Domů
Komoditní trhy
Ceny na dodávku elektřiny z OZE v rámci PPA kontraktů vzrostly v Německu nad 100 €/MWh
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Ceny na dodávku elektřiny z OZE v rámci PPA kontraktů vzrostly v Německu nad 100 €/MWh

Cenová hladina smluv na nákupu elektřiny z OZE se na konci loňského roku výrazně zvýšila. Cenová hladina pro větrné elektrárny na pevnině v prosinci dokonce překonala 100 EUR/MWh. Uvádí to monitoring cen PPA energetického portálu Energie & Management ve spolupráci se společností Enervis.

Smlouvy na výkup elektrické energie, takzvané PPA (power purchase agreement), jsou nástrojem pro zajištění výkupu elektrické energie přímo od provozovatelů energetických zdrojů, a to zejména v případě kdy tyto zdroje nemohou získat zaručenou výkupní cenu či jinou formu provozní podpory. Vývoj cen uzavíraných PPA může investorům i odběratelům poskytnout důležitou informaci při rozhodování o výstavbě nových zdrojů elektřiny.

Cenová hladina PPA v Německu se v průběhu roku 2021 neustále zvyšovala, přičemž v prosinci došlo k obzvláště prudkému nárůstu. Větrné elektrárny na pevnině starší než 20 let, kterým tudíž vypršela provozní podpora, dosahovaly v prosinci 2021 v rámci dvouleté smlouvy o dodávkách na roky 2022 a 2023 fixní ceny mezi přibližně 107 a 142 eury za MWh. Oproti cenám z listopadu se jedná o nárůst o 42 až 52 EUR/MWh, tedy o 58 % až 64 % během jednoho měsíce.

Cenové rozpětí dvouletých PPA pro větrné elektrárny na pevnině starší než 20 let. Zdroj: Enervis

Ještě na začátku roku 2021 se tržní ceny větrných PPA pro tyto elektrárny pohybovaly na úrovni 27 až 41 EUR/MWh. Od té doby měsíc od měsíce rostly, obdobně jako vývoj termínových kontraktů s elektřinou. V prosinci bylo poprvé možné dosáhnout třímístných cen.

Ceny desetiletých PPA kontraktů pro nové pozemní fotovoltaické elektrárny v loňském roce rovněž zaznamenaly stálý nárůst, i když na nižší úrovni. I zde byl patrný trvalý vzestupný trend s výrazným skokem v prosinci. Od ledna 2021 se ceny PPA zvýšily z rozmezí mezi 30 až 37 EUR/MWh na listopadových 52 až 60 EUR/MWh. V prosinci pak došlo k prudkému nárůstu na 68 až 76 EUR/MWh, zatímco cena termínových kontraktů na elektřinu, interpolovaných na 10 let, se podle výpočtů společnosti Enervis poprvé dostala na trojcifernou hodnotu, když dosáhla 100,20 eur.

Cenové rozpětí desetiletých PPA pro nové velké fotovoltaické elektrárny. Zdroj: Enervis

Jak společnost Enervis dospěla k cenovým rozpětím PPA?

Analytici společnosti Enervis použijí jako základ výpočtu průměrnou cenu pro příslušné produkty ročních dodávek na termínovém trhu na burze EEX, která je základem pro stanovení ceny těchto dlouhodobých smluv na dodávky, a tu následně upraví o:

  • výrobní profil specifický pro danou technologii a lokalitu,
  • náklady na nezbytné procesy spojené s prodejem elektřiny a rizikovou prémii,
  • aktuální cenová pásma pro záruky původu. A to proto, že elektřina z OZE, na rozdíl od dotovaného přímého prodeje, dostává záruky původu, a může tak být prodávána jako „zelená“ elektřina.

Kompletní metodika výpočtu je uvedena zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(46)
Vojvodik Petr
23. leden 2022, 11:34

Hurá, ee za cenu zmrzliny.

Tedy hodně drahé.

minduton
23. leden 2022, 11:39

Vždyť Cyrani přece sliboval, že přes 70 EUR/MWh se elektřina dlouhodobě dostat nemůže, jelikož OZE jsou v tom případě už levnější, ne?

Jenže človíček zapomněl na to, že za těch 70 EUR/MWh je elektřina z OZE, co se postavily ještě "za levno", ne z těch, co se (už) budou muset stavět za draho. Číňan už za polozadarmo žádné FV panely prodávat nebude, naopak si přimastí ještě navíc kapsu za 8x dražší mezioceánskou dopravu, no a ta balza z Ekvádoru na vrtule asi taky není zdrojově bezedná.

energetik
23. leden 2022, 12:28

Když roste cena i z nových jaderných zdrojů, tak proč by si nemohli přihodit i ostatní zdroje když po nich roste i poptávka, zvláště když jsou stále pod cenou nového jádra? Nikdo dobročinnost dělat nebude, jederníci už vůbec, tak proč by ostatní měli?

Emil
23. leden 2022, 12:54

Rádobyenergetiku, cena elektřiny neroste kvůli jaderným zdrojům, jejichž cena nijak nevzrostla a tržní cenu elektřiny neurčují, rostla zejména kvůli rostoucí ceně zemního plynu, bez jehož zálohy se výroba z občasných zdrojů neobejde.

Maly Jarda
23. leden 2022, 22:48

Čína je schopná komukoliv postavit perfektně ekologickou jadernou elektrárnu schopnou dodávat elektřinu a teplo dalších 50 let za 3-4 miliardy dolarů na klíč , Rusové to samé s vyšším výkonem za 5 miliard dolarů

.. všochno ostatní jsou prázdné plky

A.O
24. leden 2022, 10:23

Hualong one i VVER 1200 mají projektovanou životnost 60 let.

Zároveň pochybuji o tom, že by si Rus, nebo Číňan v Evropě nechtěl lehce přilepšit a jeho cena by byla lehce vyšší než doma, mno pořád velice dobře konkurence schopná.

Jenom pro upřesnění.

energetik
24. leden 2022, 15:23

Nepřátelé ani otrokářské režimy neuznávající základní lidská práva zde stavět nic nebudou.

A.O
24. leden 2022, 19:58

Ale FVE panel z "otrokářského režimu nedodržujicího lidská práva" si na střechu dáte

energetik
25. leden 2022, 06:46

A.O Já rozhodně ne.

Petr prochaska
23. leden 2022, 12:45

V tomto případě v článku se jedná o již postavené větrníky. Cena elektřiny na trhu je vysoká, tak proč by prodávali větrníky za levno?

Emil
23. leden 2022, 13:01

Tím ovšem padá argument o tom, jak tu bude již co nevidět záplava levné elektřiny z nových OZE, protože kdo by kupoval drahou elektřinu z již postavených zdrojů, když může mít levnou z nových, že...

energetik
23. leden 2022, 14:04

Záplava levné energie z OZE je více nadějná než z jádra po 70 letech obrovských škodách a dotované marné snahy o její komerční prosazení.

Stačí počkat ještě pár měsíců, jak bude více slunečního svitu, bude se to tu valit z Německa, Rakouska a nově už i z Polska.

A.O
23. leden 2022, 14:27

A až svítit nebude?

Nebo vy jste schopen poučit větru, dešti?

Emil
23. leden 2022, 14:30

Klidně vám to zopakuji znovu: níže na str. 262 je vidět výše dotací do různých zdrojů mezi lety 2008-2016 v EU. Nejrychleji "překvapivě" rostou dotace do OZE, v roce 2016 to bylo 75 miliard Eur, do fosilních paliv 55 miliard Eur a do jádra 4 miliardy Eur.

ec. europa. eu/energy/sites/ener/files/documents/energy_prices_and_costs_-final_report-v12.3. pdf

Takže ty vaše pohádky o obrovských škodách a dotacích vyprávějte někomu, kdo jim uvěří.

