Domů
Jaderné elektrárny
Švédský jaderný dozor dal zelenou výstavbě hlubinného úložiště, soud žádá více dokumentace

Švédský jaderný dozor dal zelenou výstavbě hlubinného úložiště, soud žádá více dokumentace

Švédský úřad pro jadernou bezpečnost (SSM) v úterý předložil vládě pozitivní stanovisko ve věci udělení licence pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu a zařízení na jeho zpracování. Úřad již na začátku loňského roku předběžně posvětil vybudování zařízení pro zapouzdření odpadu. Své stanovisko vládě předložil i soud posuzující dopad na životní prostředí, který žádá podrobnější dokumentaci.

Žádosti k vybudování prvního úložiště jaderného odpadu v zemi, spolu se zařízením na jeho zapouzdření a rozšířením dočasného skladu, podala společnost Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB), která má ve Švédsku na starost nakládání s radioaktivním odpadem, již na jaře roku 2011.

O vybudování zařízení rozhodne švédská vláda, která tak učiní na základě stanoviska tamního úřadu pro jadernou bezpečnost a soudu posuzujícím záležitosti spojené s půdou a životním prostředím. Oba orgány vládě v úterý předložily svá stanoviska – zatímco jaderný dozor vydání licencí posvětil, soud vládě doporučil vyžádání další dokumentace k měděným kontejnerům, ve kterých má být palivo uloženo.

„Švédský úřad pro jadernou bezpečnost shledal, že SKB má potenciál zajistit bezpečné nakládaní a konečné úložení použitého jaderného paliva tak, aby lidské zdraví a životní prostředí byly uchráněny proti škodlivým účinkům radiace,“ uvedl ANSI Gerhardsson, vedoucí radiační bezpečnosti u úřadu SSM.

Soud požaduje další informace

Soud ve svém stanovisku vládě uvedl, že pro posouzení by byla nutná další dokumentace týkající se kapslí určených k zapouzdření použitého paliva. Podle soudu existují nejistoty o schopnostech kapslí bezpečně uchovat palivo v dlouhodobém horizontu.

„Nejistoty se týkají rozsahu, v jakém mohou být kapsle poškozeny korozí a procesy, které ovlivňují jejich mechanickou pevnost. Celkové posouzení ukazuje, že nejistota ohledně schopnosti kapsle je významná a že veškeré nejistoty nebyly zohledněny v bezpečnostní analýze společnosti SKB,“ uvedl soud.

Výkonná ředitelka společnosti SKB přivítala stanovisko jaderného dozoru, k doporučení soudu uvedla, že společnost věří, že po předložení veškerých požadovaných informací bude vláda schopna licence vydat.

Vládě svá stanoviska nyní předloží i obce dotčené stavbou zařízení, Östhammar a Oskarshamn, ta následně rozhodne o udělení či neudělení licencí. Podle současného časového plánu společnost SKB plánuje zahájit výstavbu úložiště a zařízení pro zapouzdření odpadu počátkem roku 2020, jejich dokončení má trvat zhruba deset let

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.