Domů
Jaderné elektrárny
Žaloba Westinghouse proti jihokorejské KHNP může mít dohru i pro tendr na nový jaderný blok v ČR
Shin Hanul 1 a 2
Zdroj: KHNP

Žaloba Westinghouse proti jihokorejské KHNP může mít dohru i pro tendr na nový jaderný blok v ČR

Výstavba jaderných zdrojů není v Evropě tématem pouze v ČR, ale rovněž v dalších zemích včetně sousedního Polska. Právě kvůli polskému tendru se rozhodla americká společnost Westinghouse zažalovat u tamního federálního soudu jihokorejského dodavatele jaderných bloků KHNP, a případně tak zablokovat jeho nabídku na dodávku reaktorů Polsku. Jihokorejský návrh totiž dle Westinghouse obsahuje licencované prvky, a podle společnosti tak KHNP potřebuje její souhlas.

V případě tendrů na výstavbu jaderných bloků panuje mezi dodavateli často velmi silně konkurenční prostředí vzhledem k omezenému počtu zakázek a jejich značné velikosti. Dodavatele svých prvních jaderných bloků v současné době vybírá i Polsko. Tamní vláda v polovině měsíce uvedla, že v následujících týdnech rozhodne o dodavateli bloku. Vláda letos obdržela nabídky od americké Westinghouse, francouzské EDF a jihokorejské KHNP.

Právě zřejmě nejvýhodnější nabídka od jihokorejského dodavatele vedla před několika dny k podání žaloby u amerického federálního soudu ze strany společnosti Westinghouse. Podle Platts byla žaloba podána zřejmě poté, co se společnost Westinghouse dozvěděla o tom, že polská vláda chystá podepsat předběžnou dohodu s jihokorejským dodavatelem o nákupu jeho technologie.

Aktuální rozepře je výsledkem dlouhodobého sporu společností Westinghouse a KHNP ohledně duševního vlastnictví, kdy Westinghouse trvá na tom, že jihokorejský blok APR1400 využívá licencovanou technologii reaktoru System 80, kterou společnost získala v roce 2000.

Společnost Westinghouse podle Platts v podané žalobě uvádí, že KHNP vyžaduje její souhlas za účelem dodržení legislativy USA, která omezuje sdílení jaderných technologií s jinými zeměmi. Na základě této legislativy je pro sdílení jistých technologií s jinými zeměmi vyžadován také souhlas amerického ministerstva energetiky.

V žalobě Westinghouse nadále uvádí, že KHNP toto právo uznala prodejem svých čtyř jaderných bloků APR1400 do Spojených arabských emirátů v roce 2010. V tamní jaderné elektráren Barakah byl třetí ze čtyř jaderných bloků spuštěn před několika týdny, a elektrárna je tak velmi blízko celkovému dokončení.

Společnost dále uvedla, že se dozvěděla o záměru KHNP podepsat memorandum o porozumění s polskou vládou ohledně dodávek bloků APR1400. Poskytnutí technické dokumentace Polsku v rámci tohoto memoranda by však dle Westinghouse vyžadovalo její souhlas, stejně jako zmiňované schválení ze strany amerického ministerstva.

Dopad na jaderný tendr v ČR?

Případné kroky ze strany amerických soudů by však nemusely mít dopad pouze na jaderný tendr v Polsku. Podle Platts společnost Westinhouse požádala americký soud zakázat KHNP sdílet informace technické povahy spadající pod příslušnou legislativu nejen s Polskem, ale také s Českem a Saúdskou Arábií, které rovněž zvažují výstavbu bloků APR1400.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Richard Vacek
27. říjen 2022, 14:03

Dnes už se války vedou často prostřednictvím právníků. V nouzi nejvyšší by v Polsku mohlo padnout podezření, že agenti z Jižní Koreje vyhodili nějaký muniční sklad.

Maly Jarda
27. říjen 2022, 18:12

Když se Američanům nepodařilo zničit korejskou jadernou energetiku skrze minulého korejského prezidenta který byl americký kádr a protijaderný fanatik .. tak se snaží korejce paralyzovat takto .. holt spojenci za všechny peníze

Pravoslav Motyčka
27. říjen 2022, 18:23

Kdyby Evropa byla co k čemu pak už dodavatelé JE nestíhají jako stavitelé FVE a na nějaké soudní spory by nikdo ani nemyslel.....

Roman Čejka
27. říjen 2022, 21:15

Westinghouse měl být už dávno vyřazen pro útok Američanů na infrastrukturu Evropské unie.

Martin P
28. říjen 2022, 09:09

A to si jenom myslíte a nebo to víte? Zdroj?

Ivan Švančara
28. říjen 2022, 11:19

napr. zdrojom utoku rusov na Vrbetice je moje ocite svedectvo tych dvoch, ako prchali na bicykli.

Zdeves Pavel
28. říjen 2022, 10:55

Tak plyn už máme, teď ještě zlikvidovat po Rosatomu i ostatní dodavatele JE. Čistá obchodní praxe US nejprve to zkusit přes právníky no a potom když to nezabere.....praxi máme s NS 1 a 2.

Josef Nosek
28. říjen 2022, 15:08

Když máte Američany za spojence, tak už nepotřebujete nepřítele.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se