Petr prochaska
23. leden 2022, 15:14

Za pár měsíců sice bude více svítit, ale ceny stejně zůstanou vysoké. Ceny emisních povolenek jsou totiž vysoké.

Jirka
23. leden 2022, 21:09

No, to vypadá jako, kdo počká tak dostane půlku roční spotřeby elektřiny zdarma.... V létě přes den bude elektřina asi levná.bo jí možná bude i přebytek......ale co večer a v zimě?? To tu letní slevu zaplatíte i s úroky. Šílenost, že by nám spotřebitelům měli oze snad ještě i platit bud-li nutné kvůli stabilitě sítí zvýšit odběr a pálit přebytek e je také scifi..aby mohli provozovatelé oze platit, napřed musí někde vydělat....Tak to v ekeonomice chodí, to že je, že je elektřina z fv a větru relativně levná je jen díky tomu, že černá energetika ještě stále jede. Až nebude jiná alternativa, nezásobení ekonomiky dostatečným množství energie bude mít za následek zdražení všeho. Bude to stejné jako dnes s plynem.. stačí jen kec o zdržení dodávek a letí to nahoru...a to i pres to že plyn narozdíl od elektřiny jsme schopni poměrně efektivně skladovat..

De Carbon
23. leden 2022, 12:21

Tak nakonec pomaha predrazeny plyn k vysoke rendite novych OZE. Ted OZE poroste jako houby po desti. A fosil pujde ke dnu jeste drive.

ll
24. leden 2022, 20:00

Proto všichni shánějí uhlí.

feliz navidad
23. leden 2022, 14:40

To už je ta laciná energie z OZE jak tady někteří pořád tvrdí?

miro novak
23. leden 2022, 16:48

To predsa rozni Vaneckove, hlpbovia, deuhlikovci nikdy, ale skutecne nikdy(po Klausovsku) netvrdili.

hlpb
23. leden 2022, 17:02

Za mě ta cena je fajn, pořád je pro firmy, které uzavřou PPA mnohem nižší než na trhu, a samozřejmě vydělají více firmy, které mají VTE a FVE = více peněz na další VTE a FVE. Jen připomínám, že ve jaderné Francii byla celý týden cena cca 250 -300 €/MWh v průměru o 100 € vyšší než v Německu. V listopadu byla cena v Německu v aukci na nové středně velké FVE 50 €/MWh, v Maďarsku a Polsku to bylo 45 €/MWh, např. ve Španělsku 25 €/MWh. Samozřejmě velké FVE se v Německu už několik let staví bez dotací. Pozitivně beru i aktuální vysoké ceny EE v Evropě, protože budou znamenat raketový nárůst OZE v celé Evropě.

Emil
23. leden 2022, 17:26

Průměrná spotová cena ve Francii za tento týden je 227 €/MWh a v Německu 167 €/MWh, takže to je v průměru o 60 €/MWh vyšší a nikoliv o 100 €/MWh. A připomínám že je to spotová cena, za kterou jaderné elektrárny elektřinu obvykle neprodávají, takže ve skutečnosti nevyjadřuje nic o cenách elektřiny z jádra ale spíš o cenách elektřiny z plynu a OZE.

V německých aukcích se nesoutěží konkrétní cena jako např. při rozdílovém kontraktu, ale soutěží se plovoucí tržní prémie, takže těch 50 €/MWh je minimální garantovaná ceny, ta skutečná cena je v současnosti mnohem vyšší právě kvůli vysoké tržní ceně elektřiny.

