Společnost RWE plánuje v Nizozemsku znovu uvést do provozu elektrárnu Moerdijk-2, která byla odstavena od sítě kvůli nízké profitabilitě. Rozhodnutí je ovlivněno především klesajícími cenami plynu, které klesly dokonce výrazněji než ceny uhlí. Výroba elektřiny z plynu se ale dostává do popředí i v dalších státech. 

Paroplynová elektrárna Moerdijk-2 byla v posledních letech uváděna do provozu pouze v zimním období pro krytí nedostatku elektrické energie. Po poklesu cen plynu se elektrárna stane výdělečnou i v celoročním horizontu.

Jak informuje agentura Bloomberg, ceny plynu pro rok 2017 za posledních 12 měsíců klesly o 39 %, čímž v poklesu předběhly ceny uhlí. Cena uhlí pro srovnatelný kontrakt poklesla „pouze“ o 27 %. Ve stejném období došlo k poklesu cen elektřiny o 33 %. Profitabilita elektráren je hlavním faktorem, proč evropské paroplynové elektrárny postupně ožívají.

Otázkou pro další vývoj výroby elektřiny z plynu zůstává, zda pokles bude pokračovat nebo se ceny obrátí k růstu. I proto RWE oznámilo, že elektrárna bude prozatím v provozu pouze do ledna roku 2018.

Plynové elektrárny v Nizozemsku
Profitabilita plynových elektráren v Nizozemsku Zdroj: Bloomberg

Obrovskou výhodou pro provoz elektráren s paroplynovým cyklem jsou nynější výkyvy v cenách elektřiny. Elektrárna může efektivně snižovat a zvyšovat výkon podle cen elektřiny, čímž získává výhodu nad méně flexibilními elektrárnami, které nemohou rychle reagovat na snížení cen na spotovém trhu.

Další výhodou jsou i téměř poloviční emise  CO2 oproti uhelným elektrárnám, což se výrazně projeví při růstu cen emisních povolenek.

Návrat k zemnímu plynu není otázkou pouze Nizozemska

Ceny plynu ovlivňují situaci i v dalších regionech. Například v USA v loňském roce předběhly plynové elektrárny uhelné v průměrném ročním využití instalovaného výkonu, jak uvedla agentura EIA.

Využití instalovaného výkonu plynových a uhelných elektráren
Využití instalovaného výkonu plynových a uhelných elektráren Zdroj: EIA

Nárůst výroby elektřiny ze zemního plynu pozoruje i Velká Británie, kde bylo v loňském roce vyrobeno více elektřiny ze zemního plynu než z uhlí. Plynové elektrárny ve Velké Británii těží i z výrazných výkyvů v cenách elektřiny při nedostatku výkonu v síti. V loňském roce bylo možné za flexibilní dodávku elektřiny v jedné z hodin obdržet až šedesátinásobek běžné tržní ceny elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *