Vattenfall bude investovat do svých jaderných reaktorů
Švédský energetický gigant Vattenfall ve středu oznámil svůj plán investovat do modernizace bezpečnostních systémů v jaderné elektrárně Forsmark. Investice mají třem tamějším reaktorům umožnit provoz i po roce 2020. Rozhodnutí následuje po vládním prohlášení z minulého týdne o plánovaném zrušení daně z jaderné energie.
Na daň z instalovaného výkonu, která byla zavedena roce 2000, si Švédské energetické společnosti stěžují už delší dobu. Podle nich totiž zmíněná daň v kombinaci s nízkými cenami elektřiny dělá jaderné elektrárny nerentabilními. O nápravu se provozovatelé elektráren snažili i prostřednictvím soudů.
Rámcová dohoda, která byla zveřejněna švédskou vládou minulý pátek, plánuje daň zrušit v následujících dvou letech. Dohoda zároveň umožňuje stavbu dalších 10 reaktorů, které mají postupně nahradit staré uzavírané reaktory.
Potřeba rozsáhlých úprav
Reaktory v jaderné elektrárně Forsmark a Ringhals už jednou prošly rozsáhlými modernizacemi, které jim měly umožnit provoz až do poloviny čtyřicátých let. V říjnu 2014 ale Švédský úřad pro jadernou bezpečnost prohlásil, že do roku 2020 budou muset všechny provozované reaktory mít „robustní stálé zařízení zahrnující záložní energetické dodávky, záložní čerpací systémy a externí zdroj vody, který je nezávislý na stávajících nouzových chladicích systémech.“ Tento nový požadavek znamená úpravy hluboko v reaktorových budovách a případně i v primárních chladících okruzích.
„Modernizace bezpečnostních systémů bude realizována paralelně s programem na snížení nákladů a zvýšení efektivity. Cílem obou těchto programů bude zlepšit konkurenceschopnost zdroje. Po této modernizaci budou reaktory schopné generovat elektřinu až do čtyřicátých let“ – Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby ve Vattenfallu a předseda představenstva Forsmark Kraftgrupp AB.
Ačkoliv představenstvo Vattenfallu již o instalaci třech nezávislých chladicích systémů do tří reaktorů ve Forsmarku rozhodlo, konečné rozhodnutí o přistoupení k modernizaci učiní až představenstvo provozovatele jaderné elektrárny Forsmark Kraftgrupp AB.
Instalace nezávislých chladicích systémů ve všech třech reaktorech má dle Vattenfallu trvat několik let a bude naplánována tak, aby neovlivnila výrobu energie.
Zdroj úvodní fotografie: Hans Blomberg, Vattenfall
Mohlo by vás zajímat:
Jak sem psal v diskusi u dřívějšího článku:
//oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/svedsko-se-obraci-k-jadru-zrusi-dane-chce-nove-reaktory/
o vydírání jaderné loby ve Švédsku, tak nakonec bylo úspěšné, Švédsko zvolilo Švýcarskou a ne Německou cestu (to znamená žádné další jaderné reaktory ale ty stávající, po zvýšení bezpečnosti, nechat dosloužit).
Současně je vidět, že jaderné reaktory 3. generace nejsou bezpečné (selže chlazení=havarie, viz Tree miles island a Fukushima) a že je nutné, cituji
.....mít „robustní stálé zařízení zahrnující záložní energetické dodávky, záložní čerpací systémy a externí zdroj vody, který je nezávislý na stávajících nouzových chladicích systémech.“ Tento nový požadavek znamená úpravy hluboko v reaktorových budovách a případně i v primárních chladících okruzích.
Takže úplný přechod na OZE a odstavení jaderných elektráren proběhne ve Švýcarsku a Švédsku mezi lety 2030-40, což je rozumné. Jen země s velmi silnou jadernou loby plánují v Evropě stavbu nových JE.
A to umožnění stavby až 10 nových rektorů v článku přehlédli vaše oči nebo ideologicky vynechal mozek?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se