Jestli ta uzavřená cena desetiletých PPA kontraktů bude ve výsledku nižší než na trhu se teprve ukáže, výrobci si to evidentně nemyslí, jinak by za takovou cenu elektřinu neprodávali a počkali si na tu vyšší tržní cenu.

hlpb
23. leden 2022, 19:54

Emile, snaž se jak chceš, ale všichni vidí kam vede francouzská závislost na JE = Francouzi mají v zimě jednoznačně nejdražší energii v celé Evropě TEČKA. EDF bude muset poskytnout slevu 8 miliard €, aby ulevila lidem a firmám. Toto opatření znamenalo pokles akcií EDF o 25%. EDF je totálně nejhorší energetická firma v Evropě, díky chybné závislosti na poruchové JE zaznamenala obrovský propad akcií za půl roku o 40%. Žádnou další energetickou firmu toto nepotkalo. Pro jadernou energetiku ve Francii je to totální fiasko až katastrofa. Navíc má obrovský problém v HP C, který je stejné konstrukce jako čínský reaktor Taishanu. Kde se vyšetřuje problémy s palivovými tyčemi, dokonce se mluví o konstrukční chybě tlakové nádobě reaktoru. Už teď to znamená další zdržení HP C a jestli se potvrdí tyto předpoklady, bude to znamenat katastrofu pro HP C a Sizewell C .

Ivan Novák
23. leden 2022, 20:20

A proto E. Macron pro svou kampaň k nadcházejícím francouzským prezidentským volbám obrátil, přestal tlačit na snížení podílu JE a naopak navrhuje začít stavět nové.

Pokud jde o ceny: odběrové diagramy těch PPA VTE, řekl bych, kopírovat skutečnou spotřebu odběratele spíše nebudou. Asi bude třeba, až přijde na věc, něco dokupovat nebo odprodávat, že. Jde o to, kdo jak sází a jestli se příští poškození budou schopni z něj hojit nebo ne. Písaříkovi s Bohemkou to vyšlo, ale to nemusí platit pro každého.

Emil
23. leden 2022, 20:46

Bláho, to je právě hluboký omyl. Nejdražší elektřinu v celé Evropě mají stále Němci, oproti Francii s naprostým přehledem. Spotové ceny o skutečných cenách na fakturách spotřebitelů nevypovídají vůbec nic. EDF už teď musí prodávat 100 TWh ročně za regulovanou cenu 42 €/MWh, což je úplně jiná cena než jakou tu šermujete v případě spotových cen, za které se prodává elektřina zejména z OZE a plynu.

Co bude muset EDF poskytnout vůbec není jisté, ani na jakém právním základě by k tomu mělo dojít, protože těžko lze něco takového veřejně obchodované společnosti nařídit. Spíš to budou jen takové populistické hrátky v předvolebním boji ve Francii.

Koukám že když vám nevyšlo strašení blackoutem a rozsáhlými neplánovanými odstávkami jaderných elektráren - jejich průměrný výkon byl v minulém týdnu prakticky stejný jako před rokem (48,6 vs 49 GW), tak jste si našel nového strašáka, o kterém však sama EDF říká: "EDF explains Wednesday that it has suffered “a phenomenon of mechanical wear of certain assembly components” and that this “does not call into question the EPR model”." Kdyby se jednalo o tak "obrovský problém", jak uvádíte, tak by asi těžko došlo před pár týdny ke spuštění reaktoru stejného typu ve Finsku. Pro vaši informaci: vnitřní vestavba reaktoru EPR obsahuje deflektor, který usměrňuje tok chladiva aktivní zónou, takže pravděpodobně dojde pouze k úpravě tohoto deflektoru, případně k modifikaci paliva. Ostatně problém s netěsnostmi palivových proutků se podobně řešil i v počátcích provozu v Temelíně.

hlpb
23. leden 2022, 20:55

Všichni vědí, že u Macrona jde jen o populistické prohlášení před volbami. EDF a obecně JE je v Evropě v obrovské krizi, Francie díky problémům má odstaveno aktuálně 25% reaktorů = nejdražší energie v Evropě. Čínské problémy mohou být pro EDF fatální, zastavily práce na francouzské JE ve Flamanville, která už tak je nekonečná, a znamená to problémy i pro HP C a Sizewell C.

hlpb
23. leden 2022, 21:08

Emile, ty ceny jsou jen tvůj sen, brutální propad akcií o 40% vypovídá zcela jasně.

