Ceny elektřiny zůstanou nízké, věří CEO Engie
Podle nově zvolené generální ředitelky francouzské společnosti Engie zůstanou ceny elektrické energie nízké a nemají v současné době žádný důvod k růstu. Pro deník Financial Times oznámila, že se podle ní nejedná o dočasnou změnu, v což některé společnosti z oboru věří.
Podle Isabelly Kocher, která byla počátkem května jmenována do pozice generální ředitelky společnosti Engie (dříve GDF Suez), jsou sice možné krátkodobé výkyvy, ale současné tempo růstu ekonomiky a proměna energetiky v Evropě a zbytku světa udrží ceny elektřiny v dohledném období relativně nízko.
„Nemyslím si, že jde o cyklickou změnu. Ceny elektřiny v současné době nemají žádný důvod k růstu. Ceny již nikdy nebudou takové, jako byly dřív.“
Isabelle Kocher, CEO Engie
Názor Isabelly Kocher se střetává s opozicí u dalších společností z oboru, které věří, že po pěti letech poklesu cen dojde brzy k opětovnému růstu. Mezi opozici se řadí i další francouzská společnost EDF, která tvrdí, že ceny elektřiny by se měly po dalších dvou až třech letech znovu obrátit a růst.
V posledních letech došlo k výraznému propadu v cenách elektrické energie, které jsou jedním z hlavních faktorů určujících hospodaření velkých výrobců energie.
„Čelíme v současné době historickým, rekordně nízkým velkoobchodním cenám elektřiny. Ceny za MWh elektřiny se v západní Evropě propadly prakticky na polovinu.“
Jean Bernard Levy, CEO EDF
Ve Francii klesly ceny z 56 EUR/MWh v roce 2011 na 30 EUR/MWh v tomto roce. Ještě více klesly ceny na německé burze, kde došlo ve stejném období k propadu z 60 EUR/MWh na současných cca 25 EUR/MWh. Ceny elektřiny na německé burze jsou navíc prakticky totožné s cenami na burze pražské.
Engie, která je největší světovou společností, ve které není majoritním vlastníkem stát, doplácí na nízké ceny zejména kvůli svému portfoliu plynových elektráren, které jsou při nízkých cenách elektřiny nevýdělečné. Poslední trendy v Evropě však naznačují, že i plynové elektrárny mohou mít brzy budoucnost (více zde a zde).
Obdobně jako další evropské energetiky i Engie mění svou strategii. V dalších třech letech má v úmyslu prodat aktiva v uhelných elektrárnách, amerických plynových elektrárnách a dalších oblastech „klasické energetiky“ v hodnotě přes 15 mld. EUR.
Celkem 22 mld. EUR chce společnost investovat do obnovitelných zdrojů, energetických služeb a technologií decentralizované energetiky. Současně bude hledat příležitosti v regulovaných odvětvích energetiky, čímž se chtějí ochránit před dalšími poklesy ceny elektřiny.
Zdroj úvodní fotografie: acquisitionsdaily.com
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se