Domů
Jaderné elektrárny
Švédský jaderný dozor dal zelenou výstavbě hlubinného úložiště, soud žádá více dokumentace

Švédský jaderný dozor dal zelenou výstavbě hlubinného úložiště, soud žádá více dokumentace

Švédský úřad pro jadernou bezpečnost (SSM) v úterý předložil vládě pozitivní stanovisko ve věci udělení licence pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu a zařízení na jeho zpracování. Úřad již na začátku loňského roku předběžně posvětil vybudování zařízení pro zapouzdření odpadu. Své stanovisko vládě předložil i soud posuzující dopad na životní prostředí, který žádá podrobnější dokumentaci.

Žádosti k vybudování prvního úložiště jaderného odpadu v zemi, spolu se zařízením na jeho zapouzdření a rozšířením dočasného skladu, podala společnost Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB), která má ve Švédsku na starost nakládání s radioaktivním odpadem, již na jaře roku 2011.

O vybudování zařízení rozhodne švédská vláda, která tak učiní na základě stanoviska tamního úřadu pro jadernou bezpečnost a soudu posuzujícím záležitosti spojené s půdou a životním prostředím. Oba orgány vládě v úterý předložily svá stanoviska – zatímco jaderný dozor vydání licencí posvětil, soud vládě doporučil vyžádání další dokumentace k měděným kontejnerům, ve kterých má být palivo uloženo.

„Švédský úřad pro jadernou bezpečnost shledal, že SKB má potenciál zajistit bezpečné nakládaní a konečné úložení použitého jaderného paliva tak, aby lidské zdraví a životní prostředí byly uchráněny proti škodlivým účinkům radiace,“ uvedl ANSI Gerhardsson, vedoucí radiační bezpečnosti u úřadu SSM.

Soud požaduje další informace

Soud ve svém stanovisku vládě uvedl, že pro posouzení by byla nutná další dokumentace týkající se kapslí určených k zapouzdření použitého paliva. Podle soudu existují nejistoty o schopnostech kapslí bezpečně uchovat palivo v dlouhodobém horizontu.

„Nejistoty se týkají rozsahu, v jakém mohou být kapsle poškozeny korozí a procesy, které ovlivňují jejich mechanickou pevnost. Celkové posouzení ukazuje, že nejistota ohledně schopnosti kapsle je významná a že veškeré nejistoty nebyly zohledněny v bezpečnostní analýze společnosti SKB,“ uvedl soud.

Výkonná ředitelka společnosti SKB přivítala stanovisko jaderného dozoru, k doporučení soudu uvedla, že společnost věří, že po předložení veškerých požadovaných informací bude vláda schopna licence vydat.

Vládě svá stanoviska nyní předloží i obce dotčené stavbou zařízení, Östhammar a Oskarshamn, ta následně rozhodne o udělení či neudělení licencí. Podle současného časového plánu společnost SKB plánuje zahájit výstavbu úložiště a zařízení pro zapouzdření odpadu počátkem roku 2020, jejich dokončení má trvat zhruba deset let

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se