Uvidíme, dle posledních zpráv jsou problémy mnohem větší než se původně zdálo.

Ukazuje se, že Čína lhala o počtu poškozených tyčí místo přiznaných 5 bylo poškozeno 70, níže poslední informace k tomuto ptroblému.

28. listopadu Radio France International Chinese zveřejnilo tvrzení informátora, která jsou v rozporu s oficiálními prohlášeními bagatelizujícími rozsah poškození palivových tyčí v jaderném reaktoru Taishan 1 v Taishan, provincie Guangdong.

Informátor, který pracuje ve francouzské jaderné energetické společnosti, varoval, že bylo poškozeno více než 70 palivových tyčí, což je 14krát více, než kolik přiznalo čínské ministerstvo pro ekologii a životní prostředí (MEE) v červnu, když uvedlo, že bylo poškozeno „asi pět“ tyčí. . Oznamovatel navíc tvrdil, že poškození může souviset s „chybou v designu“.

Francouzský regulátor jaderné energetiky Autorité de sûreté nucléaire (ASN) pod tlakem veřejného aktivismu včera oznámil , že zastaví vývoj reaktoru EPR ve Flamanville v Normandii, který používá stejný design jako Taishan, a čeká na vyšetřování poruch v Taishanu. .

„Na místě [Flamanville] je před zahájením provozu ještě potřeba udělat hodně práce a musí být zajištěna zpětná vazba ze zkušeností s odchylkou EPR na Taishan 1,“ řekl včera zástupce generálního ředitele ASN Julien Collet.

Podle informátora je problémem reaktoru Taishan EPR „nepříliš úspěšný hydraulický systém na dně plavidla, který dává nerovnoměrné rozložení energie v sestavách. V jádru se vytváří příčný proud a způsobuje pohyb sestav, zejména těch na periferii.“

Tvrzení oznamovatele předal Bruno Chareyron, ředitel Komise pro nezávislý výzkum a informace o radiaci ( CRIIRAD ), nevládní organizace se sídlem v Paříži založená v roce 1986, aby monitorovala úniky radioaktivních látek v důsledku černobylské katastrofy.

Pokud by se informátor ozval osobně, pravděpodobně by přišli o práci, řekl Chareyron listu The Diplomat v rozhovoru.

Po konzultaci s informátorem zaslal CRIIRAD otevřený dopis prezidentovi ASN, francouzskému regulátoru jaderné energie. V dopise se uvádí, že pokud se potvrdí obavy oznamovatele ohledně Taishanu 1, konstrukční chyba by mohla ohrozit bezpečnost ostatních reaktorů konstrukce EPR, včetně Taishanu 2, který je stále v provozu, a Flamanville EPR ve výstavbě v Normandii.

"V Taishanu se proud vody nerozděloval správným způsobem a sestavy jaderného paliva měly vibrace a otřesy, které je poškodily," řekl Chareyron.

„Má to minimálně tři důsledky. Jedním z nich je skutečnost, že v důsledku poškození jaderného paliva migruje značné množství radioaktivních látek přes plášť tyčí a dostává se do vody primárního okruhu,“ uvádí Chareyron.

"Takže radioaktivní plyny jako krypton a xenon se hromadí ve vodě uvnitř tlakové nádoby... Tyto plyny se shromažďují do nádrží a tyto nádrže se otevírají do atmosféry normálně každé dva měsíce." Ale s poškozením palivové tyče mají některé uvolněné plyny poločasy let, jako Krypton 85."

Pokračoval: „[Druhým] problémem je dopad na lidi pracující v závodě. Protože pokud máte takové poškození v aktivní zóně reaktoru, kontaminujete vodu uvnitř tlakové nádoby, ale část tohoto znečištění zůstane uvnitř trubek, potrubí, čerpadel.

