Domů
Komoditní trhy
Analytici: Ceny plynu můžou dále reagovat na ruskou protiofenzivu v Kurské oblasti
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Analytici: Ceny plynu můžou dále reagovat na ruskou protiofenzivu v Kurské oblasti

Evropský trh se zemním plynem v tomto týdnu zažívá vyšší cenovou volatilitu, důvodem jsou opět obavy o dodávky ruského plynu. Zprávy o připravované ruské protiofenzivě v Kurské oblasti tak na začátku týdne zřejmě podpořily růst cen plynu. Ruské území pod kontrolou Ukrajiny je klíčové z pohledu tranzitu plynu přes Ukrajinu, jelikož se na něm nachází poslední předávací bod, přes který ještě proudí ruský plyn na Ukrajinu a dále do Evropy.

Podle Christopha Halsera, analytika společnosti Rystad, se očekává, že boje budou probíhat i v okolí města Sudža, v jehož blízkosti se nachází kompresorová stanice a předávací bod, přes který ještě stále proudí ruský plyn. Přes ostatní hraniční body na rusko-ukrajinské hranici přestal zemní plyn proudit v posledních letech. Další aktivní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropy skrz plynovody je poté pouze plynovod TurkStream vedoucí skrz Turecko.

"Protiofenziva v Kurské oblasti za účasti severokorejských vojáků ohrožuje dodávky ruského plynu do Evropy," uvedl podle serveru Montel Christoph Halser.

Očekávaný útok "je dnes rozhodně faktorem podporujícím ceny, protože trh počítá s rizikem možného poškození infrastruktury, vzhledem k tomu, že se v oblasti nachází měřicí stanice Sudža," uvedla v tomto týdnu pro server Montel Marina Tsygankova ze společnosti LSEG.

Obavy o dodávky ruského plynu do Evropy tak přicházejí v době, kdy teploty klesají pod průměrné hodnoty, což tlačí nahoru spotřebu pro vytápění. Dále k tomu se velké části Evropy od začátku měsíce potýkají s velmi nízkou výrobou elektřiny z větru. To obvykle vede k vyšší spotřebě plynu v plynových zdrojích za účelem výroby elektrické energie.

Poteče plyn přes Ukrajinu i v příštím roce?

Téma budoucnosti dodávek ruského plynu po konci letošního roku udržuje evropský trh v bdělosti. V posledních měsících se objevují různé spekulace o jednání o dodávkách plynu z Ázerbájdžánu, který by mohl téct přes Ukrajinu.

Přestože všechny původní oficiálně nepotvrzené zprávy byly rychle dementovány, jistá jednání mohou probíhat. Této skutečnosti nasvědčuje i včerejší oznámení slovenské společnosti SPP, která uzavřela krátkodobý pilotní kontrakt s ázerbajdžánskou společností SOCAR.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se