Domů
Klima
Slovenské ministerstvo navrhlo klimatický zákon. Dle něj má země dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality
Ilustrační foto uhelné elektrárny Turow. Foto: Martina Patočková
Zdroj: Martina Patočková

Slovenské ministerstvo navrhlo klimatický zákon. Dle něj má země dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality

Slovenské ministerstvo životního prostředí přišlo s návrhem historicky prvního slovenského zákona o klimatu. Ten by legislativně zakotvil cíl země dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Návrh nového zákona představilo v pondělí slovenské ministerstvo životního prostředí, jak informoval server Euractiv. Mimo uhlíkové neutrality zákon rovněž stanovuje střednědobé cíle pro snižování emisí na úrovni celého státu, ale také regionů, měst nebo podniků. V České republice prozatím podobný zákon chybí, ačkoli se o nutnosti jeho přijetí diskutuje již dlouhou dobu.

"Je to náš první klimatický zákon v historii. Poprvé se dozvíme, jak přizpůsobit naši zemi výzvám 21. století," uvedl ministr životního prostředí Ján Budaj, který nový zákon představil.

Zákon obsahuje mimo jiné i procedurální předpisy, například dává občanům možnost podávat klimatické žaloby na stát v případě, že neplní své povinnosti při plnění klimatických cílů. Podobná žaloba byla již v Česku úspěšná. Zákon také vytváří Radu pro klima, která bude mít pravomoc kontrolovat jednotlivá ministerstva při plnění klimatických plánů a v případě potřeby jim ukládat sankce.

"Většina klimatických politik nevzniká na našem ministerstvu. Cílem tohoto zákona je působit na ostatní ministerstva a určitým způsobem je dobrovolně motivovat k plnění jejich sektorových cílů," uvedl Milan Zvara z ministerstva životního prostředí.

Ačkoliv byl zákon veskrze přijat nevládními organizacemi, některé jeho části jsou kritizovány. Například dle Klimatické koalice by sice zákon mohl zlepšit ochranu klimatu na Slovensku, ale cíle snižování emisí nejsou dostatečné.

"Máme silné obavy, že dekarbonizační cíle pro jednotlivá odvětví nejsou dostatečné. Není nám jasné, jak je analytici vypočítali, a v tomto ohledu je považujeme za slabé ambice," uvedla Dana Mareková z Klimatické koalice.

Sektorové cíle a závazky se týkají pouze těch oblastí, které jsou mimo systém obchodování s emisemi (EU ETS) - tedy silniční dopravy, budov nebo zemědělství. Na tyto emise se nyní soustředí i Evropská komise. Pro energetiku a těžký průmysl, tedy odvětví s největšími emisemi, návrh stanovuje pouze obecný cíl snížit emise do roku 2030 o 62 % oproti úrovni z roku 2005 a ponechává regulaci na evropském systému obchodování s povolenkami.

Návrh zákona budou moci nyní připomínkovat zainteresované strany, státní instituce a místní orgány. Konečnou verzi zákona pak musí schválit vláda a následně parlament.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
1. únor 2023, 00:25

No tak takový zákon je vcelku snadné napsat i schválit akorát současné technologie technickou nulu prakticky neumožňují , je to ekonomická sebevražda a předpoklad že ty budoucí technologie vzniknou je sázka do loterie. Slováci by měli především co nejrychleji dostavit svojí JE rozvést z ní teplo co nejdál to půjde a spálit přebytečnou elektřinu v tepelných čerpadlech....

Michal K.
1. únor 2023, 08:45

potrebne dodat, ze vlada je v demisii a takisto tento minister.

Na to, ze su v demisii je to odvazny navrh zakona.

Urcite treba spomenut vnimanie reality tohto pana Ministra, co napriklad ilustruje jeho oznacenie medveda za vegetariana.

Co sa tyka vasich praktickych navrhov, musite skusit inu krajinu ako Slovensko. My zdravemu rozumu nedame ziadnu sancu.

minduton
1. únor 2023, 09:20

Je to dost daleko v čase, aby to reálně nikoho k ničemu nezavázalo, zároveň dost blízko v čase na to, aby to vypadalo dost akčně. Správně koncipovaný závazek, takový čínsky koncipovaný.

minduton
1. únor 2023, 09:10

Předpokládám, že environmentalistka Mareková žije na nějaké pěkné zemělodi (kdo neví, co je tím myšleno, tak si vygoogluje), protože jinak taková prohlášení považuji za vrchol pokrytectví. Nic jiného. Pokud chce někdo hlásat, měl by jít příkladem a to ne jen kousek, ale o několik délek vpředu.

hellokitty
1. únor 2023, 09:25

je to iba navrh zakona, ale miestni diskuteri uz maju jasno v tom, ze nieco take je vlastne zbytocne, asi uz su moc stari a nemaju vlastne deti ani vnucata, ktorym dnes chystaju ten buduci svet

Zbyněk Poisl
1. únor 2023, 16:59

Pokud bude lidstvo nahrazovat jádro uhlím a plynem, a auta se spotřebou 4l nafty na 100km elektromobily se spotřebou 12kg hnědého uhlí na 100km, tak svých klimatických cílů dosáhne na Svatého Dyndy!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se