"Takže když musí operátoři provádět údržbu, dostávají mnohem více záření, než kdyby bylo obložení správně připevněno."

Konečně: „Třetím problémem je, že pokud jsou palivové soubory trochu rozbité, to znamená, že se můžete dostat do situace, kdy například při zemětřesení nemůžete zasunout regulační tyče do palivových souborů, protože jsou poškozené,“ řekl Chareyron.

Emil
23. leden 2022, 21:59

Aha, takže všichni prý vědí, že pokud jde o stavbu nových reaktorů, je to jen populistické vyjádření (přestože to samé podporují i ostatní kandidáti, kteří mají reálné šance na zvolení), ale pokud jde o to, co bude muset EDF poskytnout, už to populistické vyjádření není. Zde je opět přání otcem myšlenky...

Ty ceny, o kterých jsem psal, nejsou žádný sen ale realita, stačí si do googlu zadat výraz "ARENH" a snadno se o té realitě přesvědčíte.

A od které doby se něco "ukazuje" na základě bůhví odkud vykopírovaného a strojově špatně přeloženého textu o údajném tvrzení jakéhosi anonyma?

Ivan Novák
23. leden 2022, 22:05

Skutečný problém je, že nelze spoléhat ani na informace z Číny o palivu, ani na to, že to provozovali v souladu s návodem výrobce. Dovedu si představit, že při plnění úkolů pětiletky odpojili červené světýlko, přičemž k omezení průtoku nedošlo kvůli designu, ale protože z primárního okruhu neodstranili všechno předprovozní smetí. Doufám, že nevyvedou nic horšího.

Rozdělení průtoku vody na vstupu do aktivní zóny je stará úloha, např. Rusové používají raději eliptické dno než kulové. Podobně materiál a geometrie distančních mřížek pal. článků, měl s tím problém i Westinghouse u ETE. ASN pro Flam3 to komentovat musí, ale odhaduju, že skluz se překryje s již běžícím řešením svarů a vlastně už i s dříve nařízenou výměnou víka nádoby reaktoru.

hlpb
24. leden 2022, 08:42

Emile, tvoje zvýšená agresivita v příspěvcích jasně ukazuje, že si jako atomofanatik uvědomuješ obrovské aktuální problémy EDF.

1. aktuální odstavení 25% jaderných bloků ve Francii jasně ukazuje na špatný stav přestárlých JE ve Francii.

2. velká závislost na jaderné energetice při takto masívní neplánované odstávce znamená pro Francii nejen jednoznačně nevyšší ceny v Evropě, protože výpadek JE nemá co nahradit. Ale dokonce díky nespolehlivým JE, varoval správce francouzské sítě, že v případě mrazivého počasí hrozí v lednu a únoru blackouty.

3. možný obrovský problém Taishanu 1, který se už 8 měsíců vyšetřuje, jestli se potvrdí podezření na konstrukční chybu tlakové nádoby, bude to znamenat obrovské problémy nejen pro Taishanu, ale i Flamanville, HP C a Sizewell C.

Jinak o problémech informovala CNN, Reuters a další

4. ekonomická situace EDF, obrovský propad akcií -40%, nízká výroba z důvodů odstávek, plánovaná sleva 8 miliard €

Uvidíme v následujících měsících jak EDF bude schopná tento krizový koktejl zvládnout

hlpb
23. leden 2022, 20:19

K dokreslení totálního ekonomickému propadáku EDF, v roce 2008 byla cena jejich akcií 80 €/akcie dnes je jejich cena 8 €/akci. Emile jak si to vysvětluješ, když je podle tebe JE tak ekonomicky super u EDF to nějak nefunguje potácí se na pokraji krachu. Ale předpokládám, že jako atomový fanatik určitě máš akcie EDF nakoupené, protože je to přece v energetice tutová investice.

