Domů
Komoditní trhy
Cena plynu pro evropský trh přesáhla 300 eur za megawatthodinu
zemní plyn, plynový hořák
Zdroj: Pixabay

Cena plynu pro evropský trh přesáhla 300 eur za megawatthodinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes přesáhla 300 eur za megawatthodinu (MWh). Ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září dopoledne vykazovala růst o více než šest procent skoro na 316 eur (7792 Kč) za megawatthodinu. V předchozích dvou dnech byla přitom poměrně stabilní.

Dražší byl zemní plyn jen bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině, kdy se jeho cena začátkem března krátce dostala až ke 345 eurům za MWh. Ještě ten den ale klesla zpět pod 200 eur/MWh. Za stále vyššími cenami plynu v Evropě stojí právě nedostatek této suroviny ve spojitosti s ozbrojeným konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem.

Trh vyhodnocuje ohlášené další přerušení dodávek ruského plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1. Rusko oznámilo, že od 31. srpna na tři dny dodávky Nord Streamem zastaví. To podnítilo obavy, že by se již tak silně omezený tok plynu z Ruska mohl úplně zastavit, pokud by se dodávky po přerušení znovu neobnovily.

Růst cen plynu přispívá i k silnému růstu cenu elektřiny. Cena termínového kontraktu na elektřinu na burze EEX v Lipsku ve středu uzavřela na rekordních 709 eurech (přes 17.480 Kč) za megawatthodinu. Za poslední dva týdny vzrostla asi o 50 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Martin
25. srpen 2022, 14:14

Ještě chvilku a než si doma topit, bude levnější variantou si zaletět na 3 týdenní dovolenou k moři včetně all-inclusive :D

minduton
25. srpen 2022, 21:05

Co udělá s cenama odpojení záporožské elektrárny? Zelenskyj se kasal, že spasí s ukrajinskou elektřinou EU, a jak vidím, bude z toho leda kulové. Spíš se na Ukrajinu bude muset ještě dodávat.

Jan Kropáč
25. srpen 2022, 21:16

No tak jsem si spočítal, že až nebudu mít smlouvu, koupím elektrocentrálu. Vyjde to až 2x levněji, než kupovat elektřinu na spotu.

minduton
28. srpen 2022, 18:11

Typická elektrocentrála má účinnost 10 % (pouze), takže sněte dál.

Karel Salaj
26. srpen 2022, 14:06

Rusko má tolik plynu, že ho spaluje aby se ho zbavili. Asi jsme si s těma embargama pěkně po... li zivot.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se