.
Žádnou smlouvu o dotaci nikdo neloví a podepsat se nechystá, opět si vymýšlíte a čísla si cucáte z prstu, obě strany se naopak shodují na výkupní ceně (nikoliv dotaci) pod aktuálními tržními cenami.
Emil nám kličkuje, místo aby citoval přesně co jsem řekl, "Když několikanásobně chudší země než Německo vypíše v roce 2009 nejvyšší provozní dotace na světě na FVE...."
zase mlží, i když ví, že
1) ERU vyhlašuje ceny pro každý rok
2) teprve v 2009-10 nastalo to co píši: byly to nejvyšší provozní dotace ve světě na MWh a v roce 2010 jsme byli prví na světě v postavém výkonu FVE, počítáno na milion obyvatel
Tu cenu pro rok 2009 si v cenových výnosech ERÚ najděte sám, cvičně, jsou to veřejné dokumenty na internetu, abyste se přesvědčil, že cena pro 2009 byla stanovena.
A co se týče jeho ubezpečení, že cena z nového jádra bude pod současnou tržní cenou?
a) To říkají asi jen ti, které zastupuje
b) Když se podívám na vysoké ceny, za které se v současnosti silová elektřina nabízí (ceníky ...), tak obyčejní lidé zase doufají, že budoucí cena elektřiny u nás klesne,
jen drahé nové jádro to může pokazit, jak neustále píši... neboť, na rozdíl od fotovoltaického tunelu bude dotované množství TWh cca 10 x VĚTŠÍ, jak jsem argumentoval a co Emil rozporovat neumí (nemůže)
Vaněčku, můžete kličkovat a překrucovat své původní výroky jak chcete, ale v roce 2009 ERÚ žádné nejvyšší provozní dotace na FVE nevypsal, k tomu zdvojnásobení, o kterém jste psal, došlo už v roce 2006, na základě zákona přijatého v roce 2005, od té doby ERÚ provozní podporu jen snižoval v mezích, které mu hloupě napsaný zákon umožňoval. Mlžíte tu jedině vy sám, žádnou cenu si sám nacházet nemusím, už jsem to několikrát udělal, nejprve jste to označoval za "pochybný novinářský článek", abyste v zápětí informace z toho "pochybného novinářského článku" v podstatě potvrdil.
Nikoho nezastupuji, pouze uvádím informace na kterých se shodují jak zástupci ČEZu, tak zástupci státu, tedy obou smluvních stran. A opět jsme u toho, že Vaněček, který prokazatelně nezná ani základní fakta, jak zde ukázal, tyto informace zpochybňuje na základě svých ničím nepoložených dojmů.
V co doufají "obyčejní lidé" je úplně irelevantní, na ceny elektřiny doufání obyčejných lidí
nemá vliv, každopádně to že ceny elektřiny odhadovat neumíte jste už rovněž dostatečně prokázal, viz např. výrok "Cena elektřiny nad 100 Eur/MWh je (nereálný) sen jaderného průmyslu".
Neustále můžete psát jakékoliv nesmysly, v tom vám těžko někdo může zabránit. Ničím nepodložené věštby budoucnosti se opravdu rozporují těžko, ale od člověka který se v minulých věštbách i základních faktech naprosto zásadně mýlí, jsou tyto věštby jedině k smíchu.
Tak jsem to Emilovi našel, místo toho jeho povídání uvádím fakta:
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 8/2008
ze dne 18. listopadu 2008,
kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů
energie, kombinované výroby elektřiny a tepla
a druhotných energetických zdrojů
na str. 5
výkupní cena pro FVE nad 30 kW po 1. lednu 2009 je stanovena 12790 Kč.
Tečka.
Tak stanovil zákon.
Další povídačky jsou zbytečné...
Tak nestanovil zákon, Vaněčku, je to cenové rozhodnutí ERÚ, který tímto rozhodnutím snížil podporu, kterou již 21. listopadu 2006 na základě zákona z roku 2005 stanovil takto, cituji vás: "zvýšení z 6410 Kč/MWh na 13460 Kč/MWh dodanou do sítě". Sám jste to psal a každý si to může v diskusi najít. Nedošlo tedy v roce 2009 k vypsání nejvyšší provozní dotace na světě, jak jste tvrdil původně a není to vina ERÚ, který kvůli špatnému zákonu ani jinou možnost neměl.
Tečka. Další povídačky jsou zbytečné...
Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů ukládá ERÚ aby stanovoval výkupní cenu....
A opět, já o voze, Vy o koze...
Ale její konkrétní výši stanovuje ERÚ, zákon "pouze" omezuje, že "výkupní cena elektřiny z obnovitelného zdroje nesmí klesnout pod 95" % ceny roku předchozího, máte to vše napsané v odkazovaném článku. A právě toto zákonné omezení bylo hlavní příčinou solárního tunelu, protože ERÚ měl svázané ruce a nemohl cenu snížit více. Můžete to okecávat jak chcete, vaše původní nepravdivé tvrzení tím nezakryjete.
Místo povídání si přečtěte tento můj odkaz, už jsem ho výše dával
Je to uveřejněno na straně 4
v
1) Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 8/2006
ze dne 21. listopadu 2006,
kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů
energie, kombinované výroby elektřiny a tepla
a druhotných energetických zdrojů
"zvýšení z 6410 Kč/MWh na 13460 Kč/MWh dodanou do sítě"
2) pozdější přílepek k původnímu zákonu, který uvádíte mohl být stejně rychle změněn zpět na zákon bez přílepku, "mohl" ale nebyl zájem
Mluvte o voze a ne pořád o koze a jiných hloupostech
Žádný odkaz jste nedával, Vaněčku. Už si zase vymýšlíte. Celou dobu mluvím jen o vašem původním nepravdivém tvrzení o vypsání nejvyšší provozní dotace na světě v roce 2009, které si sám vyvracíte. O hloupostech mluvím proto, že ty hlouposti sám plodíte a ještě se to snažíte popírat. Přestaňte popírat co je evidentní a každý si to může v diskusi snadno najít, a přestanu o tom mluvit. Dřív těžko.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Jaderná energie z principu drahá není , ale nesmyslné bezpečností požadavky jí zdražily. Navíc dalším problémem je i špatné ocenění ceny el. energie , kdy každý zdroj , který energii dodává je placen stejně bez ohledu na to jestli je ta elektřina stabilní a nebo ne , regulace se pak platí jinak. Tím se OZE ke škodě odběratelů dostávají cenově na stejnou úroveň jako disponibilní zdroje i když jejich zapojení do sítě je s následnou nutnou regulací je mnohem dražší, proto jsou také například v Německu tak vysoké koncové ceny el. energie.
Na okraj, aby nezapadlo: francouzský jaderný dozor dnes zveřejnil zprávu o návštěvě jejich šéfa B. Doroszczuka na stavbě Flamanville 3, kde, což je ten podstatný předmět sdělení, 14.12. skončily horké zkoušky. Po jejich bohdá úspěšném vyhodnocení hodlá EdF požádat o povolení zavážet palivo do reaktoru, termín 1Q 2024 dále neupřesněn.
Já to Francouzům přeju. Né z "dobroserství", ale spíš že výhledově mají dost práce na stavbách dalších bloků nejen u sebe doma, ale i třeba v Británii a Švédsku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se