Emil
23. leden 2022, 23:45

Bláho, i kdybych v roce 2008 nakoupil EDF za 80 €, tak bych na tom byl teď pořád o dost lépe než kdybych nakoupil coin Shiba Inu, jak jste mi doporučoval na začátku listopadu. Takže o tom co má kdo nakoupeno bych být vámi úplně pomlčel.

Že je EDF ekonomicky super jsem nikde netvrdil a EDF by k vyšší ceně akcií úplně stačilo, kdyby mohla normálně prodávat elektřinu za tržních podmínek, jako to dělají ostatní utility, a politici si nedělali z jejího byznysu dojnou krávu a nástroj svého předvolebního boje.

hlpb
24. leden 2022, 09:02

Emile, to by jsi rozhodně v pohodě nebyl.

EDF v roce 2008 měla hodnotu 80 €/akcii dnes má hodnotu 8 € pokles o 1000%

Coin Shiba Inu mě v listopadu hodnotu cca 0,00004 dolarů/ 1 SHIB dnes má hodnotu 0,00002 dolarů/1 SHIB pokles o 100%. Tak jsi se splet jen o 900%.

A hlavně celý krypto aktuálně prochází předpokládanou korekci po které se přepokládá velký růst. Jsem rád, že to sleduješ, v květnu porovnáme jak na tom bude EDF a Shiba Inu. Já se tento týden chystám využít poklesu cen nejen SHIB k většímu nákupu, ale akcie EDF rozhodně nakupovat nebudu

Emil
24. leden 2022, 09:30

Bláho, vy jste mi to radil 1.11., kdy nestál 0,00004 dolarů, stál skoro dvojnásobek toho co tvrdíte, od té doby výrazně zpevnila koruna, takže v korunách je ten pokles ještě výraznější, a hlavně jste zapomněl započítat všechny dividendy, které od roku 2008 EDF vyplácela, a které ten poměr naprosto zásadním způsobem mění.

Dále by mě zajímalo, na jaké konkrétní školy jste chodil a co jste na nich měl z matematiky (pokud jste ji vůbec absolvoval), protože pokles z 80 € na 8 € není pokles o 1000 %, je to pokles o 90 %, podobně pokles z 0,00004 na 0,00002 není pokles o 100 % ale o 50 %.

hlpb
24. leden 2022, 10:05

Emilku, 1.1 byla hodnota SHIB cca 0,00007 pořád je ten pokles proti EDF nicotný.

Akcie EDF klesají od roku 2008 tj. brutální pokles 14 let.

Emile, nechci ti brát nadšení, ale jde vidět, že jsi nikdy nevlastnil ani jednu akcii, ani jeden coin, v životě jsi neobchodoval na forexu, vůbec nevíš co vyčteš na grafech, jak trhy fungují. Ale je fajn, že si myslíš, že to chápeš. Až si koupíš nějaké akcie a začneš obchodovat na burze dej mi prosím vědět ať to pro mě má nějaký význam.

Emil
24. leden 2022, 10:17

Bláho, poučování o obchodování s akciemi od někoho, kdo neumí počítat s procenty a do výnosnosti akcie nezapočítává dividendy, působí dost komicky.

Pavel
23. leden 2022, 17:33

Dokáže mi prosím někdo z místních expertů, kteří zde neustále omílají názor, že elektřina z VTE je bezcenná neboť když nefouká tak elektřinu neprodukují, proč se za ní platí na zcela komerční bázi a bez dotací takové peníze? Podle mého názoru jsou buďto tito zákazníci hlupáci co vyhazují peníze za nic, nebo jsou hlupáci tito odborníci kteří vůbec nechápou o čem mluví a měli by raději mlčet. Nebo je zde ještě další vysvětlení? Děkuji za něj předem.

Emil
23. leden 2022, 17:42

A dokážete vy najít aspoň jeden konkrétní příklad, kdy někdo tvrdil, že "elektřina z VTE je bezcenná"? Jistě by to neměl být problém, když to tu údajně někdo neustále omílá.

