Domů
Jaderné elektrárny
Spory v německé vládě nadále oddalují rozhodnutí o jaderných elektrárnách
Jaderná elektrárna Isar, Německo, Bavorsko. Autor: Bjoern Schwarz
Zdroj: Bjoern Schwarz

Spory v německé vládě nadále oddalují rozhodnutí o jaderných elektrárnách

Berlín 13. října (zpravodaj ČTK) – Spory v koaliční vládě německého kancléře Olafa Scholze zatím brání rozhodnout o prodloužení provozu německých jaderných elektráren. Sociální demokrat Scholz sice na tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí bude brzy, podle ministra hospodářství Roberta Habecka (Zelení) ale postup blokuje liberální ministr financí Christian Lindner. Habeck už na začátku září řekl, že Německo v zájmu energetické bezpečnosti ponechá v provozu do jara 2023 dvě ze tří jaderných elektráren, které původně plánovalo trvale odstavit na konci letošního roku.

Liberální svobodní demokraté (FDP) ministra Lindnera by chtěli, aby v provozu zůstala všechna tři jaderná zařízení, a to až do roku 2024. Habeck trvá na prodloužení chodu jen dvou elektráren, které chce trvale odstavit na jaře příštího roku.

Habeck na začátku září řekl, že energetická situace vyžaduje převedení atomových elektráren Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku do rezervy, aby mohly být v případě potřeby během zimy využity. Na konci září pak uvedl, že situace je vážnější a že obě elektrárny zůstanou pravděpodobně přes zimu připojené k síti.

Třetí zbývající jaderné elektrárně, kterou je Emsland v Dolním Sasku, provoz prodloužen nebude a zařízení nebude ani součástí rezervy. Nadále se tak počítá s trvalým odstavením elektrárny ke konci letošního roku. To se ale nelíbí liberálům, kteří podobně jako konzervativní opozice CDU/CSU navrhují ponechat v provozu i Emsland.

Německá vláda teď musí oficiálně rozhodnout o rámcových podmínkách, které chod jaderných elektráren prodlouží. Odstavení reaktorů je totiž v Německu určeno zákonem. Podle Habecka hrozí, že pozdní rozhodnutí by mohlo zachování provozu reaktorů znemožnit. Argumentuje mimo jiné tím, že Isar 2 potřebuje opravu a údržbu, aby ho bylo možné po konci letošního roku dál provozovat.

K otázce jaderné energie v Německu se mezitím vyjádřila i švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová. „Když už jsou v provozu, tak bych považovala za chybu je odstavit a místo toho se obrátit k uhlí,“ řekla. Německo kvůli energetické krizi a nedostatku zemního plynu spustilo uhelné elektrárny, které drželo v rezervě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Omega
13. říjen 2022, 13:08

Pořád nevěřím, že by se po deseti letech blbnutí s "poručíme větru, dešti" dokázali vrátit ke zdravému rozumu. Navíc jen za 3 měsíce. To by byl zázrak a ty se nestávají.

Ivan Švančara
14. říjen 2022, 10:16

Je zufalost chodit si po rozumy za Gretkou.

richie
14. říjen 2022, 10:27

presne tak ..zial vyzera to na "obstrukcie" zo strany zaslepenych odporcov JE, pretoze Isar 2 v Bavorsku potrebuje odpoved vo velmi kratkej dobe (technologicke obmedzenia), aby vobec stihla realizovat nevyhnutny servis, ak maju pokracovat vo vyrobe .. akto nestihnu/nerealizuju, tak budu musiet riesit celkove odstavenie, alebo potom po novom roku dlhsiu odstavku s naslednou nevyhnutnou navazkou noveho paliva (ktore ale nemaju).. a asi s tymto tam niekto kalkuluje, ze "..ved mi sme vlastne aj chceli, ale uz sa nedalo.."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se