Zavážka paliva do reaktoru pátého bloku JE Tianwan byla dokončena

DomůJaderné elektrárnyZavážka paliva do reaktoru pátého bloku JE Tianwan byla dokončena

První zavezení jaderného paliva do pátého bloku Jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Ťiang-su bylo dokončena minulý čtvrtek (9. 7. 2020). V pátek to oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Umístění paliva do reaktoru „položilo základ pro očekávané první připojení bloku k síti“, dodala společnost.

Bloky č. 5 a 6 v areálu JE Tianwan jsou součástí třetí fáze výstavby elektrárny. Oba reaktorové bloky budou čínským typem tlakovodních reaktorů ACPR-1000 s instalovaným výkonem 1080 MWe. První betonáž pátého bloku byla zahájena 27. prosince 2015 a šestého bloku 7. září 2016. Společnost CNNC plánuje spuštění komerčního provozu obou bloků do konce roku 2021.

Tianwan 3 a 4; Zdroj: Rosatom

Čtyři bloky VVER-1000 již v provozu

První čtyři reaktorové bloky JE Tianwan byly dodány Ruskou federací a jsou designu Gidropress VVER. Se stejnými bloky se počítá i v rámci čtvrté fáze dostavby elektrárny (Tianwan 7, 8).

Bloková dozorna jaderné elektrárny Tianwan 4; Zdroj: Rosatom

První fáze výstavby elektrárny (blok 1 a 2) probíhala na základě dohody o spolupráci mezi Čínou a Ruskem. K prvnímu lití betonu pro stavbu bloku došlo v říjnu 1999 a oba bloky byly spuštěny v červnu a září 2007. Druhá fáze (blok 3 a 4) jsou totožné jako první dva a zahrnují dva ruské tlakovodní reaktory VVER-1000 s instalovaným výkonem 1060 MWe. Betonáž třetího bloku byla zahájena v prosinci 2012, zatímco stavba čtvrtého bloku začala v září 2013. Komerční uvedení do provozu zvládl třetí blok v únoru 2018 a čtvrtý blok v prosinci téhož roku.

Dostavba největší jaderné elektrárny

V březnu 2019 došlo k podpisu generální smlouvy na výstavbu Tianwan 7 a 8, mezi AtomStroyExport, strojírenskou divizí ruské společnosti Rosatom a čínskou CNNC.

Podpis smlouvy o dodávkách paliva od společnosti TVEL pro budoucí bloky Tianwan 7, 8; Zdroj: Rosatom

Až budou všechny plánované bloky JE Tianwan spuštěny, půjde o světově největší jadernou elektrárnu s osmi reaktorovými bloky a souhrnným elektrickým výkonem 8100 MW.

JE Tianwan; Zdroj: CNNC

Jaderná elektrárna Tianwan je vlastněna a provozována společností Jiangsu (Ťiang-su) Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).