Michal K.
23. leden 2022, 19:03

nechapem ako je to mozne. Ved tu rozni Vaneckovia a spol stale tvrdia, ze OZE nasekaju obrovske kvanta lacnej elektriny.

Milan Vaněček
23. leden 2022, 20:43

Kdyby místní jaderní hujeři věděli, co se v Číně chystá, tak by sklapli. Čína už na konci 2022 bude mít výrobní kapacity na 500 GWp solárních panelů ročně, již udělali obrovské investice do polysilikonu, takže jeho cena opět klesla, totéž platí pro solární sklo,

jen asi 10% těch nej- nej- špičkových panelů ještě nejde s cenou dolů

ale ten hlavní proud už zlevňuje

(pro Čínu, bez dopravy do EU, v Číně jedou velké projekty už BEZ DOTACÍ) a vrací se na svoji již cca 40ti letou "learning curve".

Čína zareagovala na obrovskou celosvětovou poptávku po solárních elektrárnách. To je něco, o čem se jádru může jen snít....

Teď ještě aby se EU chytla s domácí výrobou FV panelů a baterií ....

De Carbon
23. leden 2022, 20:56

To je dobra zprava. Kdyby cena panelu byla jako pred rokem, tak dokoupim dalsich 30 panelu. Je to uzasna vec, kdyz v zime mate topeni jen za investovane penize a uz zadne provozni naklady.

xoor
24. leden 2022, 08:13

Začínám mít pocit, že žádnou FVE nemáš. Pokud jsi pamatuji psal jsi, že máš FVE na dotace. Limit je 10kWp 30x cca 400Wp je 12kWp (400 beru jako hodnotu +- nejoptimálnější za panely)

Dále výkon panelů je jedna věc, ale co výkon podstatnějších věcí jako je střídač evn baterií, MTTP? To máš tolik rezervi výkonu ve střídači?

"Je to uzasna vec, kdyz v zime mate topeni jen za investovane penize a uz zadne provozni naklady" > záleží na hodnotě investovaných peněz.

Turby
24. leden 2022, 13:53

Pri inverznim pocasi daji panely cca 1% nominalu a to jen 4-5h denne. To by muselo byt sakra hodne prepanelovano aby se z toho dalo i topit v cesky beznem dvougeneracnim rodinem dome.

Ja mam 16x410Wp a prosinec/leden to vetsinou neuzivi ani provozni spotrebu fve. A to mam pomerne usporne stridace od Victronu.

Nejake topeni v zime ze solaru na strese bezneho domu je naproste sci-fi. Ten clovek lze vic nez baron Prasil.

ll
24. leden 2022, 20:13

To jsou ty kalkulace, z jednoho SVJ mi tvrdili, že je teplo stojí 340 Kč/GJ, protože SVJ netvoří odpisy, tak si nemusí cenu čerpadla kalkulovat do ceny tepla. Za FVE jsem dal půl miliónu, ale elektřinu mám zadarmo.

Michal K.
24. leden 2022, 08:00

Suhlasim s vami. Cina robi obrovske pokroky. A nielen v OZE. Mozme len zavidiet.

Kazdopadne moj komentar bol k vasim slubom/predstavam/iluziam o lacnej elektrine z OZE v obrovskych mnozstvach. Ktora uz tu roky mala byt podla vas. A na to ste neodpovedal. Standartne.

Tak sa pytam este raz, kde sa ta potvora lacna ee z oze pred nami schovava.

Jaroslav Loudil
24. leden 2022, 08:51

Ano, Čína jde technologicky obrovsky vpřed. Na ZOH Peking 2022 by měla oznámit zavedení své státní digitální měny Juanu , konkurenta Bitcoinu. Bude to 5 let před zavedením digitálního Dolaru.

Nové instalace soláru v roce 2020 :

1. Čína = 48,2 GW

2. EU27 = 19,6 GW

3. USA = 19,2 GW

Čína tak instalovala více soláru, jak EU+ USA dohromady.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516