Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse se v Británii dohodl na dodávce malých reaktorů pro privátně financovaný projekt
Vizualizace AP300 SMR, Zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Westinghouse se v Británii dohodl na dodávce malých reaktorů pro privátně financovaný projekt

Společnost Westinghouse podepsala dohodu se společností Community Nuclear Power. Cílem spolupráce je nasazení první flotily malých modulárních reaktorů financovaných ze soukromých zdrojů ve Spojeném království. Westinghouse počítá s nasazením čtyř malých reaktorů AP300, které vychází z konvenčních reaktorů AP1000. Výstavba projektu by měla začít po roce 2027 s tím, že zahájení provozu se očekává na začátku 30. let.

Americká společnost Westinghouse oznámila, že uzavřela se společností Community Nuclear Power Limited (CNP) dohodu o výstavbě čtyř malých modulárních reaktorů AP300 v regionu North Teesside v severovýchodní Anglii. CNP chce vyrábět elektřinu do deseti let s tím, že spoléhá na financování ze soukromých zdrojů. Tím je projekt v Evropě výjimečný.

„Tento projekt spojuje osvědčenou technologii Westinghouse a vyspělý dodavatelský řetězec s našimi odbornými znalostmi v oblasti jaderné energetiky. Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s Westinghouse na nasazení technologie v North Teesside,“ řekl Paul Foster, výkonný ředitel Community Nuclear Power.

Region North Teesside zažívá významný průmyslový a ekonomický rozvoj spojený s rostoucí poptávkou po nízkoemisní elektřině. CNP plánuje, že bude plně licencovaným místem pro projekt disponovat do roku 2027.

„Chceme poděkovat společnosti Community Nuclear Power za tuto obrovskou příležitost dodat naši pokročilou a osvědčenou technologii AP300 SMR na trh ve Spojeném království,“ řekl David Durham, prezident společnosti Westinghouse.

Westinghouse sází také na to, že projekt je v souladu s nedávno zveřejněnou konzultací alternativních cest na trh pro nové jaderné projekty v zemi. Vláda Spojeného království plánuje do roku 2050 rozšířit instalovaný výkon v jádru na 24 GW. Klíčovou součástí této strategie je i flotila modulárních reaktorů.

Nový modulární reaktor AP300

Společnost Westinghouse představila malý modulární reaktor AP300 v květnu loňského roku. Jedná se o jednookruhový tlakovodní reaktor založený na technologii AP1000.  Certifikaci návrhu chce společnost získat do roku 2027.

Výstavba prvního bloku má začít v roce 2030 a provoz je plánován na rok 2033. Životnost bloku o výkonu 300 MW udává výrobce na 80 let. Cena se má pohybovat okolo 1 miliardy dolarů (zhruba 23,4 miliardy Kč).

„Náš AP300 SMR se ideálně hodí nejen pro výrobu elektřiny do sítě, ale také pro průmyslové oblasti k výrobě čisté a spolehlivé energie, výrobě vodíku a e-paliva, odsolování a dálkovému vytápění,“ dodal Durham.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se