Domů
Jaderné elektrárny
Söder: ČR a Německo zatím nedosáhly jednoty v otázce jaderného úložiště
Sklad nízkoaktivního jaderného odpadu JE Dukovany; Zdroj: Archiv EDU
Zdroj: Archiv EDU

Söder: ČR a Německo zatím nedosáhly jednoty v otázce jaderného úložiště

Jaderné elektrárny
3 komentáře
14. červenec 2022, 16:36
ČTK

Česko a Německo zatím nedosáhly jednoty v otázce úložiště jaderného odpadu v blízkosti hranic, uvedl bavorský premiér Markus Söder po dnešním jednání v Praze s předsedou české vlády Petrem Fialou (ODS). Česká republika podle Fialy bere výhrady na vědomí, do detailu státníci dnes nešli.

Söder se k úložišti vyjadřoval kriticky už v minulosti. Mimo jiné to bylo jedním z témat, která Söderovi k projednání s Fialou tento týden navrhl místopředseda bavorského zemského sněmu Markus Rinderspacher z opoziční sociální demokracie. Uvedl, že v Česku se debatuje o čtyřech lokalitách. „Tato místa se nacházejí vzdušnou čárou 45 až 150 kilometrů od bavorských hranic. Mělo by v nich být uloženo asi 14.000 tun vysoce radioaktivního materiálu z českých jaderných zařízení,“ řekl.

V ČR jsou teď ve hře čtyři možné lokality pro úložiště, výběr má být potvrzen do roku 2030. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady mají podle starších odhadů přesáhnout 110 miliard korun.

„Máme hodně otázek kolem úložiště. Jednoty jsme ještě nedosáhli, jsme trochu skeptičtější,“ poznamenal Söder. „Chceme mít dobré informace. Samozřejmě, kdybyste si vybrali jinou lokalitu, byli bychom raději, ale o tom se musí ještě hovořit,“ dodal bavorský premiér.

„Bereme na vědomí, že Bavorsko má určité výhrady a obavy, kterými se budeme muset při dalších krocích zabývat,“ reagoval Fiala.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Turby
14. červenec 2022, 17:40

14000 tun?

Peter Zachara
14. červenec 2022, 19:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

to je tak naklad na tisic kamionov. Prepocitavat to na velkost futbalovych ihrisk sa mi pre hujerov nechce.
.

Ivan Novák
14. červenec 2022, 19:43

Když bylo úložiště středně- a nízkoaktivních odpadů před lety umístěno v Mitterteichu, nikdo se Čechů neptal. Byla jiná doba a jde o jiné materiály, ale proč to nepřipomenout...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516