Svou první jadernou elektrárnu plánuje Polsko uvést do provozu v roce 2033. Do roku 2043 až 9 GW
Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski upřesnil plány Polska na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi a další nahrazování uhelných elektráren. První z šesti 1,5GW bloků má být v provozu do roku 2033. Do roku 2043 je potom v plánu provozovat dalších 3-5 bloků o celkovém výkonu 6-9 GW.
Polsko plánuje po zprovoznění prvního jaderného bloku uvádět postupně každé dva roky do provozu další blok, a nahradit tak vyřazované uhelné elektrárny.
„Termíny jsou výsledkem bilancování instalovaného výkonu v národním energetickém systému. V té době budou bloky vyřazovány z provozu. V první řadě je nezbytné učinit strategické rozhodnutí o způsobu financování,“ uvedl Tchórzewski v úterý na zasedání parlamentního energetického výboru.
Tchórzewski řekl, že vláda jedná s několika potenciálními partnery pro investici s požadavkem, aby takový partner poskytl alespoň 30 % kapitálu a technologii.
„Propojení těchto dvou prvků je v našich rozhovorech nejdůležitější věcí. Výstavba jaderné elektrárny je velmi nákladná. Bylo by nejlepší, kdybychom získali významný příspěvek na půjčky. Toto téma bude v podstatě určovat, kdo s námi bude spolupracovat,“ dodal.
Polský energetický plán
Polská vláda by měla dle slov ministra v létě schválit svůj energetický plán stanovující vývoj polské energetiky do roku 2040. V rámci konzultačního procesu bylo k návrhu obdrženo okolo 1800 připomínek, kritizován byl zejména ze strany větrné asociace.
Té je proti srsti, že se Polsko hodlá téměř zcela zbavit větrných elektráren na pevnině, které aktuálně produkují většinu výroby energie z obnovitelných zdrojů v Polsku. Instalovaný výkon onshore větrných elektráren má dle návrhu klesnout ze 6,4 GW v roce 2020 na pouhých 800 MW v roce 2040, výroba potom z 14,7 TWh na 1,8 TWh.
Negativní odezvu ze strany některých aktérů vyvolává i nedostatečně rychlý odklon od výroby elektřiny z uhlí, které se v současnosti podílí až 80 % na výrobě elektřiny v Polsku. Návrh předpokládá, že podíl uhlí klesne do roku 2030 na 60 % a do roku 2040 na 32 %. Tato výroba pak má být nahrazena jadernými a offshore větrnými elektrárnami.
Polští představitelé uvedli, že se může stát, že země nesplní 15% závazný cíl EU v podílu výroby OZE na konečné spotřebě energie do roku 2020, a to i přes letos plánované aukce na podporu výstavby 2,5 GW větrných elektráren na pevnině a 750 MW fotovoltaických elektráren.
Tchórzewski uvedl, že doufá, že tyto aukce prokázaly dobrou vůli země k dosažení cíle.
„Signály, které dostáváme od Evropské komise, naznačují, že záleží i na dobré vůli,“ uvedl Tchórzewski.
Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Byron, zdroj: Exelon
Mohlo by vás zajímat:
No nevím, moc tomu plánu nerozumím ani nevěřím. Vyřadit 6 GW výkonu větrných elektráren na pevnině , které jediné produkují OZE v Polsku , to je dost zvláštní nápad. Sousední Němci větrníky usilovně staví, Poláci je budou zase bourat. Moc nevěřím ani tomu, že se Poláci stanou novou evropskou jadernou zemí s výkonem jaderek 10 GW do roku 2043. Zřejmě počítají s EPR -1750 MW , který se zatím třeba ve Finsku staví už 15 let. Poláci závislí z 90 % na svém uhlí jistě něco musí vymyslet , jsou teď největšími evropskými "špinavci", na 10 GW v atomu stavěném po roce 2030 by potřebovali nějakých 300 mld. Euro. To je dost.
Poláci je neplánují rychle bourat, ale plánují, že bez nových dotací se nevyplatí větrníky ve vnitrozemí stavět, a ty už postavené po doběhnutí podpor moc dlouho nevydrží.
A 6 reaktorů pro Polsko není žádné nereálné číslo, klidně si to můžou nechat postavit u moře i na jednom jediném místě v rámci jednoho povolení, jako v Indii. I když pokud budou mít pobřežní větrníky, tak by bylo daleko efektivnější mít jaderky na druhém konci republiky a používat je i k dodávkám tepla do měst, ale ještě nejsou s jádrem tak sžití jako Česko, tak spíš nakonec budou postupovat tím primitivnějším Indickým nárazovým způsobem.
TO : Petr
Při obřích potížích, jaké v Evropě vidím s jádrem /Finsko, Francie,Slovensko,Británie/ skutečně polskému záměru budovat 10 GW nevěřím. A Indie ? Ta buduje jádro od 1969, dnes po 50 !! letech tak má 6780 MW = 2 % z instalované kapacity elektráren.
Hmm ještě nemají ani vybráno kdo, kde a za jaké podpory bude stavět, ale za 4 roky jim bude stát první blok..?
Ti kluci z Polska jsou ale optimisti ;) zbytek plánu raději také no comment. Přijde mi, že ten jejich plán je dobrý tak leda pro jeden, ne tak úplně energetický účel...
Čítaj poriadne 1. má satať v 2033 teda 14 rokov nie 4 čoje reálne ak začnú okolo 2025 a každý rok začne výstavba 1 bloku.
Rusko je ochotno postavit polským bratrům jaderné elektrárny s požadovaným výkonem , pokud bude prkenice s dolary řádně provětrána....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se